Statystyki dotyczące leasingu

Związek Polskiego Leasingu udostępnił wyniki sprzedaży firm leasingowych po 3 kwartałach 2016 roku. Dotychczas sfinansowano aktywa o wartości 42,03 mld złotych, czyli o 17,09% więcej niż przed rokiem. Niemniej dynamika jest odrobinę mniejsza niż była w połowie bieżącego roku – wtedy wyniosła 17,72%.

Zatem rynek leasingu nadal wyraźnie rośnie, ale w trzecim kwartale nie przyspieszył. Chcąc zbliżyć się do magicznej granicy 60 mld rocznej wartości finansowania, sprzedaż będzie musiała dość wyraźnie wzrosnąć w ostatnich trzech miesiącach roku. Czy tak się stanie, dowiemy się pod koniec stycznia 2017, kiedy ZPL zwyczajowo udostępnia branżowe wyniki za miniony rok.

Co warto jeszcze odnotować patrząc na dane za okres od stycznia do września 2016? Zmalała, w stosunku do 2015 roku wartość finansowania maszyn i urządzeń (-6,30%), głównie za sprawą sprzętu rolniczego (-25,66), o czym wspominaliśmy przy okazji wyników półrocznych. Niemniej trzeba zauważyć, że sytuacja i tak wyraźnie poprawiła się w stosunku do wyników sprzed trzech miesięcy.

Natomiast nadal imponujące wzrosty notuje sektor finansowania samochodów osobowych i dostawczych oraz ciężkiego transportu. Tutaj wzrosty są ponad 30-procentowe w stosunku do ubiegłego roku. Ogółem wartość finansowania pojazdów wyniosła 29,38 mld złotych, co dało wzrost o 32,29%.

Nadal symboliczna jest wartość sfinansowanych nieruchomości, która wyniosła zaledwie 488,7 mln złotych. Od stycznia do końca września 2016 sfinansowano leasingiem zaledwie około 100 obiektów.

Wyniki branży leasingowej po 3 kwartale 2016 roku

Leasing i pożyczka ogółem

/pojazdy, maszyny i urządzenia, IT, pozostałe środki transportu, inne ruchomości, nieruchomości, finansowanie ogółem/

Leasing ogółem 3 kwartał 2016

Leasing i pożyczka pojazdów

/osobowe, ciężarowe, ciągniki siodłowe, naczepy i przyczepy, autobusy, inne pojazdy/

Leasing pojazdów 3 kwartał 2016

Leasing i pożyczka maszyn i urządzeń

/sprzęt budowlany, maszyny rolnicze, poligraficzne, do prod. tworzyw sztucznych i obróbki metalu, przemysłu spożywczego, sprzęt medyczny, gastronomiczny, wózki widłowe, inne maszyny i urządzenia/

Leasing maszyn 3 kwartał 2016

Leasing i pożyczka pozostałych środków trwałych

/sprzęt IT, pozostałe środki transportu, inne ruchomości/

Leasing pozostałych 3 kwartał 2016

Leasing i pożyczka nieruchomości

/budynki przemysłowe, obiekty handlowe i usługowe, obiekty biurowe, hotele i obiekty rekreacyjne, inne/

Leasing nieruchomości 3 kwartał 2016

Chcesz wiedzieć więcej? To powinno Cię zainteresować: Ranking firm leasingowych po 3 kwartale 2016 roku

Pierwszy raz na FmLeasing.pl?
Sprawdź dlaczego jesteśmy wyjątkowi i w czym możemy Ci pomóc.
Dowiedz się więcej...
 

Portal FmLeasing.pl