Kobieta robiąca obliczenia na kalkulatorze

 Nowe   Ważne  Rada Polityki Pieniężnej podniosła w październiku 2021 r. główną stopę procentową z 0,1% do 0,5%. Jest to nadal trzykrotnie niższe oprocentowanie niż przed pandemią COVID-19, kiedy wynosiło ono 1,5%. Jednak konsekwencją tej decyzji będzie wzrost kosztu leasingu – zarówno dla nowych jak i obecnych leasingobiorców. Tu możesz sprawdzić, o ile wzrośnie miesięczna rata.

KRÓTKO: Czego dowiesz się z tego artykułu?

Obecny wzrost stóp procentowych będzie miał symboliczny wpływ na koszt leasingu. Tu możesz sprawdzić, o ile wzrośnie miesięczna rata.

Spis treści

 1. Wyższy WIBOR to wyższa rata leasingu
 2. Jaki jest koszt nowego leasingu po podwyżce stóp?
 3. O ile wzrośnie rata dla obecnych leasingobiorców?
 4. Co dalej? To może nie być ostatnie słowo RPP
 5. Podsumowanie – nie ma powodów do histerii

Wyższy WIBOR to wyższa rata leasingu

Wibor (najczęściej 1M lub 3M) jest stopą bazową przyjmowaną do kalkulacji kosztów leasingu przez większość firm leasingowych. Przed październikową podwyżką stóp wynosiły one:

 • WIBOR 1M: 0,19%
 • WIBOR 3M: 0,25%

Obecnie, po decyzjach RPP wygląda to następująco:

 • WIBOR 1M: 0,56%
 • WIBOR 3M: 0,63%

Wzrost WIBOR odczują:

 1. Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na zawarcie nowej umowy leasingu
 2. Dotychczasowi leasingobiorcy, którzy spłacają leasing ze zmiennym oprocentowaniem

Jaki jest koszt nowego leasingu po podwyżce stóp?

Jeżeli chcesz skorzystać z leasingu, to powinieneś spodziewać się, że oferty, które obecnie uzyskasz, będą nieco droższe niż jeszcze na początku października 2021 r. Zaktualizowaliśmy już nasz Kalkulator Leasingu do nowych, wyższych stawek, więc możesz sprawdzić, jaki jest obecnie przeciętny koszt finansowania u dobrych leasingodawców.

Poniższa tabela pokazuje natomiast na przykładzie, jak zmieniła się rata i koszt całkowity na skutek podwyżki oprocentowania.

Koszt i rata leasingu przed i po podwyżce stóp
w październiku 2021 r.

Cena samochodu 75000 zł
Okres leasingu 48 miesięcy
Opłata wstępna 20%
Leasing Stopa NBP 0,1% Stopa NBP 0,5%
RRSO 3,30% 3,66%
Rata miesięczna 1321 zł 1331 zł
Koszt całkowity 105,5% 106,2%

O ile wzrośnie rata dla obecnych leasingobiorców?

Jeśli spłacasz obecnie leasing ze zmiennym oprocentowaniem (zdecydowana większość umów zawierana jest w tym wariancie), to powinieneś spodziewać się, że kolejne faktury od swojego finansującego otrzymasz już na nieco wyższe kwoty.

Wzrost na szczęście będzie niewielki i tym mniejszy, im więcej kapitału już spłaciłeś, czyli im mniej czasu zostało do końca umowy. Możesz to sprawdzić w poniższej tabeli obrazującej spodziewany wzrost raty, w zależności od jej wysokości i okresu do końca spłaty.

Spodziewany wzrost raty leasingu
w zależności od jej wysokości i pozostałego okresu spłaty

Dotychczasowa rata 1000 zł 1500 zł 2000 zł 3000 zł 4000 zł
Do końca leasingu zostało... Wzrost raty o około...
1 rok + 2 zł + 3 zł + 4 zł + 6 zł + 8 zł
2 lata + 4 zł + 6 zł + 8 zł + 12 zł + 16 zł
3 lata + 6 zł + 9 zł + 12 zł + 18 zł + 24 zł
4 lata + 8 zł + 12 zł + 16 zł + 24 zł + 32 zł
5 lat + 10 zł + 15 zł + 20 zł + 30 zł + 40 zł

Co dalej? To może nie być ostatnie słowo RPP

Październikowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej może nie być jej ostatnim słowem. Zazwyczaj kształtowanie polityki pieniężnej odbywa się w dłuższych cyklach – pierwsza podwyżka może być początkiem cyklu kilku kolejnych wzrostów stóp. Ciężko przewidzieć, jak będzie tym razem, gdyż RPP pod przewodnictwem obecnego prezesa NBP przyzwyczaiła nas już do zaskakujących zachowań…

Jednak poniżej sprawdzisz, o ile może wzrosnąć koszt finansowania leasingiem, gdyby w ciągu najbliższych miesięcy lub kwartałów stopy procentowe powróciły do wysokości sprzed pandemii, czyli do wysokości 1,5%.

Koszt i rata leasingu jeśli doszłoby do kolejnych podwyżek stóp
do 1,5% czyli do poziomu sprzed pandemii

Cena samochodu 75000 zł
Okres leasingu 48 miesięcy
Opłata wstępna 20%
Leasing Stopa NBP 0,5% Stopa NBP 1,5%
RRSO 3,66% 4,50%
Rata miesięczna 1331 zł 1354 zł
Koszt całkowity 106,2% 107,7%

Podsumowanie – nie ma powodów do histerii

Inflacja i podwyżki stóp stały się tematem medialnym, a to sprzyja tworzeniu atmosfery, że dzieje się coś niezwykłego i niepokojącego. Tymczasem dla zdecydowanej większości przedsiębiorców, obecny wzrost stóp procentowych będzie miał jedynie symboliczny wpływ na wysokość raty leasingu. Przypomnijmy, że jeszcze półtora roku temu stopy procentowe były na trzykrotnie wyższym poziomie niż obecnie (po podwyżce) i prawie każdy cieszył się, że mamy najlepsze warunki do finansowania w historii Polski.

Byliśmy pomocni? Doceń i poleć nas

5 1 1 1 1 1 5.00 (4)
Samochód osobowy

Wyszukiwarka ofert leasingowych

1. Wypełnij tylko jeden formularz
2. Otrzymasz wiele ofert i naszą analizę
3. Sam wybierzesz najlepszą propozycję

Indywidualna pomoc w wyborze leasingu

Użytkownicy Wyszukiwarki Leasingu na FmLeasing.pl otrzymują bezpłatną analizę otrzymanych ofert i warunków umów, co bardzo ułatwia wybór leasingu i pozwala uniknąć poważnych błędów. Sprawdź jak >

Chcesz dowiedzieć się więcej?


Nowy samochód osobowy w fabryceAuto Leasing

Warunki leasingu samochodów osobowych i dostawczych u polskich leasingodawców - ten rodzaj finansowania oferuje 22 z nich. Informacja o wariantach, procedurach, okresach finansowania, wysokości wymaganego udziału własnego itp.


Tablica z napisem 4 błędy4 poważne błędy popełniane przy leasingu samochodu

Cztery najczęściej spotykane błędy to: niestaranny wybór oferty leasingowej, złe oszacowanie okresu finansowania, przecenienie lub niedocenienie swoich możliwości finansowych, nienegocjowanie kosztów ubezpieczenia w kolejnych latach.


Tablica z napisem ABC i książkiPierwszy leasing - poradnik dla początkujących

Po raz pierwszy zainteresowałeś się leasingiem? Nie wiesz zbyt wiele na ten temat? Czy to dobre rozwiązanie, o co w nim chodzi, ile kosztuje, od czego zacząć itd.?


Kalkulator i arkuszJak nie przepłacić za kontynuację ubezpieczenia w leasingu?

Leasingodawcy preferują, żeby leasingobiorcy korzystali z ich oferty ubezpieczenia. Jednak warto sprawdzić i porównać warunki z konkurencyjnymi propozycjami, żeby nie przepłacić za polisę.


Wypadek dwóch samochodówUbezpieczenie GAP w leasingu

Ile powinno kosztować ubezpieczenie GAP? Gdzie można je wykupić? Na co zwrócić uwagę przy wyborze polisy i czy w ogóle warto ubezpieczać samochód?


Ikona komentarza na forumKomentuj i czytaj komentarze do tego artykułu na forum: Wpływ wyższych stóp procentowych na koszt leasingu >

Michał Krupiński

Autor: Michał Krupiński

Jestem autorem tego artykułu. W branży leasingowej działam od 2000 roku, co – jak łatwo policzyć – daje 20-letnie doświadczenie. Od 2009 jestem wydawcą i współzałożycielem serwisu FmLeasing.pl.

Chętnie odpowiem na pytania dotyczące niniejszej publikacji. Kontakt i więcej informacji o mnie na stronie: Michał Krupiński

Pierwszy raz na FmLeasing.pl?
Sprawdź dlaczego jesteśmy wyjątkowi i w czym możemy Ci pomóc.
Dowiedz się więcej...

Portal FmLeasing.pl