Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Publikacja dotycząca leasingu

Rzecznik Ministerstwa Finansów Magdalena Kobos w wypowiedzi dla "Gazety" poinformowała, że zgoda Komisji Europejskiej na wprowadzenie ograniczeń w odliczeniach VAT od samochodów z kratką powinna nastąpić w ciągu najbliższych dni.
Pani rzecznik twierdzi, że takie sygnały docierają do ministerstwa.

Przypomnijmy, że Unia Europejska zgodziła się już kilka miesięcy temu na wprowadzenie zakazu odliczeń VAT od paliw do samochodów z homologacją ciężarową. Do tej pory przepisy te nie weszły jednak w życie ponieważ Rada Ministrów zdecydowała, że ich zmiana nastąpić powinna kompleksowo, co zostało zawarte nawet w tzw. „planie Tuska”.

Jednak w odróżnieniu od paliw, zgoda na wprowadzenie podobnych ograniczeń w odliczeniach podatku od towarów i usług zawartego w cenie zakupu oraz ratach leasingu wiąże się już ze znacznie dłuższą procedurą. Zgodę na to – polski rząd wnioskował o limity odliczeń jak dla samochodów osobowych tj. 60% VAT nie więcej niż 6.000 zł - wyrazić muszą kraje członkowskie Unii Europejskiej.

Ministerstwo Finansów we wcześniejszych, mniej lub bardziej oficjalnych, wypowiedziach jego przedstawicieli informowało, że spodziewa się takiej zgody w marcu, a potem kwietniu i maju tego roku.

Obecna sytuacja polityczna związana z przyspieszonymi wyborami po śmierci prezydenta, a także zbliżającym się okresem wakacji parlamentarnych nie będzie z pewnością sprzyjała szybkiemu wprowadzeniu w życie planów Ministerstwa Finansów – nawet gdyby ewentualna zgoda Unii nastąpiła rzeczywiście w najbliższych tygodniach.

Wobec tego można z dużą dozą prawdopodobieństwa założyć, że ograniczenia w odliczeniach VAT w przypadku samochodów z kratką nie wejdą w życie wcześniej niż na jesieni 2010 roku, a może nawet dopiero z początkiem 2011 roku.

Data publikacji: 09.06.2010

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl