Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Publikacja dotycząca leasingu

Cztery lata to szmat czasu, wiele może się zdarzyć. W 2017 roku USA będą po kolejnych wyborach prezydenckich, podobnie zresztą jak Polska, przeszłością będzie już także choćby olimpiada w Rio de Janeiro.

Są rzeczy pewne, mniej pewne, są wreszcie te bardzo nieprzewidywalne. Na pewno wiemy, że Barack Obama nie będzie prezydentem w 2017 roku, ponieważ skończy on do tego czasu swoją drugą i ostatnią kadencję. Mniej pewne, ale bardzo prawdopodobne jest to, że Bronisław Komorowski pozostanie na swoim obecnym stanowisku. Natomiast bardzo trudno jest przewidzieć kto zdobędzie złote medale w poszczególnych konkurencjach na igrzyskach, nawet jeżeli już teraz można pokusić się o wskazanie kilku potencjalnych faworytów.
Pogoda? Jaka będzie w 2017 roku? Nie wiemy nawet jaka będzie za tydzień…

Trudne przewidywanie w leasingu

Przewidywanie w jakim stanie będzie polska i światowa gospodarka za cztery lata - o czym wszyscy przekonaliśmy się w minionym pięcioleciu – jest mniej więcej jak przepowiadanie pogody, albo wskazywanie zwycięzców na olimpiadzie.
Prognozowanie natomiast jak będzie wyglądał rynek leasingu jest tym bardziej trudne, bo branża ta jest wyjątkowo podatna, nie tylko na sytuację ekonomiczną, ale także na nastroje… I to nastroje zarówno finansujących jak i klientów.
Sam Związek Polskiego Leasingu, który od dawna prowadzi statystyki dla branży, odszedł od podawania precyzyjnych prognoz sprzedaży na kolejne lata. Ciężko się temu dziwić, ponieważ przewidywania ZPL pomimo, że oparte na rzetelnych zmiennych, najczęściej znacznie odbiegały od rzeczywistości, która wkrótce nastawała.

Leasing w Polsce w 2017 roku zdaniem Deloitte

Tymczasem ekseprci firmy doradczej Deloitte „przeprowadzili analizy”, z których wynika, że polski rynek leasingu urośnie do 2017 roku aż o 41% (swoją drogą ciekawe czemu nie 40% - ładniej brzmi i wygląda na papierze).

Oznacza to, że za cztery lata roczna wartość finansowania udzielonego przez firmy leasingowe miałaby wynieść 44 mld złotych! Rok rocznie sektor miałby rozwijać się aż o około 9% i nie ma mowy o żadnej zadyszce.

Dziwne, bo na razie branża leasingowa boryka się choćby z rządowym projektem dotyczącym cienkiej kapitalizacji i straszy, że finansowanie leasingiem może zmniejszyć się nawet o 1/3 w 2014 roku.
Deloitte albo nie bierze tego ryzyka pod uwagę, albo uważa, że problem „jakoś się rozwiąże”. Pewnie „jakoś” to będzie też z VAT od samochodów osobowych i wreszcie „jakoś” to będzie z sytuacją gospodarczą oraz nastrojami i kondycją polskich przedsiębiorców.

Trzymamy kciuki, żeby przewidywania ekspertów Deloitte sprawdziły się – przekonamy się o tym za cztery lata.

Wartościowe informacje w analizie

Wystarczy tych złośliwości, bo w analizie są też i bardziej wartościowe rzeczy, choć one są akurat, albo łatwe do przewidzenia, albo są spostrzeżeniami na temat teraźniejszości:

1. Deloitte zauważa,  że w Polsce z usługi leasingu korzystają głównie mikrofirmy – jest ich 340 tysięcy i każda z nich daje leasingodawcom średnio zaledwie 9 tys. złotych przychodu rocznie. Za to duże przedsiębiorstwa, których jest niecały tysiąc zapewniają w tym samym czasie średnio 280 tys. obrotu.

Jednak zdaniem ekspertów Deloitte proporcje te będą się utrzymywać i to małe firmy będą podstawowym klientem leasingodawców, generując 68% obrotów branży w najbliższych latach.

2. Umacniać się będzie dalej pozycja firm leasingowych związanych z producentami samochodów i maszyn, czyli tzw. leasingodawców fabrycznych, kosztem firm bankowych. Obecnie udział sprzedaży tych ostatnich wynosi już tylko 66%, a od 2009 roku zmniejszył się o 6 pkt. proc. To akurat bardzo niedobry trend, bo leasingodawcy fabryczni psują rynek oferując marnej jakości usługę i, w rezultacie, zniechęcając przedsiębiorców do leasingu. Więcej o tym: Leasing fabryczny - dlaczego jest tyle skarg?

3. Rosnąc będzie wyraźnie znaczenie wynajmu długoterminowego. Firmy oferujące Car Fleet Management będą kontynuowały dostosowywanie swojej oferty do oczekiwań coraz mniejszych przedsiębiorstw.

4. Najszybciej rosnąć ma leasing IT i wyposażenia biur, (zdaniem Deloitte aż o 19 proc. rocznie) oraz sprzętu medycznego. Wartość leasingu „medycyny” w 2017 roku ma być ponad 2,5 razy większa niż obecnie.

5. Główną wartość finansowania wśród maszyn i urządzeń stanowić będzie leasing sprzętu budowlanego i rolniczego.

6. Zgadzamy się za to w pełni z obserwacją Michała Dubnio, Dyrektora w Sektorze Instytucji Finansowych Deloitte,  na temat przyczyn braku popularności leasingu konsumenckiego. Jest nim, o czym pisaliśmy wielokrotnie brak know-how polskich leasingodawców. Zdaniem pana Michała  - Główną barierą jest brak doświadczenia firm leasingowych zarówno w obsłudze jak i w ocenie zdolności kredytowej klientów detalicznych.
Eksperci Deloitte podają przykład Śłowenii i Rumunii, gdzie leasing dla osób prywatnych ma udział odpowiednio aż 65 i 72 proc. w finansowaniu  zakupu nowych samochodów i liczą, że wkrótce ruszy się coś także w Polsce.

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl