Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

VAT od samochodów osobowych przy leasingu

Rząd spieszy się, żeby wprowadzić nowe zasady odliczania VAT od samochodów osobowych i jednocześnie "wyeliminować" pojazdy z homologacją od 1 marca 2014. Tymczasem te ostatnie mogą nie zniknąć z rynku zbyt szybko...

Kilkadziesiąt nowych modeli z kratką (i bez) + używane

Dealerzy oferują obecnie kilkadziesiąt modeli samochodów z homologacją N1 (z kratką i bez). Warto pamiętać, że także od używanych pojazdów z kratką, które były sprzedawane w latach 2008-2010 oraz przed majem 2004 roku, można obecnie (tj. od 1 stycznia do, prawdopodobnie, tylko końca lutego 2014) również odliczyć 100 proc. VAT od zakupu, leasingu oraz od paliwa do ich napędu.

Od paliwa do samochodu z homologacją odliczysz 50% VAT, a do osobowego nie odliczysz nic!

Rząd, zmieniając przepisy o VAT od samochodów osobowych, zamierza przy okazji, po raz kolejny "wyeliminować" samochody z homologacją N1. Tak właśnie było w roku 2004 i 2010/2011 kiedy wprowadzano ograniczenia w rozliczaniu VAT od nabycia tych aut i zakupu paliw do nich. Wówczas samochody z homologacją znikały z salonów, ponieważ ich zakup nie dawał żadnych przywilejów na tle ich osobowych odpowiedników.

Tym razem jednak może być inaczej. Rząd, aby nie złamać unijnej zgody derogacyjnej, może co prawda ograniczyć od 1 marca prawo do pełnego odliczania VAT zawartego w cenie paliwa samochodów z homologacją ciężarową, ale tylko do 50%.

Zatem, posiadając samochód z homologacją, już od początku obowiązywania znowelizowanej ustawy będzie można odliczać 50% podatku VAT zawartego w cenie benzyny, oleju napędowego i gazu.

Jednocześnie rząd, wbrew składanym od kilku miesięcy deklaracjom, nie zamierza pozwolić odliczać jakiegokolwiek vatu zawartego w cenie paliw do napędu samochodów osobowych!

Projekt nowelizacji przewiduje, że od paliwa do osobówek będzie można odliczyć 50% VAT dopiero po 30 czerwca 2015 roku. Znając jednak dotychczasową praktykę, może równie dobrze okazać się, że w przyszłym roku rząd, powołując się na „trudną sytuację budżetową” odsunie możliwość odliczania 50% VAT od paliwa o kolejne miesiące lub lata.

Samochody z homologacją nie znikną?

To wszystko oznacza, że rządowi nie uda się zrównać w prawach samochodów osobowych i ich „ciężarowych” odpowiedników. Przywileje może nie będą znaczące, ale przy dużych przebiegach nadal bardziej opłacalne będzie nabycie samochodu z homologacją.

Inaczej niż w roku 2004 i 2010/2011, tym razem samochody z homologacją prawdopodobnie nie znikną z oferty dealerów, a pojazdy używane z kratką mogą być jeszcze długo w cenie - o ile ustawa zostanie uchwalona w obecnie proponowanym kształcie.

Co z leasingiem?

Ponieważ to pytanie otrzymujemy najczęściej, dlatego informujemy ponownie: Zawierając w tej chwili umowę leasingu samochodu z homologacją, będzie można odliczać 100% VAT od rat, także po wejściu w życie nowelizacji.

Warunkiem zachowania prawa do 100-procentowych odliczeń będzie konieczność zarejestrowania umowy leasingu w Urzędzie Skarbowym, tak jak odbywało się to choćby w 2011 roku. Samochód musi być też odebrany przed wejściem w życie nowych regulacji, czyli przed 1 marca 2014 roku, o ile od tej włąsnie daty będą one obowiązywały.

Chcesz wiedzieć więcej? To powinno Cię zainteresować: Zasady odliczania VAT od samochodów firmowych po 1 kwietnia 2014 oraz Lista samochodów z homologacją ciężarową 2014 i 2010

Indywidualna pomoc w wyborze oferty i leasingodawcy

Pamiętaj, że użytkownicy, którzy skorzystali z Wyszukiwarki Leasingu na FmLeasing.pl otrzymują bezpłatne wsparcie w postaci analizy otrzymanych ofert i warunków umów. Sprawdź, jak bardzo ułatwia to wybór leasingu i pozwala uchronić się przed poważnymi błędami. Dowiedz się więcej >

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl