Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Leasing w walutach obcych?

Rzadko poruszamy temat leasingu walutowego bądź denominowanego, bo zainteresowanie nim stało się marginalne. Tym razem zrobimy wyjątek, żeby pokazać ile obecnie – czyli przy rekordowo niskich stopach procentowych w Polsce – wynosi różnica w koszcie leasingu złotowego i walutowego.

Warunki wyjściowe

Obecnie (lato 2015 r.) stopy procentowe oraz Wibor 1M/3M, w oparciu, o który ustalany jest koszt leasingu w złotych polskich znajduje się na rekordowo niskim poziomie. Wibor 1M wynosi 1,66 proc., natomiast 3M 1,72 proc.

W tym samym czasie podstawowa stopa procentowa ustalona przez Europejski Bank Centralny (EBC) jest na jeszcze niższym poziomie i wynosi 0,05 proc. Natomiast Euribor 1M/3M znajduje się obecnie nawet na ujemnym poziomie – 1M = -0,069 proc., 3M = -0,018 proc.

Porównanie kosztu leasingu w złotych i w euro

Porównajmy zatem, jakie warunki leasingu w złotych polskich i walutowego w euro oferowała jedna z czołowych polskich firm leasingowych w mijającym tygodniu, przy zachowaniu tej samej marży.

Leasing w PLN

Porównanie - koszt leasingu w PLN

Leasing w EUR (1 EUR = 3,9678 PLN)

Porównanie - koszt leasingu w EUR

W powyższych ofertach rzeczywiste oprocentowanie roczne wynosi dla złotych polskich 4,656%, a dla leasingu w EUR 3,390%. Różnica wynosi zatem zaledwie 1,266 pkt. procentowego. W przypadku innych leasingodawców różnice wynoszą jeszcze mniej, nawet poniżej 1 pkt. proc.

Czy warto korzystać z leasingu walutowego?

Przy tak niskich stopach procentowych w Polsce, korzystanie z leasingu walutowego jest w zasadzie pozbawione sensu. Różnica w oprocentowaniu jest niewielka, natomiast ryzyko związane z wahaniami kursu PLN do EUR pozostaje. Oczywiście ryzyko to nie dotyczy przedsiębiorców, którzy zarabiają w europejskiej walucie, np.: eksporterów.

Chcesz wiedzieć więcej? To powinno Cię zainteresować: Leasing w walutach obcych czy w złotych?

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to największy portal poświęcony leasingowi istniejący od 2009 roku. Ułatwiamy leasingobiorcom wybór finansowania oraz pomagamy ograniczać koszty związane z leasingiem
Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl