Budynek oddziału mbanku z widocznym logo

mLeasing, dawniej znany pod nazwą BRE Leasing jest jedną z najstarszych i największych firm leasingowych w Polsce. Spółka radzi sobie bardzo dobrze, z roku na rok zwiększając sprzedaż i obecnie legitymuje się ponad 7-procentowym udziałem w rynku. Jednak pomimo dobrych wyników, jest dość prawdopodobne, że niedługo zmieni właściciela.

KRÓTKO: Czego dowiesz się z tego artykułu?

mbank, do którego należy spółka mLeasing, został wystawiony na sprzedaż. Obserwujemy rozwój wydarzeń i informujemy o nich w tym aktualizowanym artykule.

Spis treści

 Aktualizacja  06 sty: Co najmniej cztery instytucje planują złożyć ofertę przejęcia mbanku
Ma to być PKO BP, PZU z Pekao, Erste Group oraz Credit Agricole (właściciel EFL) – wynika ze źródeł Reutersa. Jednak zainteresowanych jest więcej.

Krótko o mLeasing

mLeasing jest jednym z pionierów polskiego rynku leasingu. Spółka zaczynała działalność jeszcze w 1991 roku. Do 2013 r. funkcjonowała pod nazwą BRE Leasing.

mLeasing jest także jednym z największych leasingodawców w Polsce. W 2018 roku sfinansowała aktywa klientów w kwocie 6,1 mld złotych, co dało jej czwarte miejsce na liście największych firm leasingowych z ponad 7-procentowym udziałem w runku.

Miejsce Firma leasingowa Udział w rynku
1 PKO Leasing 11,20%
2 Grupa Idea Getin Leasing 9,12%
3 Europejski Fundusz Leasingowy 7,48%
4 mLeasing 7,37%
5 Santander Leasing 6,52%
6 Volkswagen Leasing 6,10%
7 ING Lease 5,60%
8 Pekao Leasing 4,78%

Udziały w rynku leasingu w Polsce w 2018 roku. Źródło: ZPL

Jednocześnie mLeasing praktycznie nieustannie zwiększa wartość finansowania na przestrzeni lat. Gorsze okresy firma miała w roku 2009 i 2012, co było charakterestyczne dla całej branży leasingowej w tamtym czasie (skutki światowego kryzysu finansowego).

Wykres wartości sfinansowanych aktywów przez mLeasing w latach 2009-2018 w mld złotych

Wartość sfinansowanych aktywów przez mLeasing w latach 2009-2018 w mld złotych. Źródło: ZPL

Mbank, do którego należy mLeasing, został wystawiony na sprzedaż

Skąd zatem przypuszczenie, że mLeasing może trafić w ręce innego właściciela? Jest to spółka należąca do mBanku, który kontrolowany jest przez niemiecki Commerzbank. Ten z kolei nie może pochwalić się najlepszą sytuacją finansową, dlatego Niemcy uznali, że sprzedaż „polskich” aktywów może ją poprawić.

Jeśli transakcja dojdzie do skutku, to siłą rzeczy także spółka leasingowa mbanku, czyli mLeasing najprawdopodobniej zmieni właściciela.

Kto jest wymieniany w gronie potencjalnych kupców mbanku?

Lista potencjalnych kupców jest obecnie dość długa. Mniej lub bardziej oficjalnie mówi się m.in. o:

  • PKO BP
  • PZU (wraz z kontrolowanym przez siebie Pekao S.A.)
  • Credit Agricole (właściciel Europejskiego Funduszu Leasingowego)
  • ING Group
  • Santander Bank Polska (dawniej BZ WBK)
  • BNP Paribas
  • Apollo Global Management (amerykański fundusz inwestycyjny)
  • ERSTE Group (austriacki holding finansowy) – w połowie stycznia 2020 r. grupa poinformowała o wycofaniu swojego zainteresowania

Początkowo najpoważniej zainteresowanymi wydawali się bank PKO BP oraz grupa ING. Podobno Holendrzy chętnie powiększyliby udział w polskim rynku bankowym. Natomiast za kontrolowanym przez skarb państwa PKO przemawia klimat polityczny w Polsce sprzyjający tzw. repolonizacji wszystkiego tego, co jest wystawiane na sprzedaż.

Jednak obecnie do roli faworyta z namaszczenia polskiego rządu pretenduje PZU/Pekao. Źródła, na które powołuje się Reuters przewidują, że poza PKO BP i PZU/Pekao, jeszcze w styczniu 2020 r. oferty złoży także Erste oraz Credit Agricole, do którego należy EFL. Według źródeł Reutersa, te cztery instytucje zwróciły się o doradztwo do banków inwestycyjnych, co nie oznacza, że lista oferentów skończy się tylko na nich.

 NOWE  W połowie stycznia 2020 r. rzecznik prasowa Erste Group poinformowała, że grupa wycofała się z zamiaru złożenia oferty na zakup mBanku.

Co stanie się z mLeasingiem?

Scenariuszy jest jak zawsze w takich sytuacjach, kilka. Przede wszystkim na obecnym etapie nie ma pewności, że Niemcy zdecydują się ostatecznie sprzedać mBank. Jednak jeśli to zrobią, to nie jest także powiedziane, że potencjalny nabywca mbanku weźmie w pakiecie także jego spółkę leasingową. Tak było choćby w przypadku wycofującej się z Polski grupy Raiffeisen, która sprzedała swoją firmę leasingową niezależnie od banku.

Jednak najbardziej prawdopodobne wydaje się, że jeśli mbank faktycznie pójdzie pod młotek, to jego nowy właściciel nabędzie także mLeasing.

Co to oznacza dla klientów mLeasing?

Aktualnie nic... Proces „materializowania się” zmian właścicielskich w tak dużych organizacjach, jak mbank jest dość długotrwały – zajmuje to z reguły co najmniej kilkanaście miesięcy od chwili dobicia targu.

Wiele zależy także od tego, kto ewentualnie ostatecznie nabędzie ów bank oraz od tego, czy będzie to inwestor, który zdecyduje się utrzymać marki mbank/mLeasing i ich organizacyjną odrębność, czy też będzie to nabywca branżowy, który dokona fuzji z dotychczasowym swoim biznesem. Ten drugi wariant niechybnie oznaczałby zniknięcie mbanku/mLeasingu z rynku jako samodzielnie funkcjonującej grupy.

Niniejszy artykuł będzie aktualizowany, będziemy w nim informować o kolejnych istotnych zdarzeniach dotyczących tej sprawy.

Byliśmy pomocni? Doceń i poleć nas

4 1 1 1 1 1 4.00 (7)
Samochód osobowy

Wyszukiwarka ofert leasingowych

1. Wypełnij tylko jeden formularz
2. Otrzymasz wiele ofert i naszą analizę
3. Sam wybierzesz najlepszą propozycję

Indywidualna pomoc w wyborze oferty i leasingodawcy

Pamiętaj, że użytkownicy, którzy skorzystali z Wyszukiwarki Leasingu na FmLeasing.pl otrzymują bezpłatne wsparcie w postaci analizy otrzymanych ofert i warunków umów. Sprawdź, jak bardzo ułatwia to wybór leasingu i pozwala uchronić się przed poważnymi błędami. Dowiedz się więcej >

Ikona komentarza na forumKomentuj i czytaj komentarze do tego artykułu na forum: mbank na sprzedaż - należy do niego mLeasing, czyli… >

Chcesz dowiedzieć się więcej?


Mężczyzna pokazuje zawartość IphonaNajlepsza firma leasingowa

Która polska firma leasingowa jest najlepsza? My to wiemy... Problem w tym, że ona nie będzie najlepsza dla każdego… Z całą pewnością istnieje jednak grupa firm, które są warte polecenia oraz grupa takich, których lepiej unikać.


Kalkulator i arkuszJak nie przepłacić za kontynuację ubezpieczenia w leasingu?

Leasingodawcy preferują, żeby leasingobiorcy korzystali z ich oferty ubezpieczenia. Jednak warto sprawdzić i porównać warunki z konkurencyjnymi propozycjami, żeby nie przepłacić za polisę.


Michał Krupiński

Autor: Michał Krupiński

Jestem autorem tego artykułu. W branży leasingowej działam od 2000 roku, co – jak łatwo policzyć – daje już blisko 20-letnie doświadczenie. Od 2009 jestem wydawcą i współzałożycielem serwisu FmLeasing.pl.

Chętnie odpowiem na pytania dotyczące niniejszej publikacji. Kontakt i więcej informacji o mnie na stronie: Michał Krupiński

Joomla SEF URLs by Artio
 

Portal FmLeasing.pl