Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Publikacja dotycząca leasingu

Naczelny Sąd Administracyjny odroczył rozpatrzenie skargi kasacyjnej od wyroku WSA we Wrocławiu (sygn. akt I SA/Wr 881/08) w sprawie skargi na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu. Decyzja Dyrektora IS i wyrok WSA spowodował konieczność naliczania przez firmę leasingową podatku VAT w wysokości 22% przy refakturowaniu ubezpieczenia przedmiotu leasingu. Organ podatkowy uznał, że koszt ubezpieczenia przedmiotu leasingu jest integralną częścią usługi leasingu i nie powinien być refakturowany ze stawką zwolnioną.

NSA na posiedzeniu w dniu 31 marca 2010 roku odroczył rozpatrzenie sprawy do czasu wyjaśnienia zagadnienia (sygn. akt I FSK 608/09).

Sprawa konieczności naliczania przez firmy leasingowe VAT do refakturowanego ubezpieczenia przedmiotu umowy leasingu budzi wiele kontrowersji i sprzeciw branży leasingowej oraz organizacji przedsiębiorców.
Stała się nawet przedmiotem listu otwartego do premiera Donalda Tuska.

Potwierdzeniem tego, że sprawa nie jest jednoznaczna jest orzecznictwo Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, które nie jest jednomyślne. Podobne stanowisko do wyroku WSA we Wrocławiu, którego dotyczy skarga kasacyjna zajął również WSA w Warszawie (sygn. akt III SA/Wa 1022/09).
Jednak w innym wyroku WSA w Warszawie (sygn. III SA/Wa 1888/09) w dniu 24 marca 2010 roku orzekł, że ubezpieczenie przedmiotu leasingu refakturowane przez leasingodawcę powinno być zwolnione z VAT!

Data publikacji: 07.04.2010

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl