Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Leasing - aktualności


Drewniany samochodzik zabawka

 Aktualizacja   Ważne  Rząd zmienia część zasad podatkowych – tradycyjnie już proces legislacyjny odbył się w błyskawicznym tempie, z niedorzecznie krótkim czasem na konsultacje i terminem wejścia w życie. Choć cała uwaga mediów i opinii publicznej skupiła się na opodatkowaniu spółek komandytowych, to przy okazji w ustawie znalazł się także zapis, który uderzy w niektórych leasingobiorców.

Wykres spadających notowań z powodu koronawirusa

Nikt jeszcze nie wie, jaki będzie ostateczny wpływ epidemii koronawirusa na gospodarkę, ale już teraz cierpi wielu przedsiębiorców, a nawet całe branże. Ostatecznie – mniej lub bardziej – „dostanie się” pewnie wszystkim. Dla niektórych oznacza to już teraz problemy z płynnością i trudności w spłacie stałych zobowiązań, w tym leasingu. Pozostałych ten problem może dotknąć za jakiś czas…

Wyniki na monitorze

Prezentujemy ranking firm leasingowych według kryterium wartości osiągniętej sprzedaży oparty o dane z kolejnych kwartałów 2019 roku. Swoje wyniki na koniec 2019 r. zaraportowało 21 spółek. Branżowy lider przekroczył barierę 10 mld zł wartości sfinansowanych aktywów.

Ujemne notowania giełdowe na ekranie laptopa

Już w połowie maja informowaliśmy, że powoli ustępuje koronawirusowy paraliż, którego szczyt miał miejsce w kwietniu. Nasze obserwacje potwierdzają wyniki opublikowane właśnie przez ZPL, które podsumowują pierwsze półrocze 2020 r. w branży leasingowej. Prawdziwym zaskoczeniem jest za to rynek poleasingówek i cesji – jest odwrotnie, niż wszyscy się spodziewali.

Liczby w procentach na niebieskim tle

W pierwszej połowie 2020 roku Rada Polityki Pieniężnej trzykrotnie obniżyła stopy procentowe – dwukrotnie o 0,5 pkt proc. (w marcu i kwietniu) oraz o 0,4 pkt proc. w maju. Główna stopa procentowa utrzymywana od marca 2015 roku na poziomie 1,5%, wynosi obecnie bezprecedensowe 0,1%. Oznacza to, że leasing stał się jeszcze tańszy, niż był dotychczas.

Słoik i ułożone kiełkujące monety

Trudne czasy wymagają sięgania po nietypowe metody… Co prawda opisane tutaj rozwiązania pozwalające poprawić płynność finansową przy pomocy leasingu lub wynajmu długoterminowego nie są nowością i stosowane były przez przedsiębiorców od zawsze, to jednak trudna sytuacja gospodarcza spowodowana rozprzestrzenieniem się koronawirusa powoduje, że sięgających po nie może być znacznie więcej niż w „normalnych” czasach.

Trudne czasy wymagają sięgania po nietypowe metody… Co prawda opisane tutaj rozwiązania pozwalające poprawić płynność finansową przy pomocy leasingu lub wynajmu długoterminowego nie są nowością i stosowane były przez przedsiębiorców od zawsze, to jednak trudna sytuacja gospodarcza spowodowana rozprzestrzenieniem się koronawirusa powoduje, że sięgających po nie może być znacznie więcej niż w „normalnych” czasach.

KRÓTKO: Czego dowiesz się z tego artykułu?

Omawiamy rozwiązania pozwalające uwolnić gotówkę przy pomocy leasingu (w tym leasingu zwrotnego) lub wynajmu długoterminowego. Zalety i wady rozwiązań poprawiających płynność.

Spis treści

Leasing zwrotny – uwolnij pieniądze, leasingując posiadany pojazd

Leasing zwrotny polega na tym, że firma leasingowa odkupuje środek trwały od przedsiębiorcy, a następnie oddaje mu w leasing ten przedmiot. Głównym celem tego rodzaju leasingu jest uwolnienie gotówki, które przedsiębiorca przeznaczył wcześniej na nabycie środka trwałego.

Należy pamiętać, że z tego właśnie powodu (jest to uwolnienie środków, a nie inwestycja) leasing zwrotny jest dla leasingodawców transakcją podwyższonego ryzyka. Oznacza to, że są oni mniej skłonni, żeby udzielać finansowania w porównaniu ze zwykłym leasingiem operacyjnym lub finansowym. Tym bardziej w obecnej, kryzysowej sytuacji, kiedy działy analiz o wiele bardziej wnikliwie weryfikują wnioski klientów, a najbardziej dotknięte skutkami epidemii branże są niemal automatycznie odrzucane.

Jednak już teraz do FmLeasing.pl zwróciły się dwie firmy leasingowe, które na czas epidemii koronawirusa zamierzają szerzej udzielać leasingu zwrotnego. Co prawda są to firmy pozabankowe, jednak obecne na rynku od wielu już lat i dobrze nam znane. Działają w swoich niszach, finansując m.in. starsze pojazdy i sprzęt, także klientom ze złą historią kredytową i finansową. Co za tym idzie, oferowany przez nich koszt leasingu jest wyższy niż w przypadku „standardowych” bankowych rozwiązań. Nadal jednak będzie to rozwiązanie sporo tańsze niż jakiegoś rodzaju szybkie kredyty lub pożyczki „ratunkowe”.

Poniżej znajdziesz szczegóły oferty, zestawienie zalet i wad oraz możliwość przesłania zapytania bezpośrednio do wspomnianych firm oferujących obecnie leasing zwrotny.

Szczegóły oferty leasingu zwrotnego

  • Oferta dotyczy nawet ponad 10-letnich pojazdów oraz maszyn poruszających się na kołach (samochody osobowe i ciężarowe, ciągniki siodłowe, maszyny budowlane, rolnicze itp.).
  • Jak uzyskać? Po złożeniu wniosku, dział analiz podejmie decyzję. Poza wnioskiem konieczne będzie przesłanie faktury proformy, zdjęć pojazdu i dowodu rejestracyjnego.
  • Po wydaniu zgody nastąpi wycena wartości pojazdu przez rzeczoznawcę.
  • Po podpisaniu umowy nastąpi przelew środków na konto firmowe.

Dowiedz się więcej: Leasing zwrotny – Kiedy się przydaje i jak uzyskać?

Zalety i wady leasingu zwrotnego

uwalniasz gotówkę na dowolny cel

nadal dysponujesz posiadanym dotychczas pojazdem

dawno zamortyzowane sprzęty można finansować jeszcze raz, mając co miesiąc koszty podatkowe

koszt leasingu zwrotnego jest wyższy niż w przypadku nowego leasingu

Leasing zwrotny

Otrzymasz ofertę leasingu zwrotnego bezpośrednio od finansujących

Sprzedaż dotychczasowego samochodu/sprzętu i leasing nowego

Opisany wcześniej leasing zwrotny nie zawsze jest korzystny, ewentualnie nie zawsze jest możliwy. Dlatego alternatywną opcją uwolnienia gotówki zablokowanej w posiadanych środkach trwałych może być ich sprzedaż, a następnie leasing innych w ich miejsce.

Tak się dzieje dość często w przypadku posiadanych samochodów osobowych, np.: po spłaconym już leasingu. Takie auto można sprzedać, uwalniając środki, a następnie wziąć w leasing kolejne – może być nie tylko nowe, ale także używane. Zwłaszcza jeśli wcześniej posiadany samochód został wykupiony prywatnie po leasingu, to taki zabieg jest dodatkowo bardzo korzystny podatkowo – sprzedajemy auto bez podatku, a nowy leasing daje koszty uzyskania przychodu.

