Prezentujemy wyniki sprzedaży branży leasingowej w pierwszym półroczu 2012 roku przygotowane przez Związek Polskiego Leasingu. Branża co prawda nadal rośnie - w stosunku do tego samego okresu w 2011 roku o 3,92%, udzielając finansowania na kwotę przekraczającą 15 mld złotych. Jednak odczuwalne są już oznaki zadyszki.
Wzrost w tym kwartale jest niewielki, a mimo tego i tak jest on pozytywnym zaskoczeniem, bo wyniki za kwiecień i maj pokazywały ujemną dynamikę - chyba po raz pierwszy od 2010 roku, od kiedy branża leasingowa wyszła z pokryzysowego dołka.
Na wynikach ciąży między innymi nieruchomości. To co dzieje się z finansowaniem nieruchomości zakrawa powoli na żart – kiedyś miała to być przyszłość rynku leasingu, dziś z każdym kolejnym kwartałem mamy ujemną dynamikę choć już ze dwa lata temu wydawało się, że osiągnięto dno. Dlatego nie ujmując ich w statystykach wzrost branży byłby na poziomie 5,75%.
Jednak marne to pocieszenie, bo ewidentnie widać, że rynek i tak dotknęło hamowanie. Tradycyjnie na pierwszy ogień poszedł transport i budownictwo, wspierane przez poligrafię – są to sektory, które najczęściej jako pierwsze reagują na pogarszającą się sytuację gospodarczą.
Z wyjątkiem wspomnianego budownictwa i poligrafii leasing maszyn radzi sobie na razie jednak całkiem dobrze rosnąc o 5,75%, nie zmienia to jednak faktu, że przedsiębiorcy coraz ostrożniej podchodzą do inwestycji i zaczynają obserwować co będzie działo się dalej z polską gospodarką.
Z tego też powodu ZPL przeszacował swoje prognozy z początku roku i przewiduje, że rynek leasingu, co prawda wzrośnie w 2012 roku, jednak tylko o 2,4% (7,3% ruchomości).
Leasing ogółem
/pojazdy, maszyny i urządzenia, IT, pozostałe środki transportu, inne ruchomości, nieruchomości, ogółem/
Leasing pojazdów
/osobowe, ciężarowe, ciągniki siodłowe, naczepy i przyczepy, autobusy, inne pojazdy/
Leasing maszyn i urządzeń
/sprzęt budowlany, maszyny rolnicze, poligraficzne, do prod. tworzyw sztucznych i obróbki metalu, przemysłu spożywczego, sprzęt medyczny, gastronomiczny, wózki widłowe, inne maszyny i urządzenia/
Leasing pozostałych środków trwałych
/sprzęt IT, pozostałe środki transportu, inne ruchomości/
Leasing nieruchomości
/budynki przemysłowe, obiekty handlowe i usługowe, obiekty biurowe, hotele i obiekty rekreacyjne, inne/
CZYTAJ TAKŻE
Data publikacji: 01.08.2012