Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Publikacja dotycząca leasingu

Leasingodawcy, którzy rozpoczną współpracę z BIK zaczną przekazywać do biura pełną informację o leasingobiorcach - pozytywną i negatywną. Co to oznacza dla leasingobiorców?

Wczoraj informowaliśmy o rozpoczęciu współpracy Biura Informacji Kredytowej ze Związkiem Polskiego Leasingu, która umożliwia firmom zrzeszonym w związku uzyskanie pełnego dostępu do sytemu wymiany informacji kredytowej.

Oznacza to, że firmy leasingowe, które zdecydują się przystąpić do pełnej współpracy z BIK zaczną także przekazywać do biura pełną historię płatniczą swoich klientów.

Koniec „intymności” dla leasingobiorców

Dotychczas informacja o posiadanych umowach leasingowych, a także o terminowości w spłacaniu rat była sprawą wyłącznie pomiędzy leasingobiorcą i leasingodawcą. Żadna inna instytucja, w tym inni leasingodawcy, nie mieli dostępu do informacji ile dany przedsiębiorca ma zawartych umów leasingu i jak je obsługuje (spłaca).

Leasingobiorcy prześwietleni

Zmiana zasad oznacza, że informacja o posiadanych umowach leasingu, ich wartości oraz terminowości w regulowaniu zobowiązań leasingowych trafi do wszystkich instytucji mających pełny dostęp do BIK. Podgląd będą miały zatem wszystkie firmy leasingowe, które przystąpią do systemu, ale także banki.

Plusy…

Plusy są oczywiste. Leasingobiorcy, którzy terminowo regulują zobowiązania leasingowe i mają dobrą historię kredytową będą mieli jeszcze łatwiejszy dostęp do finansowania. Procedury przy ubieganiu się o leasing będą mogły stać się jeszcze bardziej uproszczone.

Z kolei przedsiębiorcy, którzy mają w zwyczaju ociągać się z płatnościami - wiedząc, że informacja o każdym opóźnieniu może w konsekwencji obniżyć ich wiarygodność nie tylko wobec jednego leasingodawcy, ale wobec wielu instytucji - będą mieli większą motywację, żeby popracować nad swoją terminowością,. Bardzo możliwe, że w perspektywie leasingodawcy nie będą już musieli „motywować” spóźnialskich dotkliwymi karami finansowymi, co mogłoby poprawić wizerunek całej branży.

 … i minusy

Pełna informacja o zaciągniętych zobowiązaniach leasingowych nie pozostanie zapewne bez wpływu na ocenę zdolności kredytowej. Może okazać się, że przedsiębiorcy będzie trudniej zaciągnąć w banku kredyt obrotowy czy choćby hipoteczny na zakup mieszkania, jeżeli bank będzie miał jak na dłoni informację o tym ile zobowiązań leasingowych ma jeszcze do spłaty.

Kiedy (czy) system ruszy?

Wszystko zależy od tego kiedy i przede wszystkim ile firm leasingowych faktycznie zdecyduje się skorzystać z pełnej oferty BIK. Obecnie trwają prace w grupie roboczej nad ostatecznym wystandaryzowaniem informacji dotyczących zobowiązań leasingowych.

Konieczne uzyskanie zgody leasingobiorcy

Przypominamy jednocześnie, że finansujący musi uzyskać wcześniej zgodę leasingobiorcy na zamieszczanie informacji w BIK.

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl