Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Wątpliwości związane z leasingiem

Od 1 lutego 2016 r. obowiązuje podatek bankowy. W teorii będą go płaciły banki w wysokości 0,44% rocznie od wartości zgromadzonych aktywów, m.in. od kwoty udzielonych kredytów. W praktyce jednak zapłacą go klienci, także klienci firm leasingowych. Czy jest się czym przejmować?

Dlaczego podatek zapłacą leasingobiorcy?

Co prawda – jak sama nazwa wskazuje – podatek bankowy nałożony został na banki (te posiadające aktywa o wartości przekraczającej 4 mld zł). Jednak fakty są takie, że w krajach, w których tego typu danina została wprowadzona, wzrosły koszty kredytów i innych usług bankowych. Oznacza to, że koszt podatku – w dużej jego części – ponoszą de facto klienci banków.

Takimi klientami banków są także firmy leasingowe, które finansują się długiem. Oznacza to, że muszą najpierw skądś „wziąć” pieniądze, żeby móc następnie udzielić leasingu swoim klientom. Te pieniądze najczęściej biorą z banków, zaciągając kredyty. Pisaliśmy o tym także w naszej wcześniejszej publikacji dotyczącej związku podatku bankowego z leasingiem.

Jak już wspomnieliśmy, kredyty podrożeją za sprawą wprowadzonego właśnie podatku bankowego. Podrożeją one także dla firm leasingowych. Widzimy to już też raz, obserwując choćby koszt kredytów hipotecznych, na których banki podniosły przeciętnie marżę w ciągu miesiąca (od grudnia 2015 do stycznia 2016) o około 18% (przeciętnie z 1,7% na 2,0%). Podkreślmy, że jest to tylko przeciętny wskaźnik wzrostu marży na rynku – niektóre banki nie zareagowały jeszcze na wprowadzenie nowej daniny.

O ile więcej zapłacą leasingobiorcy?

Leasingodawcy niechybnie przerzucą na leasingobiorców wyższy koszt zaciąganych kredytów w postaci wyższej marży leasingu. Potwierdzają to obserwacje rynków państw, w których wprowadzono podatek bankowy – w nich rosły także koszty finansowania leasingiem.

Przyjmijmy, że właśnie o te 18%, jak w przypadku kredytów hipotecznych, banki podniosą swoją marże na kredytach udzielanych firmom leasingowym. O ile wtedy wzrośnie koszt leasingu – pokazujemy na przykładzie. Podkreślmy jednocześnie, że na razie są to rozważania czysto teoretyczne.

Koszt leasingu przed wprowadzeniem podatku bankowego

Koszt leasingu przed wprowadzeniem podatku bankowego

 

Przypuszczalny koszt leasingu po wprowadzeniu podatku bankowego

Przypuszczalny koszt leasingu po wprowadzeniu podatku bankowego

Czy jest to duży wzrost kosztu leasingu? Każdy odpowie sobie indywidualnie….

Od kiedy leasing będzie droższy?

Ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ każda z firm leasingowych ma indywidualne zasady obsługi swojego zadłużenia wobec banków, a co za tym idzie, ma indywidualne zasady ewentualnego podwyższania oprocentowania swoim klientom.

Można jednak ostrożnie przyjąć, że w ciągu 3-6 miesięcy rynek leasingowy będzie już w całości „obciążony” nowym podatkiem. Wtedy przekonamy się ostatecznie o ile wzrośnie koszt finansowania leasingiem.

Chcesz wiedzieć więcej? To powinno Cię zainteresować: Podatek bankowy oznacza droższy leasing

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl