Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Publikacja dotycząca leasingu

Zapoznaliśmy się pobieżnie z "Planem Rozwoju i Konsolidacji Finansów 2010-2011", zwanym już "Planem Tuska".
Przewiduje on ograniczenie możliwości odliczeń VAT zawartego w cenie zakupu, także ratach leasingu samochodów z "kratką" do 60% (limit 6000 złotych), a także likwidację możliwości odliczania VAT od paliw do tych samochodów.

Ma to być zrównanie w prawach do odliczania VAT samochodów osobowych z ich odpowiednikami posiadającymi homologację ciężarową.
Oznacza to tym samym, że "Plan Tuska" pozbawia złudzeń co do możliwości wprowadzenia pełnych odliczeń VAT od zakupu i leasingu, a także zakupu paliw do wszystkich samochodów służbowych - również osobowych.

Za rozwiązaniem takim od wielu lat opowiadają się środowiska i organizacje związane z motoryzacją i branżami jej pochodnymi, także leasingową.
Premier Donald Tusk zapowiedział, że nie jest od tego żeby ulegać różnym lobby - wygląda na to, że dotyczy to również możliwości odliczeń VAT od samochodów firmowych...

Fragment "Planu Tuska" dotyczący odliczeń VAT:
3.3.2 Ograniczenie odliczeń podatku VAT przy nabyciu samochodów z tzw. kratką oraz paliwa do tych samochodów
Cel:
Ograniczenie narastania ujemnego dla budżetu państwa skutku (wzrostu odliczeń podatku naliczonego) wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie C-414/07
Magoora sp. z o. o.

Narzędzia
Wprowadzenie ograniczenia odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu samochodów z tzw. kratką do 60% kwoty z faktury, nie więcej niż 6 tys. zł i całkowitego zakazu odliczania podatku naliczonego przy nabywaniu paliwa do napędu tych samochodów. W celu ograniczenia prawa do odliczania podatku naliczonego przy nabyciu samochodów z tzw. kratką, strona polska wystąpiła do Komisji Europejskiej o zastosowanie derogacji w stosowaniu wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie C-414/07 Magoora sp. z o. o. W celu ograniczenia prawa do odliczania podatku naliczonego przy nabyciu paliwa do napędu tych samochodów podjęto działanie w trybie uzgodnień z Komisją Europejską, które zostało zaaprobowane 30 września 2009 r. Ograniczenia odliczeń w obu przypadkach będą wymagały zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług.

Adresaci:
Podatnicy VAT nabywający samochody z tzw. kratką.

Skutki:
Uniknięcie narastania ujemnych skutków dla budżetu państwa (wzrostu odliczeń podatku naliczonego przy zakupie samochodów z „kratką” i paliw do napędu tych samochodów) w szacunkowej wysokości (mln zł, w cenach z 2009 r.):
2010 - 588
2011 - 1 727
2012 - 1 965

Organ odpowiedzialny:
Minister Finansów

Data publikacji: 29.01.2010

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl