Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Wątpliwości związane z leasingiem

Niskie stopy procentowe powodują, że leasing jest obecnie tak tani, jak nigdy wcześniej. Jednak co się stanie jeżeli stopy wzrosną?

Nowsze

Przeczytaj o sytuacji w 2022 r.: O ile wzrośnie rata leasingu po podwyżkach stóp?

Banki mają uświadamiać klientów o ryzyku

Komisja Nadzoru Finansowego zobowiązała banki do informowania klientów zawierających umowy kredytu mieszkaniowego o ryzyku związanym z ewentualną podwyżką w przyszłości stóp procentowych. Klienci bankowi mają dowiedzieć się o ile wzrosłaby ich rata miesięczna jeżeli Wibor wzrósłby do 3, 5, 10 i 15 proc.

Obecnie Wibory oscylują w okolicach 1,65 proc.

Przeciwdziałanie tankowaniu pod korek

Jaki jest cel takiego uświadamiania? KNF obawia się o przyszłość klientów, którzy decydując się obecnie na kredyt „zatankują pod korek". Czyli obliczą sobie na jaką miesięczną ratę stać ich obecnie i wezmą maksymalnie duży kredyt.

Tymczasem jeżeli kiedyś w przyszłości stopy - a co za tym idzie także raty - wzrosną, to taki klient może zacząć mieć problemy z płynnością.

Jak może wzrosnąć rata leasingu jeżeli wzrośnie Wibor?

Oczywiście umowy leasingu zawiera się na okresy znacznie krótsze niż kredytu mieszkaniowego. Ciężko sobie wyobrazić, żeby w nadchodzących 3-5 latach Wibor wzrósł do 10 czy 15 proc. – musiałby wydarzyć się jakiś kataklizm gospodarczy. Niemniej warto mieć świadomość, że jakieś mniejsze wzrosty stóp i Wibor mogą następować.

Poniżej prezentujemy o ile wzrosłaby rata trzyletniego leasingu przedmiotu o wartości 75 tys. zł z 15-procentowym udziałem własnym, jeżeli Wibor byłby dwukrotnie wyższy niż obecnie oraz - jak w rekomendacji KNF - jeżeli wynosiłby 5, 10 i 15 proc.

Zmiana wysokości raty leasingu po wzroście Wibor

Dlatego pamiętaj o ryzyku!

Jak widać, wzrost stóp o zaledwie 1,5 pkt. proc. przekłada się na wzrost raty o blisko 50 zł. Warto mieć to na uwadze decydując się obecnie na leasing i zostawić sobie trochę zapasu na ewentualne podwyżki. Warto też pamiętać, że istnieje możliwość zawarcia umowy leasingu ze stałą stopą procentową, co eliminuje ryzyko wzrostu raty. Więcej na ten temat: Stałe czy zmienne oprocentowanie leasingu? Które wybrać?

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl