… podobnie jak raty kredytu i innych zobowiązań opartych o WIBOR. Wczoraj Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o podwyżce podstawowych stóp procentowych o 0,25 pkt. proc.
Nowsze
Przeczytaj o sytuacji w 2022 r.: O ile wzrośnie rata leasingu po podwyżkach stóp?
Mamy do czynienia z pewnego rodzaju zaskoczeniem, bo o ile dziś czytamy w mediach biznesowych wypowiedzi ekonomistów i analityków, że „wiedzieli, że tak będzie”, to jakoś dziwnie wcześniej nie zabierali głosu na ten temat. Co więcej – od dłuższego czasu ukuła się teoria, że stopy procentowe, po tym jak były kilkukrotnie podnoszone w ubiegłym roku, pozostaną niezmienione jeszcze przez kilka miesięcy, po czym powinny zacząć spadać…
Tymczasem nie dość, że mamy do czynienia z zaskakującą podwyżką, to jeszcze mówi się, że nie musi to być ostatnia podwyżka w najbliższych miesiącach.
O tym, że rynek nie spodziewał się podniesienia stóp świadczy zachowanie wskaźników WIBOR (koszt pożyczania pieniądza na rynku międzybankowym). Od dłuższego czasu stawki te były ustabilizowane, a jeszcze wczoraj, krótko przed decyzją RPP dochodziło nawet do – co prawda symbolicznych, ale jednak – spadków.
Jednak po wczorajszej decyzji stawki WIBOR 1M i 3M wzrosły już o odpowiednio 0,18 i 0,11 pkt. proc. i zapewne jest to dopiero początek takiego trendu, skoro mówi się o perspektywie kolejnych podwyżek stóp procentowych.
Co to oznacza dla leasingobiorców? Wskaźniki WIBOR 1M i 3M są najczęściej stosowane przez firmy leasingowe przy ustalaniu kosztów oferty leasingu. Dodatkowo, większość umów leasingu oparta jest na tzw. zmiennej stopie oprocentowania, a co za tym idzie zmiany wiborów mogą wpływać na wzrost lub spadek miesięcznych rat w trwających już umowach leasingu.
Nie dramatyzujmy jednak – koszty leasingu nie wzrosną jakoś znacznie – większość leasingobiorców będzie płaciło raty o ledwie kilka, czy kilkanaście złotych wyższe, niemniej nie jest to nic miłego…
Data publikacji: 10.05.2012