Leasing - aktualności


Wiadomości z branży leasingowej

Związek Polskiego Leasingu szacuje, że już około pół miliona polskich przedsiębiorstw korzysta z leasingu. Tymczasem 80% firm sektora MŚP, które z leasingu korzysta i korzystało deklaruje swoje zadowolenie z tej usługi.

Wiadomości z branży leasingowej

LeasePlan rozpoczął działalność na polskim rynku CFM w 2002 roku. W 2013 roku firma wysunęła się na czoło branży wynajmu długoterminowego pod względem liczebności floty pojazdów.

Wyjazd za granicę leasingowanym samochodem

Zbliża się okres wakacyjno-urlopowy czyli czas wzmożonych podróży zagranicznych. Zwłaszcza, że po drodze mamy jeszcze EURO 2016, które odbędzie się we Francji i z pewnością przyciągnie wielu kibiców z Polski. Część podróżujących wybierze się za granicę samochodem będącym w leasingu.

Wybór przedmiotu leasingu

Polski Związek Wynajmu i Leasing Pojazdów zmodyfikował zasady kategoryzowania usług wynajmu długoterminowego pojazdów oferowanych przez firmy CFM. Jest to wynik zmieniającego się, dojrzewającego polskiego rynku oraz chęć dostosowania kryteriów do tych, stosowanych w innych krajach europejskich.

Ranking firm leasingowych

Na podstawie statystyk Związku Polskiego Leasingu prezentujemy ranking firm leasingowych według kryterium wartości osiągniętej sprzedaży w pierwszym kwartale 2016 roku. Średni wzrost w rankingu wyniósł 25,81% rok do roku. Dwóch leasingodawców zdążyło już przekroczyć barierę 1 mld złotych finansowania.

Satystyki dotyczące leasingu

Branża leasingowa nadal znajduje się na ścieżce silnego wzrostu. Według danych Związku Polskiego Leasingu firmy leasingowe sfinansowały w 1 kwartale 2016 roku aktywa o wartości 13 mld złotych, czyli o 23% więcej niż przed rokiem. Ten pozytywny obraz psuje jednak ujemna dynamika finansowania maszyn i urządzeń.

Ranking firm leasingowych

Chociaż Idea Leasing i Getin Leasing są spółkami pośrednio kontrolowanymi przez jedną osobę – Leszka Czarneckiego, to do tej pory obydwie działały niezależnie od siebie, w ramach dwóch grup kapitałowych. Teraz to się zmieni. W dniu 13 kwietnia 2016 Idea Bank (jest właścicielem Idea Leasing) poinformował o zawarciu umowy kupna 49,99% akcji Getin Leasing.

Przegląd wiadomości z branży leasingowej i CFM

Od początku istnienia FmLeasing.pl informowaliśmy o tym co dzieje się w branży. Opieraliśmy się w tym głównie na komunikatach prasowych dystrybuowanych przez firmy leasingowe i flotowe. Były to ważne newsy z życia tych firm, informacje o nowych ofertach i promocjach, otrzymanych wyróżnieniach i nagrodach, wynikach sprzedaży, wreszcie różnego rodzaju analizy i komentarze. Kończymy jednak ten cykl.

Publikacja dotycząca leasingu

Wdrożyliśmy właśnie certyfikat SSL (Secure Socket Layer) w całym portalu FmLeasing.pl. Objęta została nim zarówno Wyszukiwarka Leasingu oraz cała zawartość serwisu, ale także nasze forum dyskusyjne. Prosimy o kontakt w przypadku pojawienia się jakichkolwiek niedogodności związanych z tą zmianą. Co to jest certyfikat SSL?

VAT od samochodów osobowych przy leasingu

Teoretycznie z końcem 2016 roku wygasała poprzednia zgoda derogacyjna Komisji Europejskiej na stosowanie przez polski rząd ograniczeń w pełnych odliczeniach VAT zawartego w cenie samochodów osobowych, ratach ich leasingu, wreszcie wszelkich wydatkach eksploatacyjnych, w tym paliwa. Obecnie przedsiębiorcy mogą odliczać 50% VAT, jeżeli samochód osobowy wykorzystywany jest przez nich nie tylko służbowo, ale także prywatnie. Wiele wskazuje na to, że ograniczenia nie znikną nie tylko w 2017, ale także w 2018 i 2019 roku.

Przegląd wiadomości z branży leasingowej i CFM

Alior Leasing, to nowa spółka, która rozpoczyna działalność w naszej, bardzo już konkurencyjnej branży. Kilka firm leasingowych skomentowało podsumowanie wyników za 2015, które w ubiegłym tygodniu udostępniły ZPL i PZWLP. Ponadto o kolejnym programie finansowania fabrycznego BZ WBK Leasing oraz o nowej wersji aplikacji mobilnej Alphabet Polska.

Ranking firm leasingowych

Na podstawie statystyk Związku Polskiego Leasingu prezentujemy ranking firm leasingowych według kryterium wartości osiągniętej sprzedaży w całym 2015 roku. Z 28 sklasyfikowanych leasingodawców, tylko trzech zanotowało wynik gorszy niż w 2014.

