Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Publikacja dotycząca leasingu

Rząd przyjął wczoraj (09.11) projekt Ministerstwa Finansów nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług. Projekt ten zakłada „likwidację” samochodów z kratką poprzez zrównanie ich z osobowymi odpowiednikami. Oznacza to, że podatnicy, po wejściu w życie nowych regulacji będą mogli odliczać tylko 60% VAT zawartego w cenie lub ratach leasingu oraz stracą możliwość odliczania VAT zawartego w paliwie do tych samochodów.

Projekt zakłada wprowadzenie przepisów przejściowych, w myśl których przedsiębiorcy, którzy podpiszą umowę leasingu operacyjnego samochodu z kratką przed wejściem w życie nowelizacji, nie stracą przywileju odliczania całego VAT od rat leasingu przez cały okres umowy.

Najważniejsze pytanie – kiedy?
Od wielu już miesięcy słychać zewsząd, że kratki znikną z dniem 1 stycznia 2011 roku. Takie były deklaracje MinFinu, takie są również zapisy w projekcie – ograniczenia miałyby obowiązywać od 01.01.2011 do 31.12.2012, czyli przez okres dwóch lat.

Sytuację tą wykorzystują dealerzy samochodowi, również firmy leasingowe, którzy podgrzewają atmosferę ciesząc się jednocześnie zwiększonym popytem. Pomagają im w tym media, które bezkrytycznie podają Nowy Rok jako datę w zasadzie przesądzoną.

Warto jednak przypomnieć, że już wcześniej działo się podobnie i samochody z kratką nie znikały. Wiceminister Finansów od podatków Maciej Grabowski radosnym tonem ogłaszał już koniec kratki z początkiem roku 2010, potem z dniem 1 lipca 2010, a teraz sytuacja się powtarza.

Tymczasem jest połowa listopada, a rząd dopiero zaakceptował założenia do projektu! Przyjęcie ustawy tak, żeby zaczęła obowiązywać z początkiem Nowego Roku wydaje się bardzo mało prawdopodobne, bowiem procedura legislacyjna zajmuje co najmniej kilka tygodni, a do tego do końca roku odbędą się tylko trzy posiedzenia Sejmu.

Warto też zauważyć, że Centrum Informacyjne Rządu we wczorajszym komunikacie o przyjęciu projektu podaje informację, że ograniczenia w odliczeniach VAT będą obowiązywać w latach 2011 – 2012. Nie ma więc w komunikacie mowy o 1 stycznia 2011!

Czy to przesądza, że kratki nie wejdą w życie w Nowy Rok? Niekoniecznie - może rząd, koalicja i prezydent jednak staną na głowie i przeforsują nowelizację w ekspresowym tempie, ale wydaje się to mało prawdopodobne.

Bardziej realnym jest to, że zmiany wejdą w kolejnych miesiącach 2011 roku – co tak naprawdę też nie jest jeszcze przesądzone.

Zapraszamy do śledzenia wątku na Forum Leasing, gdzie dyskutujemy na ten temat - PRZEJDŹ DO WĄTKU >>

Data publikacji: 10.11.2010

 

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl