Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Podstawy leasingu

Chcesz odliczyć 100 proc. VAT od samochodu z homologacją? Masz czas jeszcze tylko przez kilka tygodni. Podpowiadamy jak spieszyć się powoli, czyli jak przyspieszyć procedurę leasingu, ale nie popełnić jednocześnie czyhających błędów.

Czasu masz tylko do 1 marca, a może nawet mniej

Jeżeli jeszcze nie wiesz na czym mają polegać zmiany w odliczeniach VAT, to odsyłamy do tej publikacji.

Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że nowelizację ustawy o VAT zamierza wprowadzić w życie najpóźniej w dniu 1 marca 2014 roku. Jednak kilka dni temu pojawiła się nieoficjalna informacja, że termin ten mógłby być jeszcze skrócony. Naszym zdaniem mogłoby tak stać się w przypadku rezygnacji z 14-dniowego vacatio legis. Wtedy nowe ograniczenia w VAT mogłyby zacząć obowiązywać nawet w połowie lutego.

Odbiór samochodu konieczny przed wejściem w życie nowelizacji

Przedsiębiorcy, którzy podpiszą w tej chwili umowę leasingu samochodu osobowego z homologacją ciężarową (z kratką lub bez) będą mogli odliczać 100 proc. VAT od rat przez cały okres trwania umowy leasingu. Warunkiem będzie zarejestrowanie umowy w US (według projektu do 30 marca 2014) oraz odbiór samochodu jeszcze przed wejściem w życie nowelizacji!

Dlatego na zawarcie umowy leasingu zostało niewiele czasu.

Jak przyspieszyć procedurę leasingu?

Już teraz firmy leasingowe zaczynają przeżywać oblężenie klientów, którzy chcą zdążyć, w tym krótkim czasie, wyleasingować samochód z homologacją. Trzeba zdawać sobie sprawę, że handlowcy będą mieli pełne ręce roboty, obsługując jednocześnie kilku, a momentami nawet więcej klientów.

Jednak zamiast biernie (bądź - co gorsza - nerwowo) oczekiwać na swoją kolej, lepiej będzie pomóc handlowcowi, aby procedura zawarcia umowy mogła przebiegać jak najsprawniej – poniżej podpowiadamy jak:

1. Przy przesyłaniu wniosku i/lub dokumentów wymaganych do jego rozpatrzenia najlepiej zrobić to za jednym razem i w komplecie. Bez kompletu danych i dokumentów nikt nie założy, a tym bardziej nie rozpatrzy wniosku. Zatem wysyłanie części dokumentów, a potem ich dosyłanie na raty jest stratą czasu dla wszystkich.

2. Najlepiej samemu ustalić i „załatwić” z dostawcą tak wiele spraw jak się da. Poprosić go o przesłanie faktury proforma bezpośrednio do handlowca i przypilnować kiedy i czy to zrobił. Podobnie postępować już przy wystawianiu właściwej faktury i przesyłaniu dokumentów, np. potrzebnych do rejestracji.

3. Przejąć na siebie kontakt z rzeczoznawcą, jeśli przyszły przedmiot leasingu wymaga wyceny. Rzeczoznawcę też często trzeba przypilnować i zmobilizować, żeby dokonał oględzin, a następnie przygotował i przesłał wycenę. Lepiej będzie zająć się tym bezpośrednio i nie liczyć, że przedstawiciel firmy leasingowej będzie ponaglał rzeczoznawcę z własnej inicjatywy.

4. Na handlowca warto wywierać delikatną i kulturalną presję. Brak zainteresowania z naszej strony jest praktycznie gwarancją tego, że pierwszeństwo będą mieli klienci „upominający się o swoje”. Z drugiej strony zbytnia nachalność i nieprzyjemne naciski doprowadzą do tego, że handlowiec przestanie odbierać telefony, zacznie unikać kontaktu, a w skrajnych sytuacjach może nawet doprowadzić do anulowania transakcji. Z pistoletem przystawionym do głowy nie pracuje się ani przyjemnie, ani efektywnie.
Warto jednak monitować, choćby w formie SMS-ów, e-maili, telefonu od czasu do czasu… Z pytaniem jak się sprawy mają, co poszło do przodu, w czym pomóc…

Nie popełniaj błędów z pośpiechu

Zaczęliśmy przysłowiem i przysłowiem zakończymy: pośpiech jest złym doradcą. Handlowcy, którzy z etyką są na bakier będą chcieli wykorzystać ten moment, aby skłonić do zawarcia umowy „bez czytania”, często na gorszych warunkach finansowych.

Dlatego przed zawarciem umowy zalecamy samemu zadbać o własne interesy. Przede wszystkim warto:

1. Zapoznać się z ofertą co najmniej kilku leasingodawcówdla porównania >

2. Przeanalizować otrzymane oferty i zapisy umówdo tego nie trzeba wiele czasu i skomplikowanej wiedzy >

3. Sprawdzić czy umowa leasingu podsuwana u dealera bądź w komisie jest korzystna finansowomoże być dużo droższa i słabsza pod względem warunków, zwłaszcza jeżeli jest to oferta „leasingu fabrycznego”.

Koniecznie przeczytaj więcej: Porady zanim podpiszesz umowę leasingu

Bądź na bieżąco: Wszystko o VAT od samochodów osobowych i z homologacją ciężarową w 2014

Sprawdź: Lista marek i modeli samochodów z homologacją ciężarową

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl