Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Publikacja dotycząca leasingu

Nienajlepsze wiadomości dla leasingobiorców napłynęły wczoraj z NSA. Sędziowie w poszerzonym składzie zajmowali się sprawą VAT od kosztów ubezpieczenia przedmiotów leasingu, które są refakturowane przez firmy leasingowe (sygn. akt I FPS 3/10). Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że do podstawy opodatkowania umowy leasingu należy włączyć koszty ubezpieczenia przedmiotu leasingu.

Przypomnijmy, że „normalnie” ubezpieczenie zwolnione jest z VAT, jednak w przypadku jego refakturowania przez firmę leasingową, zdaniem NSA, powinno być objęte taką samą stawką jak usługa leasingu, czyli najczęściej 22% (od 2011 roku nawet 23%).

NSA zajął się tą sprawą w marcu tego roku, jednak w nie umiał podjąć decyzji bez poszerzenia składu, dlatego odroczył rozpatrzenie skargi kasacyjnej.Poszerzony skład podjął decyzję, która skutkuje de facto podrożeniem usługi leasingu, a co gorsza zmienia zwyczaj, który miał miejsce na przestrzeni wielu lat i który był potwierdzony nawet orzecznictwem Sądu Najwyższego!

Chcemy jednak uspokoić wszystkich obecnych i przyszłych leasingobiorców – firmy leasingowe doskonale radzą sobie z nowym absurdem. Większość z nich już od wielu miesięcy (a część nawet od lat) nie refakturuje już ubezpieczeń, a wystawia je bezpośrednio przez agencje ubezpieczeniowe, często swoje własne…
Taka konstrukcja powoduje, że to samo ubezpieczenie jest już z VAT zwolnione.

Problem mogą mieć jednak leasingobiorcy, którzy korzystali z leasingu w minionych latach. Firmy leasingowe, do 5 lat wstecz, mogą przysyłać korekty faktur z doliczonym 22% VAT.
Chociaż tak naprawdę robią to już od jakiegoś czasu, od kiedy pomysłowy Urząd Skarbowy we Wrocławiu wprowadził tę nową interpretację, za którą poszły kolejne urzędy, także WSA, a teraz NSA.

Data publikacji: 09.11.2010

Aktualizowano: 15.11.2010

Najnowsze:  Dobre wiadomości: Ubezpieczenie w leasingu ostatecznie zwolnione z VAT

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl