Leasing - aktualności


Trudny leasing

Od jakiegoś czasu rośnie świadomość przedstawicieli samorządów oraz innych organów sektora publicznego dotycząca leasingu. Coraz śmielej chcą oni sięgać po tę formę finansowania inwestycji i liczba transakcji leasingowych finansujących sektor publiczny rzeczywiście rośnie. Problem polega na tym, że dotyczy to głównie transakcji o dużej wartości. Dlaczego?

Leasing i podatki

Prawo i Sprawiedliwość planuje wprowadzić tzw. podatek bankowy. Projekt jest już w sejmie – mówi się, że nowy podatek miałby obowiązywać już od lutego 2016 roku. Przeciwnicy rozwiązania w kształcie zaproponowanym przez PiS podkreślają, że uderzy on w klientów banków, a pośrednio także firm leasingowych.

Życzenia świąteczne i noworoczne

Życzymy naszym czytelnikom Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku! Jednocześnie informujemy, że w najbliższych dniach funkcjonujemy normalnie. To znaczy, że możecie bez przeszkód składać zapytania o leasing oraz zadawać wszelkie pytania zarówno na forum, jak i poprzez e-mail – zawsze ktoś będzie na dużyrze. Jedynie analizy ofert będziemy dokonywać wyłącznie w dni robocze.

Przegląd wiadomości z branży leasingowej i CFM

To jest spora zmiana w polityce firmy oraz ważny krok na rynku poleasingowym – LeasePlan otworzył salon sprzedaży samochodów poleasingowych z prawdziwego zdarzenia. Ponadto Getin Fleet mocno zwiększyło liczebność swojej floty, a Raiffeisen Leasing wprowadził błyskawiczną procedurę przyznawania leasingu samochodów (podobno ma być tak szybko, jak przy zakupie za gotówkę).

Kosztowne "pułapki" przy leasingu

Koszt kontynuacji ubezpieczenia przedmiotu leasingu na kolejne lata proponowany przez niektórych leasingodawców może być bardzo wysoki. Można się przed tym bronić wyszukując ubezpieczyciela na własną rękę. Należy jednak zrobić to odpowiednio wcześnie, najlepiej na około miesiąc przed upływem obowiązującej polisy. Mamy wtedy wystarczająco czasu, żeby leasingodawca zgodził się na tak zwane ubezpieczenie zewnętrzne. Opisywaliśmy to dokładnie w naszym poradniku, do którego odsyłamy.

Przegląd wiadomości z branży leasingowej i CFM

LeasePlan otworzy w grudniu salon samochodów poleasingowych, finansowanie maszyn i urządzeń w procedurze uproszczonej w Raiffeisen Leasing, Carefleet awansował na czwartą pozycję wśród firm CFM pod względem liczby rejestracji, Sprzęt firmy Apple w leasingu w Raiffeisen Leasing. FGA Leasing zmieniła nazwę na FCA Leasing.

Przegląd wiadomości z branży leasingowej i CFM

Tym razem krótko: Millennium Leasing zanotował bardzo udane pierwsze trzy kwartały 2015 roku. EFL zmierzyło swoim barometrem trochę gorsze nastroje wśród przedsiębiorców sektora MŚP, niż ostatnio. Słyszeliście może ostatnio w radio reklamę o możliwości sfinansowania ciągnika marki Zetor bez odsetek. Podajemy więcej szczegółów.

Leasing w 2016 roku

Końcówka roku to zawsze wzmożony ruch w branży leasingowej. Przedsiębiorcy decydują się na leasing, aby „zrobić” koszty podatkowe na koniec roku. Pospieszyć się powinni także niektórzy z tych, którzy planują sfinansowanie używanych środków trwałych.

Satystyki dotyczące leasingu i CFM

Od początku istnienia Portalu FmLeasing.pl staramy się omawiać wyniki sprzedaży jakie osiąga branża leasingowa i flotowa. Wykorzystujemy do tego dane udostępniane przez Związek Polskiego Leasingu oraz Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów. Prezentowaliśmy te dane poczynając od 2009 roku, a od 2012 robimy to częściej, czyli po zakończeniu każdego kwartału.

Przegląd wiadomości z branży leasingowej i CFM

Podniesienie wymogów stawianych przewoźnikom w Niemczech i innych krajach Europy może negatywnie wpłynąć na leasing ciężkiego transportu. Ponadto LeasePlan nawiązał współpracę z Inter Cars w zakresie obsługi serwisowej floty, Millennium sfinansuje 60 autobusów dla Warszawy, awans Alphabetu, Raiffeisen Leasing ma nową usługę wynajmu dla małych firm, a sprzęt poleasingowy zaczął sprzedawać poprzez aukcje.

Ranking firm leasingowych

Na podstawie danych Związku Polskiego Leasingu, prezentujemy wyniki branży oraz ranking firm leasingowych po 3 kwartale 2015 roku. Branża sfinansowała aktywa o wartości blisko 36 mld, o ponad 15 proc. więcej niż przed rokiem. Pomyśleć, że jeszcze niedawno taka wartość finansowania była nie do osiągnięcia w ciągu całego roku, a teraz wystarczyły zaledwie trzy kwartały.

Publikacja dotycząca leasingu

Zmodyfikowaliśmy i jednocześnie rozbudowaliśmy nasz Poradnik Leasingowy tak, aby każdy użytkownik mógł w jak najprostszy sposób dotrzeć do interesującego go zakresu tematycznego. Znajdują się w nim nie tylko porady ułatwiające wybór dobrej oferty i sprawdzonego leasingodawcy, ale opisujemy także wszelkie zdarzenia mogące wystąpić w całym okresie trwania umowy leasingu.

Analizowanie oferty leasingu

Główny Urząd Statystyczny opublikował raport z badania działalności przedsiębiorstw leasingowych w 2014 roku. W artykule podajemy link do raportu z tabelami danych dla tych, których interesują szczegółowe dane. Natomiast sami postanowiliśmy zwrócić uwagę na kilka ciekawostek dotyczących leasingu.

Kosztowne "pułapki" przy leasingu

Wielokrotnie przestrzegaliśmy zarówno przed korzystaniem z leasingów fabrycznych, jak i przed pozyskiwaniem ofert leasingu za pośrednictwem komisów czy salonów dealerskich. Bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia można po prostu zostać naciągniętym… Od jakiegoś czasu obserwujemy praktyki stosowane w niektórych salonach Forda, gdzie proponowany jest leasing „fabryczny” o nazwie Ford Leasing.

Przegląd wiadomości z branży leasingowej i CFM

Getin Leasing miał bardzo udany lipiec, ale czy to daje mu już pozycję branżowego lidera? Ponadto o możliwości rozłożenia wykupu na raty w Raiffeisen Leasing i szerokiej palecie ubezpieczeń GAP w Millennium Leasing. No i Getin Fleet jest już dwa lata na rynku.

Przegląd wiadomości z branży leasingowej i CFM

Tym razem gros informacji z branży dotyczy podsumowania pierwszego półrocza 2015 r. I tak: BZ WBK podkreśla, że jest już wiceliderem wśród firm leasingowych, Millennium informuje o swoich udziałach w rynku, a Careefleet i LeasePlan podają aktualną liczebność swojej floty. Ponadto Raiffeisen o obawach przedsiębiorców związanych z leasingiem.

Publikacja dotycząca leasingu

Po nowej odsłonie portalu FmLeasing.pl – którą uruchomiliśmy w maju 2015 – oddajemy także odświeżone forum dyskusyjne. Niezmiennie możecie liczyć na pomoc udzielaną poprzez forum niemalże przez 24 godziny i 7 dni w tygodniu. Zachęcamy także do dzielenia się Waszymi opiniami i uwagami o leasingodawcach.

Przegląd wiadomości z branży leasingowej i CFM

Pomimo okresu wakacyjno-urlopowego branża nie odpoczywa. Dlatego mamy całkiem sporo informacji ze świata leasingu i to całkiem istotnych. Będzie m.in. o nowej ofercie wynajmu krótkoterminowego, o finansowaniu fabrycznym dla rolników, rekordowym wyniku jednej z firm i dużym kontrakcie dostawy autobusów dla Łodzi.

Leasing w Europie

Pod względem wielkości powierzchni Polska jest 9-tym krajem w Europie. Ale są takie dziedziny, w których wypadamy jeszcze lepiej. Jedną z nich jest roczna wartość zawieranych umów leasingu. W 2014 roku awansowaliśmy w rankingu. Sprawdzamy także jak w leasingu radziły sobie kraje znajdujące się w trudnej sytuacji polityczno-gospodarczej: Rosja, Ukraina i Grecja.

Wybór samochodu poleasingowego

Ostatnie podwyżki cen na otomoto wywołały lawinę niezadowolenia wśród właścicieli komisów samochodowych. Nic dziwnego – wzrosty kosztów dla firm i komisów, które umieszczają dużą ilość ogłoszeń sprzedaży samochodów sięgnęły kilkuset procent. Podwyżki dotknęły też leasingodawców, zamieszczających ogłoszenia poleasingowe, przepędzając z otomoto większość z nich.

Leasing w walutach obcych?

Rzadko poruszamy temat leasingu walutowego bądź denominowanego, bo zainteresowanie nim stało się marginalne. Tym razem zrobimy wyjątek, żeby pokazać ile obecnie – czyli przy rekordowo niskich stopach procentowych w Polsce – wynosi różnica w koszcie leasingu złotowego i walutowego.

Przegląd wiadomości z branży leasingowej i CFM

Dziś tylko dwa "niusy", od Europejskiego Funduszu Leasingowego i BZ WBK Leasing. Jednak o tyle ciekawe, że obydwie spółki analizują perspektywy dla ważnych dla siebie branż – sektora IT oraz rolnictwa. Trzeba dodać, że są to perspektywy optymistyczne.

Publikacja dotycząca leasingu

Dobre nastroje w gospodarce skutkują większymi inwestycjami, a co za tym idzie wzrostem branży leasingowej. Ponadto – EFL wprowadza pożyczkę w szerszym zakresie. Raiffeisen Leasing oferuje coraz więcej ubezpieczeń. LeasePlan wprowadza kalkulator rat wynajmu on-line, a Getin Leasing chce poprawić wizerunek przedsiębiorców.

Leasing i dotacje UE

Dotychczas wykorzystanie leasingu przy korzystaniu z unijnych dotacji było dość problematyczne. Z punktu widzenia przedsiębiorców, lepszy w rozliczeniach okazywał się kredyt lub zakup za gotówkę. Firmy leasingowe starały się wyjść naprzeciw tym trudnościom, wprowadzając do swojej oferty, tzw. pożyczkę.

Podatek VAT od paliwa do samochodów

Nowelizacja, obowiązującej od 1 kwietnia 2014 roku, ustawy o VAT przewidywała całkowity zakaz odliczania VAT od firmowych samochodów osobowych do 30 czerwca 2015 roku. Obawialiśmy się, że termin ten zostanie przesunięty, ale tak się nie stało.

Tego się wystrzegaj w leasingu

Branża leasingowa i wynajmu długoterminowego nie jest jedyną, w której przyznawane są najróżniejsze nagrody i wyróżnienia. Firmy leasingowe i CFM co i rusz zostają laureatami i zwycięzcami przeróżnych konkursów i plebiscytów. Doszliśmy do wniosku, że nie ma sensu o nich więcej informować.

Przegląd wiadomości z branży leasingowej i CFM

Po dłuższej przerwie – spowodowanej głównie intensywnymi pracami nad nową wersją FmLeasing.pl – wracamy z przeglądem informacji z branży. Tym razem o rekordach w sprzedaży samochodów ciężarowych, uproszczonym leasingu dla budownictwa, najpopularniejszych markach samochodów we flotach i zmianach we władzach ZPL.

Joomla SEF URLs by Artio
 

Portal FmLeasing.pl