Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Publikacja dotycząca leasingu

Nowsze

Przeczytaj o sytuacji w 2022 r.: O ile wzrośnie rata leasingu po podwyżkach stóp?

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała dziś o podniesieniu stóp procentowych o 0,25 pkt. proc. Oznacza to, że w najbliższym czasie mogą rosnąć raty leasingu. O ile? To już zależy od polityki danej firmy leasingowej.

O ile zdrożeją raty?
Przypomnijmy, że kalkulacja kosztu leasingu ze zmiennym oprocentowaniem opiera się z reguły na WIBOR (najczęściej 1M i 3M). Obydwa te wskaźniki rosną już zresztą od kilku tygodni w reakcji na zapowiedzi ze strony członków RPP o konieczności podniesienia stóp. Od początku listopada do połowy stycznia WIBOR 1M wzrósł 0,09 pkt. proc. (z 3,61 do 3,70%), a WIBOR 3M o 0,13 pkt. proc. (z 3,85 do 3,98%) i wzrosty te będą teraz kontynuowane.

Przeciętna rata leasingu przedmiotu o wartości 100 tys. złotych może zatem w najbliższym czasie zwiększyć się o kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. O tym ile dokładnie zależy już od poszczególnych firm leasingowych. Część leasingodawców algorytm obliczania wysokości raty w zależności od zmiany wiboru zapisuje w umowie leasingu lub OWUL, część podaje jedynie przybliżone widełki reakcji na zmiany stóp bazowych – w obu przypadkach wzrosty rat nie powinny być nadmiernie odczuwalne.

W najmniej pewnej sytuacji znajdują się klienci tych firm leasingowych, które nie opisały jasno polityki zmiany kosztu leasingu w umowie, tylko uzależniają ją od decyzji (widzimisię) zarządu.
Często w takich firmach wzrost stóp procentowych NBP jest impulsem do dość drastycznego, jednorazowego podniesienia rat wszystkim swoim klientom, a przypomnijmy, że dzisiejsza podwyżka jest pierwszą od 2008 roku!

Zdrożeje oferta leasingu
Nie tylko obecnym leasingobiorcom wzrosną raty leasingu, ale podrożeje również koszt finansowania dla przedsiębiorców, którzy dopiero zamierzają zawrzeć umowę.
Jeżeli ktoś podpisał 60-miesięczną umowę leasingu np. samochodu na przełomie listopada i grudnia 2010 z kosztem całkowitym na poziomie np. 118%, to w tej chwili przy takiej samej marży (zarobku) firmy leasingowej taka sama oferta zdrożeje do ok. 119%.

To nie koniec wzrostów?
Wiele wskazuje też na to, że to dopiero początek trendu wzrostowego. Stopy procentowe właśnie przestają być najniższe w historii Polski i spekuluje się, że w ciągu najbliższego roku mogą wzrosnąć od 0,75 do nawet 1,5 pkt. proc.

Data publikacji: 19.01.2011

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl