Publikacja dotycząca leasingu

Materiał archiwalny. Zawiera nieaktualne informacje.

W 2010 roku podatnicy mieli po raz pierwszy zostać uwolnieni od przykrego obowiązku płacenia podwójnej zaliczki na podatek dochodowy w grudniu, na podstawie dochodu osiągniętego w listopadzie. Obowiązku, który - przypomnijmy - powodował masę patologii i de facto zmuszał podatników do „kombinowania” jak tu możliwie najbardziej obniżyć sobie dochód w listopadzie i uniknąć wysokiej zaliczki w grudniu.

Jak wspomnieliśmy w 2010 roku obowiązek płacenia podwójnej zaliczki wyliczanej na podstawie dochodu z listopada miał się zakończyć. Niestety rząd - tłumacząc swoją decyzję koniecznością ratowania budżetu - „odroczył” wprowadzenie tej „ulgi” do roku 2012.

Tym samym podatnicy nadal stoją przed koniecznością „kombinowania” jak tu najefektywniej obniżyć swój dochód w listopadzie.
Od wielu lat skutecznym narzędziem jest leasing operacyjny. Podpisanie umowy leasingu z datą listopadową może skutecznie obniżyć należną urzędowi skarbowemu zaliczkę, bowiem czynsz inicjalny (opłata wstępna) do umowy leasingu oraz wszystkie koszty związane z uruchomieniem umowy leasingu operacyjnego są dla przedsiębiorcy kosztem uzyskania przychodu i obniżają podstawę do opodatkowania podatkiem dochodowym.

Rok temu o tej porze (w listopadzie) przestrzegaliśmy co prawda jeszcze o ryzyku dla podatników (tylko tych prowadzących pełną księgowość), związanym z niekorzystnymi interpretacjami niektórych Urzędów Skarbowych, według których czynsz inicjalny nie powinien być traktowany jako koszt jednorazowy, a powinien być zaliczany do kosztów proporcjonalnie przez cały okres trwania umowy leasingu.
Jednak od tamtego momentu, tj. od roku 2009 zapadło szereg korzystnych dla podatników wyroków, zarówno przed WSA jak i NSA, które ostatecznie ugasiły zapał skarbówki do uprzykrzania życia podatników w ten właśnie sposób.

Można zatem śmiało stwierdzić, że w listopadzie 2010 roku leasing operacyjny może nadal być wykorzystywany do obniżenia dochodu, a co za tym idzie obniżenia wysokości podwójnej zaliczki w grudniu 2010 roku.

Warto śledzić również dyskusję na ten temat na Forum Leasing >>

Pierwszy raz na FmLeasing.pl?
Sprawdź dlaczego jesteśmy wyjątkowi i w czym możemy Ci pomóc.
Dowiedz się więcej...

Portal FmLeasing.pl