Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Publikacja dotycząca leasingu

Związek Polskiego Leasingu opublikował wyniki dla całej branży leasingowej po II kwartale 2010 roku. W stosunku do pierwszego półrocza 2009 sprzedaż leasingu zwiększyła się o 7%, zamykając się kwotą 10,9 mld zł. Wynik ten należy uznać za pozytywny sygnał dla leasingu, mimo iż jest on nadal o kilka punktów procentowych niższy od prognoz sprzed kilku miesięcy.

Trzeba jednak pamiętać, że ten rok nie rozpieszcza polskiej gospodarki. Szczególnie negatywny wpływ miała, dawno niewidziana w tak srogiej postaci, zima. Dlatego pierwszy kwartał tego roku, pomimo spodziewanego, odczuwalnego wzrostu, zanotował spadek na poziomie -0,9%.
Dopiero drugi kwartał 2010 roku dał zapowiadane odbicie w branży leasingowej. Sprzedaż w sektorze leasingu ruchomości zwiększyła się aż o 19,1%. Dzięki czemu całe półrocze w ruchomościach zamknęło się wynikiem +12,3% (środki transportu +19,1%, maszyny i urządzenia +2,1%).

Dlaczego zatem cała branża urosła o jedynie 7%? Tradycyjnie od wielu miesięcy wyniki w dół ciągnie leasing nieruchomości. Tym razem jest to spadek aż o 54,1%. Co więcej – nie należy się, w krótkim okresie, spodziewać, że leasing nieruchomości zacznie notować jakiekolwiek wzrosty. Spadki mogą co najwyżej wyhamować, ale tylko dlatego, że oscylujemy już blisko zera, a poniżej zera spaść zwyczajnie się nie da.

Co dalej w branży leasingu?
Prognozy przedstawicieli ZPL dotyczące przyszłości są umiarkowanie optymistyczne. Zauważają oni już teraz, nie tylko faktyczny wzrost sprzedaży i ilości zapytań o leasing ze strony klientów, ale również znaczne polepszenie dyscypliny płatniczej firm mających aktywne umowy leasingu. Przypomnijmy - zatory płatnicze były jedną z bolączek firm leasingowych w 2009 roku.

Firmy leasingowe zdają się tez „rozluźniać” politykę ryzyka i nie podchodzą już tak rygorystycznie do oceny rentowności nowych inwestycji. Z pewnością jednak nadal daleko jest do rozluźnienia z okresu przed kryzysem.

Towarzystwa leasingowe widzą ożywienie głównie u większych firm, które stymuluje eksport. Co prawda później, ale poprawa sytuacji i większa skłonność do inwestycji powinna być odczuwalna również w firmach z sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw.
ZPL przewiduje, że rok 2010 zakończy się sprzedażą na poziomie 24,5 mld zł, co daje wzrost o 11,5% w stosunku do całego 2009 roku. W roku 2011 ma nastąpić wzrost o kolejne 10,1%.

Wiele zależy od tego jak zachowa się rząd i czy podejmie walkę z narastającym długiem publicznym, który może doprowadzić do kryzysu fiskalnego, którego skutki dla przedsiębiorców są trudne do przewidzenia. Takiego kryzysu mogą tym razem już nie zrównoważyć ogromne środki na inwestycje płynące z Unii Europejskiej.

Pożyczki ujęte w statystykach
Ciekawostką jest to, że po raz pierwszy w statystykach ujęte są pożyczki! Pożyczki są produktem oferowanym co prawda przez firmy leasingowe, ale w swojej postaci przypominające bardziej kredyt bankowy. Jest to odpowiedź branży leasingowej na dlaszy brak wystarczająco korzystnego uwzględnienia leasingu jako formy współfinansowania inwestycji objętych unijnymi dotacjami.
Wygląda jednak na to, że już teraz niektóre firmy leasingowe wychodzą z ofertą pożyczki do szerszej grupy klientów, nie tylko tych ubiegających się o dofinansowanie z swoich projektów z UE.
Z pewnością udział pożyczek w portfelu firm leasingowych będzie rósł w kolejnych miesiącach.

Data publikacji: 02.08.2010

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl