WIBOR 3M przebił wczoraj na chwilę barierę 5,00% (dziś wrócił do 4,99%). WIBOR 1M pozostaje na poziomie 4,76%. I choć tempo wzrostu obu wskaźników nie jest już tak duże jak było jeszcze kilkanaście tygodni temu, to przez ostatni rok urosły one w sumie o 30%.
Nowsze
Przeczytaj o sytuacji w 2022 r.: O ile wzrośnie rata leasingu po podwyżkach stóp?
Przypomnijmy, że wskaźniki WIBOR 1M i 3M są stosowane przez firmy leasingowe przy ustalaniu kosztów oferty leasingu. Dodatkowo, większość umów leasingu oparta jest na tzw. zmiennej stopie oprocentowania, a co za tym idzie zmiany wiborów mogą wpływać na wzrost lub spadek miesięcznych rat w trwających już umowach leasingu.
Niestety w 2011 roku raty leasingu – podążając za wiborami - wyłącznie rosły. Jeżeli ktoś rok temu płacił ratę na poziomie 1.000 złotych, to dziś ponosi wydatek nie mniejszy niż 1.015 – 1.025 złotych (w zależności od okresu trwania i innych parametrów leasingu).
Co jest przyczyną wzrostów?
Główną przyczyną jest wzrost stóp procentowych w minionym roku. Rada Polityki Pieniężnej walcząc z inflacją podnosiła je aż czterokrotnie.
Mniejszy, ale nie bez znaczenia wpływ, miał też rosnący niepokój związany z płynnością całego sektora bankowego w kontekście sytuacji gospodarczej Grecji oraz Unii Europejskiej. Im niepokój większy tym banki mniej chętnie, czyli drożej, pożyczają pieniądze klientom i sobie wzajemnie.
WIBORy nie powinny już bardzo rosnąć
Wskaźniki wibor nie powinny na razie rosnąć w odczuwalny dla leasingobiorców sposób. Oczywiście mówimy tu o jakiejś względnie przewidywalnej perspektywie kilku miesięcy. Co prawda inflacja w Polsce nie ma ochoty wyhamować, a złoty jest słaby, to jednak – jak ocenia większość ekonomistów – RPP nie będzie decydowała się już na podnoszenie stóp procentowych, czego potwierdzeniem jest zresztą dzisiejsza decyzja Rady. Analitycy spodziewają się, że RPP pozostawi stopy na niezmienionym poziomie przez okres jeszcze kilku miesięcy, po czym powinno nastąpić powolne ich obniżanie.
Wszystko jednak zależy od sytuacji gospodarczej w Polsce i Europie…
Data publikacji: 11.01.2012