Leasing w Europie

Pod względem wielkości powierzchni Polska jest 9-tym krajem w Europie. Ale są takie dziedziny, w których wypadamy jeszcze lepiej. Jedną z nich jest roczna wartość zawieranych umów leasingu. W 2014 roku awansowaliśmy w rankingu. Sprawdzamy także jak w leasingu radziły sobie kraje znajdujące się w trudnej sytuacji polityczno-gospodarczej: Rosja, Ukraina i Grecja.

Leaseurope, organizacja zrzeszająca narodowe organizacje leasingowe, opublikowała wyniki europejskich firm leasingowych. W 2014 roku osiągnęły one sprzedaż na poziomie 275,7 mld euro. Jest to wynik o 9,53 proc. lepszy od tego, osiągniętego w 2013 roku i jednocześnie najlepszy, licząc od 2007 r.

Polska znajduje się na wysokim, siódmym miejscu z dynamiką znacznie przewyższającą europejską średnią, na poziomie 21,30 proc.

Bezkonkurencyjnymi liderami pod względem wartości zawieranych umów w 2014 roku były trzy kraje, które dominują gospodarczo na naszym kontynencie: Wielka Brytania, Niemcy i Francja.

Największy spadek zanotowała – znajdująca się w bardzo trudnej sytuacji politycznej i gospodarczej – Ukraina (-42,6 proc.). Na tym polu znacznie lepiej wypadła Rosja, która skurczyła się „tylko” o 11,33 proc. Targana kryzysem ekonomicznym Grecja obniżyła sprzedaż tylko o 0,03 proc., ale rynek leasingu jest w tym kraju bardzo mały.

Z kolei największe wzrosty zanotowały: Turcja (39,84 proc.), Hiszpania (32,86 proc.), Portugalia (30,51 proc.), Litwa (27,86 proc.) i Polska (21,30 proc.).

Leasing w Europie w 2014 roku

Firmy ujęte w zestawieniu: Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Włochy, Rosja, Szwecja, Polska, Hiszpania, Holandia, Szwajcaria, Belgia, Dania, Norwegia, Austria, Finlandia, Czechy, Portugalia, Słowacja, Turcja, Rumunia, Malta, Litwa, Estonia, Słowenia, Bułgaria, Łotwa, Ukraina, Serbia, Grecja.

Pierwszy raz na FmLeasing.pl?
Sprawdź dlaczego jesteśmy wyjątkowi i w czym możemy Ci pomóc.
Dowiedz się więcej...
 

Portal FmLeasing.pl