Naturalnie taka opcja nie jest niczym odkrywczym i możliwa jest do przeprowadzenia nie tylko w przypadku samochodów, ale także każdego innego posiadanego środka trwałego. Choć należy pamiętać, że auto leasing jest najszybciej i najłatwiej dostępną formą finansowania, a sama sprzedaż posiadanego pojazdu na rynku wtórnym też może odbyć się znacznie szybciej, niż dzieje się to w przypadku np.: maszyny – zwłaszcza w obecnej „koronawirusowej” rzeczywistości rynkowej.

Dobre i tanie oferty leasingowe możesz otrzymać bezpośrednio z wielu firm i samemu wybrać najlepszą po skorzystaniu z naszej Wyszukiwarki Leasingu.

Zalety i wady sposobu z nowym leasingiem

uwalniasz gotówkę po sprzedaży dotychczasowego samochodu/sprzętu

niski koszt nowego leasingu, zwłaszcza po obniżkach stóp procentowych

łatwa dostępność finansowania, zwłaszcza w przypadku samochodów

konieczność sprzedaży dotychczasowego samochodu/sprzętu

Wyszukiwarka Leasingu

Tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od wielu leasingodawców

Sprzedaż dotychczasowego samochodu i wynajem długoterminowy nowego

Opcja wynajmu długoterminowego, czyli inaczej leasingu operacyjnego z wysokim, balonowym wykupem jest pewnego rodzaju alternatywą dla opisanego w poprzednim fragmencie klasycznego leasingu z wykupem.

Może to być całkiem ciekawa opcja tymczasowa w obecnej sytuacji, gdyż w porównaniu ze zwykłym leasingiem, rata wynajmu jest niższa, a dodatkowo firmy oferujące wynajem zazwyczaj mają bardziej liberalne podejście dotyczące wkładu własnego – możliwy jest wynajem auta bez wpłaty początkowej. Więc w przypadku sprzedaży dotychczasowego samochodu/ów i zastąpienia go/ich wynajmowanym, do dyspozycji pozostanie jeszcze więcej uwolnionej gotówki.

Są jednak ograniczenia, gdyż najem długoterminowy możliwy jest w zasadzie wyłącznie w przypadku chęci sfinansowania nowych samochodów osobowych.

Podobnie jak w przypadku leasingu, oferty wynajmu długoterminowego także można otrzymać na FmLeasing.pl bezpośrednio z firm leasingowych i flotowych i samemu wybrać najlepszą po skorzystaniu z Wyszukiwarki Wynajmu.

Zalety i wady sposobu z wynajmem długoterminowym

uwalniasz gotówkę po sprzedaży dotychczasowego samochodu/sprzętu

niższa rata miesięczna za najem auta niż w przypadku leasingu

możliwość zawarcia umowy nawet przy zerowej wpłacie własnej

konieczność sprzedaży dotychczasowego samochodu/sprzętu

Wyszukiwarka ofert wynajmu

Tanie i dobre oferty najmu długoterminowego bezpośrednio od wielu finansujących

Podsumowanie

Opisane powyżej metody uwalniania środków finansowych przy wykorzystaniu leasingu lub najmu mogą być dodatkowym sposobem poradzenia sobie w trudniejszym momencie. W normalnej sytuacji nie przyszłoby nam do głowy nakłaniać nikogo do zaciągania nowych zobowiązań, aby zyskać gotówkę na chwilę, “na przeżycie”. Jednak obecna sytuacja jest wyjątkowa i przede wszystkim mamy nadzieję, że tymczasowa, więc każdy dostępny sposób wart jest rozważenia.