Statystyki dotyczące leasingu

Od 2013 roku włącznie branża leasingowa ustanawia kolejne rekordy pod względem wartości finansowanych aktywów. W 2015 zabrakło zaledwie 200 mln zł do przekroczenia magicznej granicy 50 mld zł. Szansa na to będzie jednak w 2016 roku, bo sprzedaż leasingu ma nadal rosnąć.

Wątpliwości związane z leasingiem

Od 1 lutego 2016 r. obowiązuje podatek bankowy. W teorii będą go płaciły banki w wysokości 0,44% rocznie od wartości zgromadzonych aktywów, m.in. od kwoty udzielonych kredytów. W praktyce jednak zapłacą go klienci, także klienci firm leasingowych. Czy jest się czym przejmować?

Ekran telefonu z ikonami Facebooka i Twittera

Poza naszym forum dyskusyjnym, gdzie możecie w każdej chwili zadawać wszelkie pytania dotyczące leasingu i CFM, prowadzimy także konta społecznościowe na Facebooku i Twitterze. Każde z nich prowadzone jest w swój specyficzny sposób, dlatego mają odmienny charakter nie tylko od siebie nawzajem, ale także od tego, co publikujemy się na portalu FmLeasing.pl.

Przegląd wiadomości z branży leasingowej i CFM

Masterlease zaczął finansować w ramach Full Service Leasingu samochody marki Land Rover i Jaguar. Europejski Fundusz Leasingowy obchodzi w tym roku 25 lat istnienia. Raiffeisen Leasing okazuje się być liderem finansowania leasingiem w ramach programów dofinansowujących Unii Europejskiej. Ile nowych samochodów elektrycznych rejestruje się w Polsce? Wie to Alphabet Polska…

Trudny leasing

Od jakiegoś czasu rośnie świadomość przedstawicieli samorządów oraz innych organów sektora publicznego dotycząca leasingu. Coraz śmielej chcą oni sięgać po tę formę finansowania inwestycji i liczba transakcji leasingowych finansujących sektor publiczny rzeczywiście rośnie. Problem polega na tym, że dotyczy to głównie transakcji o dużej wartości. Dlaczego?

Leasing i podatki

Prawo i Sprawiedliwość planuje wprowadzić tzw. podatek bankowy. Projekt jest już w sejmie – mówi się, że nowy podatek miałby obowiązywać już od lutego 2016 roku. Przeciwnicy rozwiązania w kształcie zaproponowanym przez PiS podkreślają, że uderzy on w klientów banków, a pośrednio także firm leasingowych.

Życzenia świąteczne i noworoczne

Życzymy naszym czytelnikom Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku! Jednocześnie informujemy, że w najbliższych dniach funkcjonujemy normalnie. To znaczy, że możecie bez przeszkód składać zapytania o leasing oraz zadawać wszelkie pytania zarówno na forum, jak i poprzez e-mail – zawsze ktoś będzie na dużyrze. Jedynie analizy ofert będziemy dokonywać wyłącznie w dni robocze.

Przegląd wiadomości z branży leasingowej i CFM

To jest spora zmiana w polityce firmy oraz ważny krok na rynku poleasingowym – LeasePlan otworzył salon sprzedaży samochodów poleasingowych z prawdziwego zdarzenia. Ponadto Getin Fleet mocno zwiększyło liczebność swojej floty, a Raiffeisen Leasing wprowadził błyskawiczną procedurę przyznawania leasingu samochodów (podobno ma być tak szybko, jak przy zakupie za gotówkę).

Kosztowne "pułapki" przy leasingu

Koszt kontynuacji ubezpieczenia przedmiotu leasingu na kolejne lata proponowany przez niektórych leasingodawców może być bardzo wysoki. Można się przed tym bronić wyszukując ubezpieczyciela na własną rękę. Należy jednak zrobić to odpowiednio wcześnie, najlepiej na około miesiąc przed upływem obowiązującej polisy. Mamy wtedy wystarczająco czasu, żeby leasingodawca zgodził się na tak zwane ubezpieczenie zewnętrzne. Opisywaliśmy to dokładnie w naszym poradniku, do którego odsyłamy.

Przegląd wiadomości z branży leasingowej i CFM

LeasePlan otworzy w grudniu salon samochodów poleasingowych, finansowanie maszyn i urządzeń w procedurze uproszczonej w Raiffeisen Leasing, Carefleet awansował na czwartą pozycję wśród firm CFM pod względem liczby rejestracji, Sprzęt firmy Apple w leasingu w Raiffeisen Leasing. FGA Leasing zmieniła nazwę na FCA Leasing.

Przegląd wiadomości z branży leasingowej i CFM

Tym razem krótko: Millennium Leasing zanotował bardzo udane pierwsze trzy kwartały 2015 roku. EFL zmierzyło swoim barometrem trochę gorsze nastroje wśród przedsiębiorców sektora MŚP, niż ostatnio. Słyszeliście może ostatnio w radio reklamę o możliwości sfinansowania ciągnika marki Zetor bez odsetek. Podajemy więcej szczegółów.

Leasing w 2016 roku

Końcówka roku to zawsze wzmożony ruch w branży leasingowej. Przedsiębiorcy decydują się na leasing, aby „zrobić” koszty podatkowe na koniec roku. Pospieszyć się powinni także niektórzy z tych, którzy planują sfinansowanie używanych środków trwałych.

Joomla SEF URLs by Artio

Portal FmLeasing.pl