Leasing i podatki

Leasing zwrotny nie jest zbyt popularną formą finansowania w Polsce. Najczęściej są to transakcje podwyższonego ryzyka, z tego też powodu firmy leasingowe robią co mogą, żeby takich umów nie realizować - pisaliśmy więcej o tym "Leasing zwrotny? Zapomnij!". Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy leasing zwrotny nie tylko nie jest ryzykowną transakcją, a wręcz ułatwieniem nabycia środka trwałego... Przykładem takiej sytuacji może być chęć leasingu samochodu kupowanego za granicą.

Leasing samochodów importowanych (najczęściej z krajów UE i USA) jest bardzo popularny. Nie jest to jednak tak prosta do przeprowadzenia operacja jak w przypadku zakupu takiego samochodu za gotówkę. Firmy leasingowe niechętnie decydują się kupować samochody bezpośrednio za granicą i oddawać je w leasing polskiej firmie. Jest to teoretycznie możliwe, ale z reguły długotrwałe i dość kosztowne. Dlatego przedsiębiorcy zainteresowani leasingiem pojazdu, który upatrzyli za granicą częściej decydują się na pośrednictwo komisu lub firmy sprowadzającej samochody. Firma taka kupuje samochód, importuje, przeprowadza wszelkie formalności celno-skarbowe, a następnie odsprzedaje leasingodawcy, który oddaje go w leasing. Wiadomo jednak, że taki pośrednik na całej operacji musi zarobić...

Dlatego wielu przedsiębiorców woli samemu kupić samochód za granicą, wziąć na siebie formalności związane z importem, a następnie sprzedać auto polskiemu leasingodawcy i zawrzeć umowę jego leasingu. Zatem leasing zwrotny może być tu dobrym rozwiązaniem, dającym odczuwalne oszczędności.

Pozostaje jednak pytanie co dzieje się z VAT w przypadku takiego importu i odsprzedaży samochodu osobowego. Jak wiadomo, w Polsce istnieją ograniczenia w odliczeniu tego podatku przy zakupie pojazdów osobowych do 60% (nie więcej niż 6.000 zł). Ograniczenia tego nie stosuje się jednak jeżeli firma zajmuje się handlem pojazdami i zakupu osobówki dokonuje na cele handlowe.

Czy firma sprowadzająca dla siebie samochód i odsprzedająca go niemalże natychmiast leasingodawcy w celu jego wyleasingowania może taki samochód potraktować jako towar handlowy i odliczyć cały VAT naliczony przy nabyciu? Niestety nie!

Organy skarbowe uznają, że taka operacja nie daje prawa do zwolnienia z ograniczenia w odliczaniu VAT. Przedsiębiorca, który sprowadzi samochód i odsprzeda go celem jego leasingu nie odliczy całego VAT zarówno przy jego zakupie, a następnie od rat leasingowych. Można zatem uznać w uproszczeniu, że jest podwójnie opodatkowany przy takiej operacji.
Niestety stanowisko to potwierdził właśnie Naczelny Sąd Administracyjny oddalając skargę kasacyjną podatnika-leasingobiorcy, który zamierzał w całości odliczyć VAT naliczony przy zakupie pojazdu, który następnie odsprzedał i wyleasingował zwrotnie.

Wyrok NSA I FSK 1288/10 >>

Indywidualna pomoc w wyborze oferty i leasingodawcy

Pamiętaj, że użytkownicy, którzy skorzystali z naszej Wyszukiwarki Leasingu otrzymują od nas bezpłatne wsparcie w postaci analizy otrzymanych ofert i warunków umów. Sprawdź, jak bardzo ułatwia to wybór leasingu i pozwala uchronić się przed poważnymi błędami. Dowiedz się więcej >

 

Foto: freedigitalphotos.net

Joomla SEF URLs by Artio

Facebook i Twitter logo

Portal FmLeasing.pl