Leasing vs COVID-19 - dział specjalny

Specjalnie utworzony dział na FmLeasing.pl, poświęcony sytuacji wywołanej pandemią koronawirusa COVID-19 w kontekście rynku leasingu: Leasing vs COVID-19

4.2727272727273 1 1 1 1 1 4.27 (11)

Ikona komentarza na forumKomentuj i czytaj komentarze do tego artykułu na forum: Koronawirus i leasing - jak sobie radzić, jakie podejmować decycje itd. >

Chcesz dowiedzieć się więcej?


Czerwony sportowy samochód widok przedniej maski, lampy i atrapyLeasing czy wynajem długoterminowy samochodu?

Wynajem długoterminowy samochodów jest alternatywą dla klasycznego leasingu z wykupem. Coraz więcej przedsiębiorców, chcących sfinansować nowy pojazd, zastanawia się - wybrać leasing czy wynajem długoterminowy? Która forma dla kogo jest korzystniejsza? Skorzystaj z kalkulatora porównującego koszty i wysokość raty.


Drewniany samochód zabawkaJak zacząć jeździć samochodem o połowę droższym w ciągu 3 lat?

Weź samochód w leasing, wykup go i sprzedaj. Kolejny będziesz mógł wziąć nawet o połowę droższy nie płacąc więcej za ratę. Sprawdź jak…


ZegarIle trwa i jak wygląda procedura zawarcia umowy leasingu?

Podajemy przybliżony czas trwania wszystkich formalności (od złożenia wniosku do wydania przedmiotu) oraz jak one wyglądają w praktyce u większości polskich leasingodawców.


Wielopoziomowy garaż samochodowyLista najtańszych nowych samochodów - ceny zakupu i wysokość rat leasingowych

Potrzebujesz taniego samochodu do firmy, dla pracowników, może masz dość dokładania do eksploatacji wysłużonych aut? Prezentujemy najtańsze dostępne w Polsce modele samochodów osobowych oraz typu VAN wraz z kosztami leasingu.


Tablica z napisem 5 rzeczySzybki leasing - 5 wskazówek dla spieszących się

Załatwienie formalności leasingowych w ekspresowym tempie jest oczywiście możliwe, warto jednak zrozumieć jak działa ten mechanizm i przede wszystkim jak uniknąć kosztownych błędów.


Michał Krupiński

Autor: Michał Krupiński

Jestem autorem tego artykułu. W branży leasingowej działam od 2000 roku, co – jak łatwo policzyć – daje ponad 20-letnie doświadczenie. Od 2009 jestem wydawcą i współzałożycielem serwisu FmLeasing.pl.

Chętnie odpowiem na pytania dotyczące niniejszej publikacji. Kontakt i więcej informacji o mnie na stronie: Michał Krupiński

Leki, strzykawki i napis COVID-19 ze złota

Spieszyliśmy się, żeby przygotować poradnik dla leasingobiorców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji z powodu pandemii COVID-19, teraz czas spojrzeć na drugą stronę medalu albo raczej z innej perspektywy. Konkretniej z perspektywy tych, których biznesy z powodu koronawirusa nie są zbytnio zagrożone i którzy mogą pozwolić sobie na inwestowanie, zakupy i leasing.

Budynek oddziału mbanku z widocznym logo

mLeasing, dawniej znany pod nazwą BRE Leasing jest jedną z najstarszych i największych firm leasingowych w Polsce. Spółka radzi sobie bardzo dobrze, z roku na rok zwiększając sprzedaż i obecnie legitymuje się ponad 7-procentowym udziałem w rynku. Jednak pomimo dobrych wyników, jest dość prawdopodobne, że niedługo zmieni właściciela.

Symbol rosnącego wykresu

Związek Polskiego Leasingu udostępnił wyniki branży leasingowej osiągnięte w 2019 roku. Niestety po raz pierwszy od 10 lat mamy do czynienia ze spadkiem wartości finansowania w stosunku do roku poprzedzającego i choć należało się spodziewać, że będzie to słabszy rok pod względem dynamiki, to wydaje się, że wynik na minusie zaskoczył wielu przedstawicieli branży.

