Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Publikacja dotycząca leasingu

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku (sygn. II FSK 1733/08) z dnia 23 marca przesądził ostatecznie, że opłata wstępna w leasingu powinna być jednorazowo zaliczona do kosztów uzyskania przychodów.
Przypomnijmy, że praktyka jednorazowego zaliczania czynszu inicjalnego do kosztów była dla wszystkich przedsiębiorców oczywistością i postępował tak każdy od wielu lat.

Najnowsze:  Fiskus odpuszcza – opłata wstępna w leasingu kosztem jednorazowym

Niestety kilkanaście miesięcy temu organy podatkowe ubzdurały sobie, że powinno być inaczej, a konkretnie tylko część Urzędów Skarbowych wpadła na tak oryginalny pomysł, a część nadal interpretowała przepisy „po staremu”.
Doprowadziło to do absurdalnej sytuacji, w której przedsiębiorcy nie wiedzieli czy czynsz inicjalny mają zaliczać jednorazowo czy też proporcjonalnie przez cały okres trwania umowy leasingu. Jak na ironię każdy sposób mógł ostatecznie zostać uznany przez kontrolującego urzędnika za zły…

Dlatego zdecydowana większość przedsiębiorców zaliczała koszt czynszu inicjalnego „po staremu”, czyli jednorazowo. Naprzeciw temu wyszły również firmy leasingowe, tak przekonstruowując umowy leasingu, aby z treści wynikało, iż pierwsza opłata leasingowa powinna mieć charakter kosztu jednorazowego.

Mimo wszystko nie gwarantowało to pozytywnego rozstrzygnięcia w przypadku kontroli skarbowej. Na szczęście już od kilku miesięcy Urzędy Skarbowe, które wymyśliły sobie, że podatnicy powinni proporcjonalnie rozliczać koszt opłaty wstępnej zaczęły dość regularnie przegrywać sprawy przed Wojewódzkimi Sądami Administracyjnymi (m.in. wyroki I SA/Bk 614/08, I SA/Gd 269/09, I SA/Go 214/09, I SA/Kr 1076/09, I SA/Wr 633/09, III SA/WA 1519/08).

Obecny wyrok NSA wydaje się ostatecznie przekreślić poczynania części organów podatkowych, które chciały wprowadzić kolejną patologię związaną z leasingiem wymierzoną w uczciwych przedsiębiorców, którzy w dobrej wierze zaliczali jednorazowo koszt leasingowego czynszu inicjalnego.


CZYTAJ TAKŻE


Data publikacji: 29.03.2010

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl