Leasing jest formułą, która pozwala sfinansować zarówno przedmioty nowe, jak i używane. Trzeba jednak pamiętać, że leasing przedmiotów używanych jest obarczony większym ryzykiem dla firmy finansującej, a co za tym idzie ma on pewne ograniczenia.
Jednym z istotniejszych ograniczeń jest rok produkcji przedmiotu leasingu. Ma on kluczowe znaczenie przy ocenie ryzyka transakcji i praktycznie każda z firm leasingowych ma w swoich procedurach ograniczenia związane z możliwością finansowania przedmiotów starszych rocznikowo.
Najlepiej obrazującym to przykładem może być leasing samochodów używanych. Większość firm leasingowych stosuje zasadę "maksymalnie 8 lat po leasingu". Oznacza to, że wiek pojazdu oraz okres leasingu nie mogą łącznie przekroczyć 8 lat. Ponieważ weszliśmy właśnie w nowy, 2012 rok, dlatego zasada ta wygląda następująco:
- samochód z roku produkcji 2011, 2010, 2009 można bez przeszkód leasingować przez okres 60 miesięcy (5 lat),
- samochód z roku produkcji 2008 może być objęty finansowaniem przez okres maksymalnie 48 miesięcy (4 lata)
- rocznik 2007 to już tylko 36 miesięcy (3 lata)
- a maksymalny okres leasingu rocznika 2006 to najczęściej 24 miesiące (2 lata)
Tylko nieliczne firmy leasingowe są w stanie sfinansować samochody starsze, a jeśli już to robią, to z reguły na niezbyt korzystnych finansowo warunkach. Dlatego czasem lepiej będzie znaleźć samochód nowszy i sfinansować go w jednej z większych (tańszych) firm leasingowych, niż próbować za wszelką cenę leasingu pojazdu wiekowego. Może się okazać, że leasing samochód droższego (bo nowszego) wyjdzie suma sumarum niewiele drożej niż pojazdu starszego, który trudniej jest sfinansować.
Podobnie sytuacja wygląda w przypadku leasingu używanych maszyn i urządzeń. To jednak nie ma ściśle określonej reguły i każda z firm leasingowych indywidulanie określa w swoich procedurach najstarszy rocznik, który jest w stanie finansować. Wiele zależy od stanu technicznego takiej maszyny, jej pochodzenia, czyli tego kto jest jej sprzedającym, a także jej przewidywanej przydatności i sprawności w całym okresie leasingu. Istotna jest też "popularność" maszyny na rynku wtórnym, czyli możliwość jej szybkiej sprzedaży w przypadku gdyby leasingobiorca zrezygnował z leasingu lub przedmiot musiałby być mu odebrany w przypadku nieterminowych płatności.
Trzeba jednak pamiętać, że im starszy jest przedmiot, tym trudniej i na mniej korzystnych warunkach można go sfinansować poprzez leasing, a z początkiem 2012 roku wszystkie używane środki trwałe stały się o rok starsze według procedur firm leasingowych.