Symbol rosnącego wykresu

Z końcem lipca ZPL udostępnił wyniki branży leasingowej osiągnięte w pierwszym półroczu 2019 roku. Okazało się, że po raz pierwszy od 10 lat wartość podpisanych umów jest niższa niż w tym samym okresie roku poprzedzającego. Wtedy przyczyną był wybuch światowego kryzysu finansowego, na szczęście tym razem powody są inne.

Wejście do siedziby Masterlease

Masterlease, a konkretnie Prime Car Management, czyli notowana na giełdzie, dominująca spółka z Grupy Masterlease została ostatecznie przejęta przez PKO Leasing. Walka o lidera polskiej branży CFM trwała od kilku miesięcy i toczyła się pomiędzy trzema podmiotami, które kolejno ogłaszały wezwania na zakup akcji. Jak dalej potoczą się losy spółki i co to oznacza dla jej klientów?

Opłaty dodatkowe w leasingu

Ten artykuł powstał kilka lat temu i był czymś w rodzaju apelu do przedstawicieli firm leasingowych, aby zastanowili się nad sensem stosowania Tabeli Opłat i Prowizji w dotychczasowym kształcie. Czy czasem nie przynosi to im samym więcej szkody niż pożytku? Nadszedł czas na aktualizację niniejszej publikacji, gdyż coś się ruszyło i kolejne firmy wprowadzają zryczałtowane TOiP…

Audi Q8

Prezentujemy listę samochodów osobowych, których leasing – za sprawą ich wysokiej ceny i wprowadzenia od 1 stycznia 2019 roku podatkowego limitu 150 tys. zł – stał się mniej opłacalny. Obecnie każdy chcący sfinansować drogie auto, będzie mógł zaliczyć każdą opłatę leasingową tylko do wysokości uwzględniającej proporcję limitu 150 tys. do ceny pojazdu.

Wyniki na monitorze

Na podstawie statystyk Związku Polskiego Leasingu prezentujemy ranking firm leasingowych według kryterium wartości osiągniętej sprzedaży w całym 2018 roku. Średni jej wzrost w branży wyniósł aż 21,8% r/r. Szczegółowe wyniki zaraportowało 27 spółek, z których 21 zanotowało wzrost sprzedaży – rekordzista prawie dwukrotnie. Natomiast lider zbliża się powoli do granicy 10 mld zł rocznej wartości sfinansowanych aktywów.

Samochody w salonie pod przykryciem

Przygotowaliśmy (w formie listy i tabeli) zestawienie marek i modeli samochodów osobowych, które są obecnie dostępne w wyprzedaży rocznika 2018. Mamy nadzieję, że ta forma ułatwi wam przegląd ciekawych rabatów i pozwoli znaleźć interesujące auto w ciekawej cenie. Będziemy starali się aktualizować listę w miarę wprowadzanych zmian w promocjach.

Leszek Czarnecki

Od dnia wybuchu afery KNF klienci instytucji kontrolowanych przez jednego z najbogatszych polskich biznesmenów, Leszka Czarneckiego zastanawiają się, czy mogą odczuć ewentualne negatywne skutki brutalnego zderzenia się światów polityki i finansów. Jedną z tych instytucji jest druga największa firma leasingowa w Polsce, spółka Idea Getin Leasing.

Wyniki na monitorze

Na podstawie statystyk Związku Polskiego Leasingu prezentujemy ranking firm leasingowych według kryterium wartości osiągniętej sprzedaży po trzech kwartałach 2018 roku. Średni wzrost sprzedaży branży w tym okresie wyniósł 18,7% r/r. Tym razem w samym rankingu nie wydarzyło się nic spektakularnego. Praktycznie wszystkie firmy, zarówno te z czołówki, jak i znajdujące się na dalszych miejscach, zachowały swoje pozycje w stosunku do poprzedniego rankingu podsumowującego półrocze bieżącego roku.

