Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Przegląd wiadomości z branży leasingowej i CFM

Raiffeisen POLBANK, a wraz z nim Raiffeisen Leasing mogą zmienić właściciela. Wczoraj Reuters poinformował nieoficjalnie, że Austriacy otrzymali dwie oferty kupna. Od PKO BP i od Aliora. Dziś Puls Biznesu niejako potwierdza tę informację, ale ponadto okazuje się, że Alior chce kupić oddzielnie bank, a PKO spółkę leasingową.

Jeżeli PKO BP przejmie Raiffeisen Leasing

Nas oczywiście najbardziej interesuje ewentualna transakcja dotycząca spółki leasingowej. Raiffeisen Leasing należy do pierwszej piątki największych firm leasingowych w Polsce. Dokładnie piątą pozycję zajmuje po pierwszym półroczu 2016 roku pod względem wartości sfinansowanych aktywów, która wyniosła 1,73 mld złotych. Piąty był Raiffeisen także na koniec 2015 roku uzyskując wartość finansowania na poziomie 3,53 mld złotych.

Tymczasem do PKO BP należy spółka PKO Leasing. Podobnie jak Raiffeisen, należy ona do grona największych firm leasingowych w Polsce. Na zakończenie 2015 roku była szósta pod względem sfinansowanych aktywów, których wartość wyniosła 3,03 mld zł. Natomiast w 2016 roku PKO Leasing jest bardzo aktywny. W pierwszym półroczu z dynamiką na poziomie 35,27% r/r - rekordową w branży nie licząc leasingodawców fabrycznych – osiągnął wartość sprzedaży 2 mld zł, co dało mu trzecią pozycję w rankingu.

Nabywając Raiffeisen Leasing, zarząd PKO BP zapewne zdecydowałby o połączeniu obu spółek. W ten sposób powstałaby największa firma leasingowa w Polsce. Nie tylko większa od dotychczasowego lidera – EFL, ale większa także od Idei Leasing, która po wchłonięciu Getin Leasing ostrzy sobie zęby na samodzielne liderowanie.

To nic pewnego

Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że transakcja nie jest jeszcze przesądzona. Z nieoficjalnych informacji, podawanych m.in. przez PB, wynika, że oferta cenowa Aliora i PKO nie jest oszałamiająca, a sami Austriacy nie palą się, żeby wycofywać się z Polski za niewielkie pieniądze.

Gdyby jednak do sprzedaży miało dojść, to dowiemy się o tym zapewne w ciągu najbliższych kilku tygodni. Przy czym, jak pokazuje praktyka, ciężko spodziewać się, żeby do ewentualnego połączenia PKO Leasing z Raiffeisen Leasing doszło wcześniej niż w 2018-2019 roku. Z punktu widzenia klientów jeszcze długo nic się nie zmieni.

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl