Na podstawie statystyk Związku Polskiego Leasingu prezentujemy ranking firm leasingowych według kryterium wartości osiągniętej sprzedaży w pierwszej połowie 2016 roku. Walka o miano lidera trwa…
Aktualizacja
Sprawdź najnowszy ranking za 2022 rok: Ranking firm leasingowych w 2022 roku
Liderem branży niezmiennie pozostaje EFL ze sprzedażą o wartości 2,474 mld zł i sądząc po imponującej dynamice (+25% r/r) nie ma zamiaru ustąpić pierwszego miejsca łączącym się niebawem spółkom Getin Leasing i Idea Leasing. To one są obecnie wirtualnym liderem z łączną sprzedażą 2,744 mld zł. Niemniej ich dynamika wygląda znacznie gorzej niż w przypadku EFL. Idea co prawda urosła o 9,17%, ale Getin zmniejszył sprzedaż o prawie 12%. Licząc łącznie, spółki zmniejszyły wartość finansowania w stosunku do 1 połowy 2015 roku o 3,5%. Niemniej EFL musi jeszcze bardziej przyśpieszyć, chcąc zachować pozycję lidera w 2017 roku.
Wiceliderem, podobnie jak na koniec 2015 roku niezmiennie pozostaje mLeasing. Natomiast żadna z firm nie może na razie zagrzać na dłużej miejsca na trzecim stopniu podium. Na koniec 2015 roku brązowy medal wywalczył Getin Leasing, trzy miesiące później trafił on do BZ WBK Leasing, a na koniec półrocza 2016 nowym brązowym medalistą jest PKO Leasing. Sądząc zresztą po jego wzroście +35% (największy w pierwszej dziesiątce) ma ambicje na dłużej pozostać na podium i to nie koniecznie na jego ostatnim stopniu.
Jednak rekordową dynamikę notują leasingodawcy oferujący finansowanie fabryczne. Spółki BMW i Volkswagena urosły o ponad 90%. Niewiele gorzej wygląda Scania i MAN.
W rankingu mamy także dwa debiuty. Leasing Polski i Alior Leasing, które niedawno przystąpiły do ZPL.
Pamiętaj! To nie jest ranking najlepszych leasingodawców, tylko tych, którzy mają najwyższą sprzedaż. Wysoka pozycja w tym rankingu niekoniecznie oznacza wysoką jakość oferty - czasem jest wręcz odwrotnie.
Oferty najlepiej ocenianych leasingodawców
Jeżeli chcesz otrzymać oferty bezpośrednio (bez pośredników) od najlepszych polskich firm leasingowych, to skorzystaj z naszej Wyszukiwarki Leasingu. Bezpłatnie dostaniesz od nas także analizę ze wskazówkami i swoistym rankingiem pozwalającym wybrać najlepszą firmę leasingową.
Ranking firm leasingowych w Polsce po 2 kwartale 2016 roku
OGÓŁEM: Liderzy finansowania środków trwałych (ogółem) w Polsce po 2 kwartale 2016
POJAZDY: Liderzy finansowania pojazdów po 2 kwartale 2016
MASZYNY: Liderzy finansowania maszyn i urządzeń po 2 kwartale 2016 roku
Firmy ujęte w zestawieniu: Europejski Fundusz Leasingowy, mLeasing, PKO Leasing, BZ WBK Leasing, Raiffeisen-Leasing Polska, Millennium Leasing, ING Lease (Polska), Getin Leasing SA, IDEA Leasing, Pekao Leasing, Volkswagen Leasing, BNP Paribas Lease Group, SG Equipment Leasing Polska, BMW Financial Services Polska, De Lage Landen Leasing Polska, Siemens Finance, Scania Finance Polska, Masterlease Group, Impuls-Leasing Polska, MAN Financial Services Poland, Alior Leasing, Deutsche Leasing Polska, FCA Leasing Polska, Caterpillar Financial Services Poland, akf leasing Polska, IKB Leasing Polska, ORIX Polska, SGB Leasing, Leasing Polski, NL-Leasing Polska
Chcesz wiedzieć więcej? To powinno Cię zainteresować: Leasing w I półroczu 2016. Wzrost o 17,7% i zapowiedź przebicia granicy 60 mld na koniec roku
Chcesz poznać wyniki i ranking za inny okres?