Flaga Unii Europejskiej

Leaseurope, organizacja zrzeszająca narodowe organizacje leasingowe, opublikowała wyniki europejskich leasingodawców osiągnięte w 2017 roku. Polska po dwóch latach „pobytu” na szóstej pozycji pod względem osiąganej rocznej sprzedaży, spadła o jedno oczko – wszystko za sprawą Rosji, której rynek odbudowuje się po załamaniu sprzed dwóch lat i która w 2017 wskoczyła na piąte miejsce. Przed nami – poza Rosją – plasują się także Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Włochy i Szwecja.

Zmiana logo z BZ WBK na Santander Leasing

To już oficjalne – zniknie marka BZ WBK Leasing, zastąpi ją Santander Leasing. Kilka tygodni temu informowaliśmy, że tak się wkrótce stanie, po tym jak władze banku BZ WBK podjęły decyzję o zmianie nazwy unifikującej jej wizerunek z hiszpańskim właścicielem.

Pusta sala konferencyjna

Polski sektor bankowy zawsze uchodził za mocno rozdrobniony na tle innych krajów europejskich. Dotyczy to także towarzystw leasingowych, bo większość z nich jest spółkami zależnymi banków. Jednak od kilku już dobrych lat na rynku trwa konsolidacja. Mają miejsce mniejsze i większe przejęcia i fuzje, są także banki, które wycofały się z Polski. W rezultacie z rynku zniknęło sporo znanych marek i wszystko wskazuje na to, że nie jest to koniec. Co to oznacza dla klientów?

Wyniki na monitorze

Na podstawie statystyk Związku Polskiego Leasingu prezentujemy ranking firm leasingowych według kryterium wartości osiągniętej sprzedaży w pierwszym półroczu 2018 roku. Średni wzrost sprzedaży w tym okresie wyniósł niemal 20% r/r. Mamy zmianę w czołówce i to o tyle istotną, że po raz pierwszy z podium spadł niedawny wieloletni lider branży.

Screen z filmu na youtube

Kilka miesięcy temu wyraziłem na naszym forum swoje krytyczne zdanie na temat „jakości” materiałów o leasingu, które motoryzacyjni vlogerzy publikują na youtube. Wtedy dałem trochę ponieść się emocjom, więc tym razem będzie… niestety podobnie, bo właśnie natrafiliśmy na kolejnego – za przeproszeniem – gniota. Jest w nim szereg przeinaczeń, niedopowiedzeń, które mają służyć obronie postawionej przez autorów tezy, że na leasingu się „wtopi”, za to auto-abonament to jest niby jakaś rozsądniejsza forma nabycia samochodu.

Hyundai Kona przed salonem sprzedaży

Hyundai Finance to nazwa handlowa „fabrycznego” leasingu samochodów marki Hyundai. W rzeczywistości finansującym jest firma BNP Paribas Leasing Services Sp. z o.o. Nie jest to może leasingodawca najwyższych lotów, jednak nadal jest lepiej oceniany niż większość innych fabrycznych finansujących, np.: grupy Volskwagena czy Toyoty, nie mówiąc już o Santanderze, który finansuje, np.: Mazdę.

Skoda Karoq

AHOJ! Dziś prezentujemy napędzaną jedynie na przednie koła Skodę Karoq w wersji Ambition z turbodoładowanym silnikiem trzycylindrowym 1.0 TSI 115KM i skrzynią manualną. Czego można by się spodziewać po, jak by nie było, wciśniętym na siłę podmodelu Skody Kodiaq? Gorszego prowadzenia, mniejszego bagażnika, ciasnego wnętrza, gorszych proporcji i materiałów wykończeniowych? A jednak, Czesi wykazali się polotem i jednocześnie zdrową powściągliwością podczas projektowania. Ta wyrachowana inżynieria mogła się skończyć porażką, a jednak udało się!

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl