Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Publikacja dotycząca leasingu

Przez ponad rok leasing, podobnie jak i raty kredytu, nieustannie drożał. Powodem tego była seria ubiegłorocznych podwyżek stóp procentowych. Jeszcze w maju tego roku RPP podniosła stopu o 0,25 pkt. proc. czym wprawiła rynki finansowe w zdumienie.

Nowsze

Przeczytaj o sytuacji w 2022 r.: O ile wzrośnie rata leasingu po podwyżkach stóp?

O tym, że RPP, na czele z Markiem Belką lubi zaskakiwać przekonaliśmy się także w tym miesiącu. Pomimo powszechnie oczekiwanej obniżki oprocentowania, Rada zdecydowała się pozostawić je na niezmienionym poziomie.

Maleją Wibory
Pomimo tej decyzji, rynek oczekuje jednak, że obniżki wreszcie nastąpią i mogą być jednorazowo większe niż tylko o ćwierć punktu procentowego.
Oczekiwania rynku zauważyć można obserwując notowania WIBOR.

Obecnie WIBOR 1M wynosi 4,83% i jest o blisko 0,1 pkt. proc. niższy niż przez ostatnich kilka miesięcy, a w przypadku WIBOR 3M zmiana jest jeszcze większa, bo aż o ponad 0,3 pkt. proc.

Tańsze oferty i raty
Dzięki niższym Wiborom zarówno oferty leasingu stają się tańsze już teraz, a niedługo maleć zaczną także raty umów już zawartych – pod warunkiem oczywiście, że ktoś korzysta z usług dobrych firm leasingowych, które obniżają raty kiedy maleje WIBOR (nie wszystkie tak postępują).

Większa konkurencja = tańsza oferta
Warto dodać, że nie tylko tańszy WIBOR ma wpływ na obniżanie oferty finansowania przez firmy leasingowe. Branża znajduje się w tej chwili w okresie wyraźnego spowolnienia. Wielkość finansowania nie rośnie już tak dynamicznie jak działo się to na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu miesięcy.
Co istotne, nie jest to tak bardzo efektem trudnej sytuacji gospodarczej polskich przedsiębiorstw, ile bardziej stanem wyczekiwania firm, w jakim kierunku potoczy się polska gospodarka. Sytuacja taka powoduje mniejszą skłonność do inwestycji, co przekłada się wprost na wyniki sektora leasingowego.
Ponieważ więc tort wyraźnie zmalał, a raczej nie rośnie już tak szybko jak jeszcze do niedawna, to siłą rzeczy firmy leasingowe zaczynają obniżać swoje marże, aby walczyć o ten tort, który jest.

To wszystko powoduje, że oferty leasingu stały się zauważalnie tańsze niż były jeszcze kilkanaście tygodni temu.

Czytaj także:  Planujesz leasing przed końcem 2012 roku?

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl