Włączone niebieskie światła policyjne na radiowozie

Statystyki kradzieży nie robią już takiego wrażenia jak w latach 90-tych, kiedy „znikało” po kilkadziesiąt tysięcy samochodów rocznie, a przecież dziś jest ich na drogach znacznie więcej niż wtedy. Jednak nadal jest to przestępstwo, którego ofiarą stać się może każdy, a posiadacze niektórych marek powinni uważać tym bardziej...

Inne spojrzenie na ranking kradzionych aut

Co jakiś czas media motoryzacyjne informują o tym, które auta są kradzione najczęściej. Kiedyś robiły to na podstawie raportów udostępnianych przez policję, a obecnie korzystają z danych statystycznych w CEPiK. Na tej podstawie powstają zestawienia najczęściej kradzionych samochodów w Polsce, które często określane są mianem rankingów. Problem polega na tym, że taki ranking przedstawia rzeczywistość w oderwaniu od większej całości. Dlaczego? Ponieważ ranking oparty jest o liczby bezwzględne, które ukazują ilość skradzionych pojazdów w sztukach.

Spróbuj wyobrazić sobie najbardziej ryzykowny zawód na świecie. Co przychodzi ci do głowy jako pierwsza myśl? Strażak, żołnierz na misji, osoba pracująca na wysokościach, kierowca rajdowy? Nie! Ekstremalnie niebezpiecznym zajęciem jest bycie… prezydentem Stanów Zjednoczonych. Aż 9% amerykańskich przywódców zostało zamordowanych podczas pełnienia obowiązków.

Choć amerykański prezydent jest chroniony jak nikt inny na świecie, to ryzyko utraty życia po elekcji nadal jest ogromne. Jest po prostu wystarczająco dużo szaleńców zdeterminowanych, aby pozbawić go życia.

Trochę podobnie jest z oceną ryzyka kradzieży samochodów. Liczba skradzionych modeli jest oczywiście ważna, ale ważniejsze jest ustalenie “popytu” na konkretne marki na “czarnym rynku”.

Wskaźnik ryzyka kradzieży

Dlatego do oszacowania rzeczywistego ryzyka kradzieży potrzebujemy nie tylko ilości zaginionych samochodów, które podawane są w statystykach, ale także drugiej strony równania, czyli ich ogólnej liczebności i nasycenia rynku. Tylko w ten sposób możemy w umowny sposób lepiej ustalić, jak dużym zainteresowaniem złodziei cieszy się wybrana przez nas marka. Tutaj jednak pojawia się kolejny kłopot z szacowaniem, gdyż przestępcy mają także swoje „preferencje” w zależności, np.: od rocznika produkcji...

Czerwony wykrzyknik - osrzeżenieCzy wiesz, że zdecydowanie najczęściej giną auta „świeże”? Blisko połowa samochodów w momencie kradzieży ma nie więcej niż 3 lata.

Z tego powodu na potrzeby własne oraz naszych użytkowników, którzy kupują ubezpieczenie GAP, ustaliliśmy własną klasyfikację, która bierze pod uwagę:

  • globalną liczbę modeli na rynku
  • ilość kradzieży odnotowanych w ogólnodostępnych statystykach
  • skorygowane jest to o ilość nabyć i zaginięć w poszczególnych latach

Wskaźnik ryzyka kradzieży

Graficzny wskaźnik ryzyka kradzieży

Ranking prawdopodobieństwa kradzieży wg. marek (2020 rok)

Na podstawie wskaźnika ryzyka ustaliliśmy ranking prawdopodobieństwa kradzieży. W dużym skrócie – im wyżej w zestawieniu znajduje się dana marka, tym większe ryzyko jej utraty. Pamiętaj jednak, że cała czerwona strefa wiąże się z podwyższonym zagrożeniem!

Ranking prawdopodobieństwa kradzieży wg. marki

Marka samochodu Ryzyko
Brak marek Duże
Mazda Spore
Honda Spore
BMW Realne
Audi Realne
Nissan Niewielkie
Renault Niewielkie
Mercedes Niewielkie
Hyundai Sporadyczne
Volkswagen Sporadyczne
Toyota Sporadyczne
Pozostałe marki Znikome

Tradycyjnie już jak robimy to na FmLeasing.pl, powyższy ranking będziemy aktualizować oraz rozszerzać o kolejne marki samochodów.

Najczęściej kradzione samochody w sztukach (2020 rok)

Powyżej przedstawiliśmy ranking prawdopodobieństwa, a teraz czas na bardziej podstawowe i suche dane, czyli zestawienie najczęściej kradzionych w 2020 roku marek w Polsce w 2020 r. wg. ilości. Zestawienie przygotował IBRM Samar podając zarówno TOP 10 marek jak i konkretnych modeli.

Najczęściej kradzione marki w Polsce w 2020 r.

Toyota 787 szt.
Audi 778 szt.
BMW 628 szt.
Volkswagen 511 szt.
Renault 462 szt.
Mercedes 444 szt.
Mazda 345 szt.
Hyundai 284 szt.
Honda 264 szt.
Nissan 244 szt.

Najczęściej kradzione modele w Polsce w 2020 r.

Audi A4 214 szt.
BMW 5 175 szt.
Audi A6 159 szt.
Toyota Auris 148 szt.
Toyota Yaris 142 szt.
Toyota RAV4 140 szt.
Fiat Ducato 137 szt.
Honda Civic 130 szt.
Renault Master 128 szt.
BMW 3 124 szt.

Wnioski ze statystyk kradzieży

Jak widać, nasz ranking prawdopodobieństwa różni się od zestawienia najczęściej kradzionych samochodów, co najlepiej obrazuje przypadek Toyoty. Ukradziono jej najwięcej w 2020 roku, a w naszym rankingu ryzyka znalazła się dopiero na końcu czerwonej strefy. Wszystko dlatego, że Toyota owszem znika najczęściej, ale jej ilość na drogach jest także bardzo duża – zdecydowanie większa niż np.: Mazdy lub Hondy, które są na szczycie ryzyka pomimo relatywnie niewielkiej sprzedaży.

Wracając do wniosków – potwierdza się obiegowa opinia, że posiadanie aut japońskich i popularnych niemieckich wiąże się z największym ryzykiem utraty. Wyłamuje się z tej prawidłowości francuskie Renault, ale w dużej mierze za sprawą dostawczego modelu Master.

Oczywiście niech nie zmylą cię powyższe zestawienia, jeśli nie znalazłeś w nich swojej marki lub modelu. Z danych CEPiK wynika, że nie ma praktycznie modelu dostępnego na polskim rynku, który nie zostałby kiedyś wyrejestrowany z powodu zaginięcia. Sam doświadczyłem kradzieży modelu, którego próżno szukać w rankingach – nie jest to przyjemne uczucie. Dlatego zawsze warto brać pod uwagę to zagrożenie, choć oczywiście w przypadku wymienianych tu marek jest ono dużo wyższe.

Fioletowy symbol procentówCzy wiesz, że na FmLeasing.pl kupisz pełny GAP fakturowy taniej niż u leasingodawców i bezpośrednio u ubezpieczyciela? Czytaj dalej...

Czy zabezpieczenia antykradzieżowe mają sens?

Pytanie, co można zrobić, aby uchronić swój samochód przed kradzieżą i czy w ogóle jest sens montowania dodatkowych zabezpieczeń? Cóż… nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie.

Istnieje spora szansa, że jeśli obok siebie zaparkują, np.: dwie identyczne Toyoty RAV4, z których jedna będzie posiadała blokadę skrzyni biegów, a druga nie, to jest dość oczywiste, którą „wybierze” złodziej. Z drugiej strony mówi się, że jeśli złodziej będzie wystarczająco zdeterminowany, to nie ma w zasadzie zabezpieczenia antykradzieżowego, które by go powstrzymało. Tym bardziej że „profesjonaliści” w tym fachu są naprawdę dobrze przygotowani pod względem technicznym.

Przekonał się o tym jeden z naszych użytkowników, który leasingował auto warte prawie 400 tys. zł i które pomimo wyposażenia go w zaawansowane zabezpieczenia antykradzieżowe, zniknęło w nocy z zamkniętego i monitorowanego parkingu hotelowego. Pocieszeniem dla tego klienta było to, że poza zwykłym Auto Casco posiadał także ubezpieczenie GAP.

Zadbaj o odpowiedniej jakości ubezpieczenie

I to będzie chyba najprostsze i najskuteczniejsze rozwiązanie, czyli wykupienie odpowiedniej ochrony ubezpieczeniowej. Co prawda nie zagwarantuje to, że nasze auto nie zniknie, ale przynajmniej pozwoli nam spać spokojnie.

Taką odpowiednią ochroną jest AC w połączeniu z GAP.

  • GAP przydaje się nie tylko w przypadku kradzieży, ale jakiekolwiek innej szkody całkowitej. Ubezpieczyciele obecnie dość szybko orzekają szkodę całkowitą, nawet jeśli auto jest na pierwszy rzut oka zniszczone w niewielkim stopniu, np.: w wyniku gradobicia, przewróconego drzewa, czy kolizji. Po prostu naprawa nowoczesnych aut jest bardzo kosztowna, więc dla ubezpieczyciela korzystniejszym rozwiązaniem jest orzeczenie szkody całkowitej niż płacenie za naprawę.
  • Dla leasingobiorcy posiadającego GAP to także może być korzystne rozwiązanie, gdyż po otrzymaniu solidnego odszkodowania, będzie mógł sobie pozwolić na wybór kolejnego auta, zamiast kontynuować użytkowanie naprawionego „rozbitka”.
  • Koszt GAP jest dość symboliczny - często niższy niż wymyślnych zabezpieczeń antykradzieżowych. Na FmLeasing.pl auto kosztujące 150 tys. zł ubezpieczysz już za niewiele ponad 2 tys. zł i to na całe 5 lat.

Więcej informacji na ten temat oraz możliwość sprawdzenia indywidualnej stawki znajdziesz w naszym poradniku: Ubezpieczenie GAP w leasingu

Byliśmy pomocni? Doceń i poleć nas

5 1 1 1 1 1 5.00 (4)
Samochód osobowy

Wyszukiwarka ofert leasingowych

1. Wypełnij tylko jeden formularz
2. Otrzymasz wiele ofert i naszą analizę
3. Sam wybierzesz najlepszą propozycję

Indywidualna pomoc w wyborze leasingu

Użytkownicy Wyszukiwarki Leasingu na FmLeasing.pl otrzymują bezpłatną analizę otrzymanych ofert i warunków umów, co bardzo ułatwia wybór leasingu i pozwala uniknąć poważnych błędów. Sprawdź jak >

Chcesz dowiedzieć się więcej?


Kalkulator i arkuszJak nie przepłacić za kontynuację ubezpieczenia w leasingu?

Leasingodawcy preferują, żeby leasingobiorcy korzystali z ich oferty ubezpieczenia. Jednak warto sprawdzić i porównać warunki z konkurencyjnymi propozycjami, żeby nie przepłacić za polisę.


Złodziej włamuje się do samochoduSzkoda całkowita w leasingu

Szkoda całkowita w leasingu to temat, który obrósł różnymi legendami. W internecie można natknąć się na niestworzone historie najczęściej powielane przez osoby, które prawdopodobnie nigdy nie miały nic wspólnego z leasingiem. Dlatego tym materiałem chcemy przekazać, jak temat szkody całkowitej w leasingu wygląda w rzeczywistości.


Samochody osoboweLeasing samochodu osobowego - kompleksowy poradnik

Odpowiadamy na czym polega leasing samochodów. Ile kosztuje i gdzie wziąć? Kto może otrzymać, jakie warunki trzeba spełnić i jakie przedstawić dokumenty? Na co zwracać uwagę przy wyborze oferty i leasingodawcy? Ile można zaoszczędzić na podatkach?


Tablica z napisem ABC i książkiPierwszy leasing - poradnik dla początkujących

Po raz pierwszy zainteresowałeś się leasingiem? Nie wiesz zbyt wiele na ten temat? Czy to dobre rozwiązanie, o co w nim chodzi, ile kosztuje, od czego zacząć itd.?


Mężczyzna analizujący dokumenty przed komputeremMegaporadnik: Umiejętny wybór oferty leasingu

Wszystkie niezbędne rady dla zamierzających zawrzeć umowę leasingu w jednym miejscu. Zapoznanie i zastosowanie się do nich umożliwi wybór korzystnej i dobrze dobranej oferty i firmy leasingowej, a także pozwoli uniknąć kosztownych błędów.


Michał Krupiński

Autor: Michał Krupiński

Jestem autorem tego artykułu. W branży leasingowej działam od 2000 roku, co – jak łatwo policzyć – daje 20-letnie doświadczenie. Od 2009 jestem wydawcą i współzałożycielem serwisu FmLeasing.pl.

Chętnie odpowiem na pytania dotyczące niniejszej publikacji. Kontakt i więcej informacji o mnie na stronie: Michał Krupiński

Pierwszy raz na FmLeasing.pl?
Sprawdź dlaczego jesteśmy wyjątkowi i w czym możemy Ci pomóc.
Dowiedz się więcej...

Portal FmLeasing.pl