Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Publikacja dotycząca leasingu

Ustawa „antykratkowa” przeszła przez Sejm. Posłowie koalicji PO i PSL przy sprzeciwie klubów PiS i PJN i wstrzymaniu się od głosu SLD zadecydowali, że od Nowego Roku pojazdy z kratką mają zostać zrównane w prawach do odliczeń VAT z samochodami osobowymi.

Ustawą na ostatnim swoim tegorocznym posiedzeniu zajmie się teraz Senat, a następnie zostanie ona przedłożona do podpisu Prezydentowi RP. Biorąc pod uwagę, że wszystkie te instytucje zostają we władaniu jednej siły politycznej, można przyjąć za prawie pewne, że ograniczenia w odliczaniu VAT od „kratek” wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2011 i będą obowiązywać do 31 grudnia 2012 roku, czyli przez okres dwóch lat.

Do ostatniej chwili nie mieliśmy pewności czy rządowi uda się przeforsować projekt Ministerstwa Finansów wprowadzający ograniczenia, tak, żeby weszły one w życie z początkiem 2011 roku. Przypomnijmy, że MinFin już dwukrotnie wcześniej wprowadził w błąd przedsiębiorców sugerując likwidację kratek najpierw z końcem 2009, a następnie w połowie 2010 roku.

Dlatego widząc brak jakichkolwiek „ruchów” legislacyjnych jeszcze na początku listopada uznaliśmy, że prawdopodobnie kolejna zapowiadana data, tj. 1 styczeń 2011 nie zostanie dotrzymana. Zaczęliśmy wręcz podejrzewać czy nie jest to celowy zabieg – ciągłego wprowadzania przedsiębiorców w błąd – aby wymusić większy popyt na samochody w firmach.

Tymczasem, z początkiem listopada, rząd przystąpił do ofensywy „antykratkowej” i w rekordowym tempie przyjął projekt i skierował go do Sejmu, który 3 grudnia go przyjął – całe procedowanie nad tą ustawą trwało tylko tydzień! Projekt przyjęto podczas dwóch posiedzeń Sejmu!

Niemalże z pewnością można teraz przyjąć, że również Senat dołączy się do tego tempa, a następnie zrobi to Prezydent. Nawet ustawa „antydopalaczowa” nie była uchwalana w tak ekspresowym tempie.

Pokazuje to niestety słabość polskiego ustawodawstwa, gdzie zmiany w tak istotnych sprawach jak prawo podatkowe mogą być wprowadzane niechlujnie, za pięć dwunasta, do samego końca trzymając wszystkich w niepewności.

Wystarczy tylko wola polityczna… Szkoda, że woli tej brakuje w przypadku wprowadzania prawdziwych reform.

// Polecamy również śledzenie wątku na forum: Leasing z kratką - umowa teraz odbiór po Nowym Roku - luka?

Data publikacji: 06.12.2010

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to największy portal poświęcony leasingowi istniejący od 2009 roku. Ułatwiamy leasingobiorcom wybór finansowania oraz pomagamy ograniczać koszty związane z leasingiem
Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl