Liczby w procentach na niebieskim tle

W dniu 17 marca 2020 roku podczas niestandardowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej w obliczu trudnej sytuacji gospodarczej, spowodowanej widmem epidemii koronawirusa doszło do obniżenia głównej stopy procentowej o 0,5 pkt proc. do najniższego w historii poziomu - 1%. Oznacza to, że leasing będzie jeszcze tańszy, niż był dotychczas.

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej – obniżka stóp

Coś, co jeszcze kilka tygodni temu wydawałoby się szaleństwem, stało się faktem. Pandemia koronawirusa, która zawitała już do Polski sprowadzając widmo kryzysu gospodarczego, skłoniła RPP do obniżenia stóp procentowych, w tym głównej do 1 procenta.

Warto dodać, że decyzja budzi sporo kontrowersji i sprzeciwów wśród wielu ekonomistów, którzy uważają, że rozluźnienie polityki monetarnej nie nakłoni przedsiębiorców do inwestowania w obecnej sytuacji, a w obliczu dość wysokiej inflacji, która już od kilku miesięcy znajduje się powyżej celu, może spotęgować kłopoty w przyszłości.

Wykres infacji na tle stopy procentowej w latach 2015-2020

Nagły wzrost inflacji od połowy 2019 roku

Nie będziemy tu jednak rozważać, czy decyzja jest słuszna, skoro już zapadła i nie mamy na to wpływu. Z naszego punktu widzenia ważne jest to, że leasing powinien być jeszcze tańszy, niż był do tej pory.

Niższy Wibor = niższa rata leasingu

Wibor (najczęściej 1M lub 3M) jest stopą bazową przyjmowaną do kalkulacji kosztów leasingu przez większość firm leasingowych, oczywiście do tego dochodzi także marża. Przed marcową obniżką stóp były one na poziomie:

 • WIBOR 1M (jednomiesięczny): 1,63%
 • WIBOR 3M (trzymiesięczny): 1,71%

Obecnie, po decyzji RPP wygląda to następująco:

 • WIBOR 1M: 1,15% (spadek o 0,48 pkt proc.)
 • WIBOR 3M: 1,18% (spadek o 0,53 pkt proc.)

Beneficjentami niższych stóp procentowych będą

 1. Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na zawarcie nowej umowy leasingu
 2. Dotychczasowi leasingobiorcy, którzy wybrali dobrego finansującego – dobrego, czyli takiego, który obniży ratę po obniżce stopy bazowej (nie każdy to zrobi, o czym wkrótce).

Tańsze warunki nowego leasingu

Przedsiębiorcy chcący skorzystać z oferty leasingu, otrzymają obecnie lepsze warunki. Rzeczywiste roczne oprocentowanie niższe o 0,5 punktu procentowego powinno przełożyć się na zauważalny spadek całkowitego kosztu leasingu.

Można to zobrazować na przykładzie leasingu auta o wartości 75000 zł przy 20% wpłacie własnej i 5-letnim okresie finansowania:

Oferta leasingu przed obniżką stóp

Rata i koszt całkowity leasingu przy Wibor 1M 1,63%

Źródło: Kalkulator Leasingu na FmLeasing.pl

Oferta leasingu po obniżce stóp

Rata i koszt całkowity leasingu przy Wibor 1M 1,16%

Źródło: Kalkulator Leasingu na FmLeasing.pl

Jak widać dla auta kosztującego 75000 zł oszczędność na leasingu po obniżce stóp i przy zachowaniu tej samej marży leasingodawcy wyniesie prawie 800 złotych. Czy to dużo? Jest to oczywiście względne, ale „piechotą nie chodzi”.

Czy wiesz, że nasz Kalkulator leasingowy pokazuje już przybliżone koszty finansowania po uwzględnieniu obniżki Wibor? Możesz nim sprawdzić koszt leasingu dla własnych parametrów.

Obniżka raty – dotyczy czynnych umów leasingu

Obniżki raty powinni spodziewać się także dotychczasowi leasingobiorcy, którzy spłacają już leasing. W każdym razie ci z nich, którzy wybrali dobrą firmę leasingową, gdyż w uproszczeniu wygląda to tak:

 • Dobre firmy leasingowe – przeliczają harmonogram “z automatu”, tj. jeśli obniżyła się stopa bazowa, to już wkrótce sami obniżą ratę
 • Przeciętne firmy leasingowe – są skłonne obniżyć ratę po obniżce stopy bazowej jednak pod pewnymi warunkami, np.: wymagają złożenia wniosku na piśmie o ponowne przeliczenie rat
 • Kiepskie firmy leasingowe – zostawiają sobie dużą dowolność w kształtowaniu wysokości rat, co w praktyce oznacza, że chętnie je podnoszą, jeśli stopa bazowa rośnie, ale niekoniecznie robią to w drugą stronę...

Jak wspomnieliśmy, powyższy podział jest lekkim uproszczeniem, ale zazwyczaj jest tak, że im słabszy leasingodawca (pod wieloma względami), tym trudniej doprosić się przeliczenia harmonogramu w dół. Niemniej warto próbować, np.: składając stosowne pismo. W poniższej tabeli sprawdzisz, jakiej obniżki raty możesz się spodziewać.

Wpływ obniżki stóp z marca 2020 r. na ratę leasingu

Wartość leasingu 50000 zł 100000 zł 150000 zł 200000 zł
Rata powinna zmaleć o od 5 do 10 zł od 10 do 20 zł od 15 do 30 zł od 20 do 40 zł

Co dalej? Co, jeśli stopy wzrosną w przyszłości?

Biorąc obecnie leasing, warto mieć na uwadze, że marcowa obniżka stóp do 1% została niejako spowodowana pandemią COVID-19 i jej spodziewanym przez RPP wpływem na gospodarkę, a konkretnie na jej spowolnienie lub nawet recesję. Nikt nie jest w stanie przewidzieć, jaki ten wpływ ostatecznie będzie i jak długie będzie jego oddziaływanie. Czy spowoduje spadek cen, co pozwoli utrzymać niskie stopy nie tylko przez kolejne miesiące, ale nawet lata, czy też stanie się odwrotnie i, np.: za jakiś czas inflacja zacznie rosnąć, co zmusi Radę do zacieśnienia polityki monetarnej, czyli do podniesienia stóp.

Oczywiście polska gospodarka nadal ma dość solidne podstawy, więc nawet jeśli koronawirus da się nam wszystkim mocno we znaki, to nie należy spodziewać się jakiegoś armagedonu, który wymusi znaczny wzrost oprocentowania w przyszłości. Niemniej należy brać pod uwagę, że stopa na poziomie 1% niekoniecznie utrzyma się przez kolejne 3, 4 czy 5 lat – czyli przez okres, na jaki najczęściej brany jest leasing.

Poniżej prezentujemy, o ile wzrośnie rata 5-letniego leasingu przedmiotu o wartości 75 tys. zł z 20-procentowym udziałem własnym (1% wykup), jeżeli główna stopa procentowa wzrosłaby z obecnego 1% do 2%, 3% lub 5%.

Ewentualny wpływ wzrostu stóp na koszt leasingu

Stopa procentowa 1% (aktualna) 2% 3% 5%
Rata leasingu 1100,81 zł 1128,48 zł 1156,56 zł 1213,92 zł
Koszt całkowity leasingu 109,06% 111,28% 113,52% 118,11%

Warto pamiętać o ryzyku wzrostu stóp decydując się obecnie na leasing i zostawić sobie trochę zapasu na ewentualne podwyżki.

Może lepiej wziąć leasing ze stałym oprocentowaniem?

Chcąc uniknąć ryzyka ewentualnego wzrostu kosztu finansowania w przyszłości, gdyby za jakiś czas wzrosły stopy procentowe, można obecnie skorzystać z leasingu ze stałym oprocentowaniem. Trzeba jednak pamiętać o dwóch rzeczach:

 1. Leasing ze stałą stopą będzie obecnie droższy od tego ze zmienną – dlatego przed ostatecznym podjęciem decyzji warto porównać obydwa warianty
 2. Nie każda firma leasingowa oferuje leasing ze stałym oprocentowaniem – dostęp do tego typu oferty może być ograniczony.

Oczywiście możesz dotrzeć bezpośrednio do firm leasingowych oferujących leasing ze stałą stopą poprzez naszą Wyszukiwarkę Leasingu. Składając zapytanie, wystarczy w polu Uwagi/Dodatkowe życzenia zawrzeć informację, np.: „Interesuje mnie także leasing ze stałą stopą”.

Jak nie przepłacić za kontynuację ubezpieczenia w leasingu?

Tańszy leasing po obniżce stóp to jedno, ale warto zadbać także o tańszą kontynuację ubezpieczenia przedmiotu leasingu, bo nie będzie wielką tajemnicą, że większość leasingodawców oferuje pakiety AC/OC na kolejne lata w cenach wyższych niż można znaleźć samemu na rynku. Dlatego warto o to zadbać z odpowiednim wyprzedzeniem (co najmniej kilka tygodni przed końcem obecnego ubezpieczenia), aby mieć możliwość zaoszczędzenia czasami naprawdę sporej sumy pieniędzy. Opisujemy to w oddzielnym poradniku: Jak nie przepłacić za kontynuację ubezpieczenia w leasingu? Można tam także zamówić ofertę Multiagencji, która pozwoli porównać koszt pakietu OC i AC.

Dlaczego to może być dobry moment na wzięcie leasingu?

Chyba mało kto spodziewał się skali, z jaką koronawirus wpłynął na naszą codzienność. Dla wielu przedsiębiorców nastał bardzo trudny okres, ale – jak zawsze w takich momentach – nie dla wszystkich. Są firmy, które nadal prosperują lub mają tak dobrą płynność, że niestraszne są im chudsze tygodnie lub nawet miesiące. To może być dla nich dobry moment na wzięcie leasingu z co najmniej dwóch powodów... Czytaj dalej: Dlaczego to może być dobry moment na wzięcie leasingu?

Byliśmy pomocni? Doceń i poleć nas

5 1 1 1 1 1 5.00 (5)
Samochód osobowy

Wyszukiwarka ofert leasingowych

1. Wypełnij tylko jeden formularz
2. Otrzymasz wiele ofert i naszą analizę
3. Sam wybierzesz najlepszą propozycję

Indywidualna pomoc w wyborze oferty i leasingodawcy

Pamiętaj, że użytkownicy, którzy skorzystali z Wyszukiwarki Leasingu na FmLeasing.pl otrzymują bezpłatne wsparcie w postaci analizy otrzymanych ofert i warunków umów. Sprawdź, jak bardzo ułatwia to wybór leasingu i pozwala uchronić się przed poważnymi błędami. Dowiedz się więcej >

Chcesz dowiedzieć się więcej?


Mężczyzna pokazuje zawartość IphonaAuto Leasing

Warunki leasingu samochodów osobowych i dostawczych u polskich leasingodawców - ten rodzaj finansowania oferuje 27 z nich. Informacja o wariantach, procedurach, okresach finansowania, wysokości wymaganego udziału własnego itp.


Mężczyzna pokazuje zawartość IphonaNajlepsza firma leasingowa

Która polska firma leasingowa jest najlepsza? My to wiemy... Problem w tym, że ona nie będzie najlepsza dla każdego… Z całą pewnością istnieje jednak grupa firm, które są warte polecenia oraz grupa takich, których lepiej unikać.


Wielopoziomowy garaż samochodowyLista najtańszych nowych samochodów - ceny zakupu i wysokość rat leasingowych

Potrzebujesz taniego samochodu do firmy, dla pracowników, może masz dość dokładania do eksploatacji wysłużonych aut? Prezentujemy najtańsze dostępne w Polsce modele samochodów osobowych oraz typu VAN wraz z kosztami leasingu.


Drewniany samochód zabawkaJak zacząć jeździć samochodem o połowę droższym w ciągu 3 lat?

Weź samochód w leasing, wykup go i sprzedaj. Kolejny będziesz mógł wziąć nawet o połowę droższy nie płacąc więcej za ratę. Sprawdź jak…


Kalkulator i arkuszJak nie przepłacić za kontynuację ubezpieczenia w leasingu?

Leasingodawcy preferują, żeby leasingobiorcy korzystali z ich oferty ubezpieczenia. Jednak warto sprawdzić i porównać warunki z konkurencyjnymi propozycjami, żeby nie przepłacić za polisę.


Joomla SEF URLs by Artio
 

Portal FmLeasing.pl