Publikacja dotycząca leasingu

Rzecznik Ministerstwa Finansów Magdalena Kobos w wypowiedzi dla "Gazety" poinformowała, że zgoda Komisji Europejskiej na wprowadzenie ograniczeń w odliczeniach VAT od samochodów z kratką powinna nastąpić w ciągu najbliższych dni.
Pani rzecznik twierdzi, że takie sygnały docierają do ministerstwa.

Przypomnijmy, że Unia Europejska zgodziła się już kilka miesięcy temu na wprowadzenie zakazu odliczeń VAT od paliw do samochodów z homologacją ciężarową. Do tej pory przepisy te nie weszły jednak w życie ponieważ Rada Ministrów zdecydowała, że ich zmiana nastąpić powinna kompleksowo, co zostało zawarte nawet w tzw. „planie Tuska”.

Jednak w odróżnieniu od paliw, zgoda na wprowadzenie podobnych ograniczeń w odliczeniach podatku od towarów i usług zawartego w cenie zakupu oraz ratach leasingu wiąże się już ze znacznie dłuższą procedurą. Zgodę na to – polski rząd wnioskował o limity odliczeń jak dla samochodów osobowych tj. 60% VAT nie więcej niż 6.000 zł - wyrazić muszą kraje członkowskie Unii Europejskiej.

Ministerstwo Finansów we wcześniejszych, mniej lub bardziej oficjalnych, wypowiedziach jego przedstawicieli informowało, że spodziewa się takiej zgody w marcu, a potem kwietniu i maju tego roku.

Obecna sytuacja polityczna związana z przyspieszonymi wyborami po śmierci prezydenta, a także zbliżającym się okresem wakacji parlamentarnych nie będzie z pewnością sprzyjała szybkiemu wprowadzeniu w życie planów Ministerstwa Finansów – nawet gdyby ewentualna zgoda Unii nastąpiła rzeczywiście w najbliższych tygodniach.

Wobec tego można z dużą dozą prawdopodobieństwa założyć, że ograniczenia w odliczeniach VAT w przypadku samochodów z kratką nie wejdą w życie wcześniej niż na jesieni 2010 roku, a może nawet dopiero z początkiem 2011 roku.

Data publikacji: 09.06.2010

Pierwszy raz na FmLeasing.pl?
Sprawdź dlaczego jesteśmy wyjątkowi i w czym możemy Ci pomóc.
Dowiedz się więcej...

Portal FmLeasing.pl