Publikacja dotycząca leasingu

Ubezpieczenie przedmiotu leasingu powinno być traktowane jako jednorodna usługa z samym leasingiem. Wiąże się to z koniecznością opodatkowania tą samą stawką VAT. Takie orzeczenie wydał WSA w Warszawie (sygn. III SA/Wa 1022/09) oddalając tym samym skargę BGŻ Leasing na decyzję Izby Skarbowej w Warszawie.

Publikacja dotycząca leasingu

Wszystko wskazuje na to, że potwierdzą się prognozy sprzed kilku miesięcy informujące o spadku rynku leasingowego o 30% w stosunku do 2008. „Parkiet” informuje o tym w dzisiejszym wydaniu. Przypomnijmy, że jeszcze w połowie roku branża leasingowa notowała spadki na poziomie bliskim 40%.

Publikacja dotycząca leasingu

Dziennik Gazeta Prawna przynosi informację, że Izba Skarbowa w Bydgoszczy wydała niekorzystną interpretację dla podatnika, który zamierza leasingować samochód osobowy. Nie będzie on mógł odliczać podatku VAT zawartego w cenie paliwa, natomiast odliczenia od rat leasingowych przysługiwać mu będą tylko w ograniczonej wysokości (60%, nie więcej niż 6000 PLN).

Publikacja dotycząca leasingu

Kryzys na rynku motoryzacyjnym w Polsce nie dotyczy aut klasy premium. Marki posiadające w swojej ofercie najbardziej prestiżowe modele notują w tym roku sprzedaż wyższą niż w roku 2008.

Publikacja dotycząca leasingu

Blisko dwa miesiące temu powątpiewaliśmy w rychłe wprowadzenie ułatwień związanych z wykorzystaniem leasingu w ubieganiu się o dotacje unijne. Wprowadzenie ułatwień zapowiadane było niedawno przez Aleksandrę Pruską z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.

Publikacja dotycząca leasingu

Rynek samochodów ciężarowych znajduje się nadal w trudnej sytuacji. Pierwsze oznaki ożywienia, zdaniem producentów, powinny nastąpić dopiero w 2011 roku. Póki co sprzedaż nowych samochodów ciężarowych, po 10 miesiącach tego roku jest mniejsza o 60% w stosunku do tego samego okresu w 2008 roku.

Publikacja dotycząca leasingu

Na tą informację czekaliśmy od dawna. Już od kilku miesięcy wiadomo było, że Ministerstwo Finansów będzie konsekwentnie próbowało wprowadzić ograniczenia w odliczeniach VAT od samochodów z kratką. Ma to dotyczyć zarówno VAT zawartego w cenie samych samochodów jak i w paliwach do nich.

Publikacja dotycząca leasingu

Rośnie popularność usług car fleet management (cfm). Coraz więcej przedsiębiorców docenia korzyści związane z wynajmem długoterminowym i wiążącym się z tym zarządzaniem flotą, a także usługami full service leasing.

Publikacja dotycząca leasingu

Jedną z konsekwencji wyroku ETS w sprawie Magoora jest możliwość ubiegania się o zwrot nadpłaconego VAT za lata poprzednie. Zwrot ten dotyczy samochodów, które w myśl postanowień wyroku dawały prawo do odliczeń pełnej kwoty VAT, które to prawo zostało przez polskiego ustawodawcę ograniczone niezgodnie z przepisami unijnymi.

Publikacja dotycząca leasingu

Potwierdziły się informacje o planach banku DnB Nord wycofania się z działalności leasingowej w Polsce. Bank zamierza koncentrować się na bankowości korporacyjnej w segmentach, w których, pomimo kryzysu możliwy jest wzrost. Zarząd banku uznał, że nie dotyczy to leasingu.

Publikacja dotycząca leasingu

Kilka dni temu pisaliśmy, że firmy Car Fleet Management (CFM) zrzeszone w PZWLP nie zwiększyły ilości obsługiwanej floty po trzecim kwartale, co zatrzymało trend wzrostowy utrzymujący się niezmiennie nawet w kryzysie.

Publikacja dotycząca leasingu

Nowy szef banku PKO BP, Zbigniew Jagiełlo, w rozmowie dla Pulsu Biznesu, zapowiada większe przywiązanie do pełnej nazwy banku PKO Bank Polski. Jagiełło uważa, że PKO BP jest niewiele mówiącym skrótem.

Publikacja dotycząca leasingu

Futura Leasing, BNP Paribas Lease, Fortis Leasing, a teraz Daimler Fleet Management, to firmy leasingowe, które już zmieniły albo niedługo zmienią swoich właścicieli.

Publikacja dotycząca leasingu

W trzecim kwartale firmy branży CFM skupione w Polskim Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów nie zwiększyły ilości obsługiwanej przez siebie floty pojazdów.

Publikacja dotycząca leasingu

Ograniczenia VAT od samochodów z kratką nie wejdą w życie z początkiem 2010 roku. Dotyczy to zarówno VAT zawartego w cenie paliw, jak i tego zawartego w cenie samochodów (również w ratach leasingu). Rada Ministrów nie zaakceptowała propozycji Ministerstwa Finansów wprowadzenia, z dniem 1 stycznia 2010, ograniczeń w odliczeniach VAT zawartego w paliwie.

Publikacja dotycząca leasingu

Związek Polskiego Leasingu opublikował wyniki branży po III kwartale 2009 roku. Zgodnie z oczekiwaniami tempo spadków wyhamowało. Nie ma już tak silnej tendencji do ograniczania nakładów inwestycyjnych wśród małych i średnich przedsiębiorstw, które stanowią większość klientów polskich firm leasingowych.

Publikacja dotycząca leasingu

Po Nowym Roku nadal będzie można odliczać cały VAT od zakupu i leasingu samochodów z kratką, a także od zakupu paliw do nich.
Rada Ministrów nie zaakceptowała propozycji Ministerstwa Finansów wprowadzenia od 01 stycznia 2010 ograniczeń w odliczeniu VAT od paliw do samochodów z kratką.

Publikacja dotycząca leasingu

W ósmej edycji rankingu największych europejskich firm leasingowych, tworzonego przez Leaseurope, znalazło się pięciu przedstawicieli Polski.
Europejski Fundusz Leasingowy (pozycja 41), Bre Leasing (42), BZ WBK Leasing/BZ WBK Finanse&Leasing (54) oraz Millennium Leasing (57) są firmami sklasyfikowanymi samodzielnie.

Publikacja dotycząca leasingu

Konferencja Związku Leasingu Polskiego podsumowująca pierwsze półrocze 2009 roku, na której mieliśmy okazję gościć, dotyczyła nie tylko prezentacji danych statystycznych, ale również prognozy dotyczącej najbliższej przyszłości dotyczącej branży.
Zdaniem przedstawicieli ZPL najgorsze mamy już za sobą. W najbliższych miesiącach tempo spadków powinno wyhamować, a pod koniec roku 2009 powinny pojawić się pierwsze oznaki ożywienia, które zaowocują wzrostem już w pierwszym kwartale 2010 roku.

Joomla SEF URLs by Artio

Wiadomości na żywo

15 gru
Megafuzja w leasingu? Na razie to tylko teoria, ale…
11 gru
Jak nie przepłacić za kontynuację ubezpieczenia w leasingu?
07 gru
RPP: Leasing nadal rekordowo tani, już 33 miesiąc z rzędu
07 gru
Europa i Niemcy rosną najszybciej od 10 lat, a Polska nie...
29 lis
Yanosik - sposób na uniknięcie mandatów i nie tylko
To i więcej na żywo na
FmLeasing.pl/LIVE

Portal FmLeasing.pl