Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Publikacja dotycząca leasingu

… podobnie jak raty kredytu i innych zobowiązań opartych o WIBOR. Wczoraj Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o podwyżce podstawowych stóp procentowych o 0,25 pkt. proc.

Nowsze

Przeczytaj o sytuacji w 2022 r.: O ile wzrośnie rata leasingu po podwyżkach stóp?

Mamy do czynienia z pewnego rodzaju zaskoczeniem, bo o ile dziś czytamy w mediach biznesowych wypowiedzi ekonomistów i analityków, że „wiedzieli, że tak będzie”, to jakoś dziwnie wcześniej nie zabierali głosu na ten temat. Co więcej – od dłuższego czasu ukuła się teoria, że stopy procentowe, po tym jak były kilkukrotnie podnoszone w ubiegłym roku, pozostaną niezmienione jeszcze przez kilka miesięcy, po czym powinny zacząć spadać…

Tymczasem nie dość, że mamy do czynienia z zaskakującą podwyżką, to jeszcze mówi się, że nie musi to być ostatnia podwyżka w najbliższych miesiącach.

O tym, że rynek nie spodziewał się podniesienia stóp świadczy zachowanie wskaźników WIBOR (koszt pożyczania pieniądza na rynku międzybankowym). Od dłuższego czasu stawki te były ustabilizowane, a jeszcze wczoraj, krótko przed decyzją RPP dochodziło nawet do – co prawda symbolicznych, ale jednak – spadków.

Jednak po wczorajszej decyzji stawki WIBOR 1M i 3M wzrosły już o odpowiednio 0,18 i 0,11 pkt. proc. i zapewne jest to dopiero początek takiego trendu, skoro mówi się o perspektywie kolejnych podwyżek stóp procentowych.

Co to oznacza dla leasingobiorców? Wskaźniki WIBOR 1M i 3M są najczęściej stosowane przez firmy leasingowe przy ustalaniu kosztów oferty leasingu. Dodatkowo, większość umów leasingu oparta jest na tzw. zmiennej stopie oprocentowania, a co za tym idzie zmiany wiborów mogą wpływać na wzrost lub spadek miesięcznych rat w trwających już umowach leasingu.

Nie dramatyzujmy jednak – koszty leasingu nie wzrosną jakoś znacznie – większość leasingobiorców będzie płaciło raty o ledwie kilka, czy kilkanaście złotych wyższe, niemniej nie jest to nic miłego…

Data publikacji: 10.05.2012

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl