Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Publikacja dotycząca leasingu

Materiał archiwalny. Zawiera nieaktualne informacje.

W 2010 roku podatnicy mieli po raz pierwszy zostać uwolnieni od przykrego obowiązku płacenia podwójnej zaliczki na podatek dochodowy w grudniu, na podstawie dochodu osiągniętego w listopadzie. Obowiązku, który - przypomnijmy - powodował masę patologii i de facto zmuszał podatników do „kombinowania” jak tu możliwie najbardziej obniżyć sobie dochód w listopadzie i uniknąć wysokiej zaliczki w grudniu.

Jak wspomnieliśmy w 2010 roku obowiązek płacenia podwójnej zaliczki wyliczanej na podstawie dochodu z listopada miał się zakończyć. Niestety rząd - tłumacząc swoją decyzję koniecznością ratowania budżetu - „odroczył” wprowadzenie tej „ulgi” do roku 2012.

Tym samym podatnicy nadal stoją przed koniecznością „kombinowania” jak tu najefektywniej obniżyć swój dochód w listopadzie.
Od wielu lat skutecznym narzędziem jest leasing operacyjny. Podpisanie umowy leasingu z datą listopadową może skutecznie obniżyć należną urzędowi skarbowemu zaliczkę, bowiem czynsz inicjalny (opłata wstępna) do umowy leasingu oraz wszystkie koszty związane z uruchomieniem umowy leasingu operacyjnego są dla przedsiębiorcy kosztem uzyskania przychodu i obniżają podstawę do opodatkowania podatkiem dochodowym.

Rok temu o tej porze (w listopadzie) przestrzegaliśmy co prawda jeszcze o ryzyku dla podatników (tylko tych prowadzących pełną księgowość), związanym z niekorzystnymi interpretacjami niektórych Urzędów Skarbowych, według których czynsz inicjalny nie powinien być traktowany jako koszt jednorazowy, a powinien być zaliczany do kosztów proporcjonalnie przez cały okres trwania umowy leasingu.
Jednak od tamtego momentu, tj. od roku 2009 zapadło szereg korzystnych dla podatników wyroków, zarówno przed WSA jak i NSA, które ostatecznie ugasiły zapał skarbówki do uprzykrzania życia podatników w ten właśnie sposób.

Można zatem śmiało stwierdzić, że w listopadzie 2010 roku leasing operacyjny może nadal być wykorzystywany do obniżenia dochodu, a co za tym idzie obniżenia wysokości podwójnej zaliczki w grudniu 2010 roku.

Warto śledzić również dyskusję na ten temat na Forum Leasing >>

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to największy portal poświęcony leasingowi istniejący od 2009 roku.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór finansowania i pomagamy ograniczać koszty związane z leasingiem.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl