Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Publikacja dotycząca leasingu

Branża budowlana ma swoją szczególną specyfikę. Kondycja firm budowlanych jest mocno uzależniona nie tylko od samej sytuacji gospodarczej, ale również od poziomu inwestycji infrastrukturalnych. W wyraźny sposób uwidoczniło się to w ostatnich miesiącach, kiedy Polskę dotknęły skutki kryzysu finansowego i gwałtowne ograniczenie akcji kredytowej przez banki.

Firmy budowlane realizujące kontrakty w sektorze prywatnym zostały z ograniczoną ilością zleceń, a także często z problemami płatniczymi. Główny wpływ na to miało załamanie się "deweloperki", ale i ogólne ochłodzenie nastrojów inwestycyjnych.

Zupełnie inaczej jest w przypadku firm realizujących duże kontrakty państwowe i samorządowe. Budowa dróg i autostrad, stadionów i pozostałej infrastruktury w perspektywie EURO2012 powoduje, że firmy realizujące te kontrakty mogą czuć się względnie bezpiecznie mając zapewniony front robót.

Zdają sobie z tego sprawę również firmy leasingowe, które oferują leasing sprzętu budowlanego. Warto przy okazji dodać, że większości firm leasingowych branża budowlana jest dość dobrze znana, a co za tym idzie firmy te chętnie finansują leasing maszyn i urządzeń budowlanych.
Często w przypadku leasingu sprzętu budowlanego stosowane są mniejsze restrykcje i wymagania wobec przyszłych leasingobiorców niż w przypadku leasingu innych maszyn i urządzeń. W przypadku urządzeń budowlanych renomowanych producentów, pochodzących od sprawdzonych dostawców mogą być nawet stosowane procedury uproszczone.
Warto wspomnieć, że maszyny i urządzenia budowlane, z punktu widzenia leasingodawców, są „wdzięcznymi” przedmiotami leasingu w przypadku konieczności rozwiązania umowy leasingu lub windykacji. Dość szybko znajdują one kolejnych nabywców lub zgłaszają się chętni na przejęcie umowy leasingu. To też wpływa na mniej restrykcyjne zasady przy ocenie ryzyka „budowlanych” umów leasingu.

Wracając jednak do obecnej sytuacji gospodarczej w budownictwie, firmy leasingowe zdają sobie sprawę, że kondycja firmy budowlanej, która stara się o zawarcie umowy leasingu nie zawsze zależna jest od niej samej. Z tego powodu firmy leasingowe chętniej podpisują umowy leasingu z przedsiębiorstwami budowlanymi, które realizują w miarę bezpieczne kontrakty i mają perspektywę na wykonywanie kolejnych lub realizowanie obecnych w stosunkowo przewidywalnym okresie czasu.
Trudniej będą mieli przedsiębiorcy budowlani, których sytuacja, a szczególnie przyszłość nie jest łatwa do zaplanowania, którzy nie uczestniczą w realizowaniu kontraktów infrastrukturalnych, oczywiście choćby jako podwykonawcy.
Dlatego przy ocenie ryzyka duże znaczenie ma nie tylko aktualna sytuacja finansowa, ale właśnie również perspektywy dotyczące dalszego funkcjonowania przedsiębiorstwa.

W Polsce leasingiem sprzętu, maszyn i urządzeń budowlanych zajmują się 23 firmy leasingowe. W 2009 zawarły one umów leasingu sprzętu budowlanego na kwotę 1 mld 900 mln złotych. Jest to niestety spadek, aż o 33% w stosunku do roku 2008. Zatem sektor leasingu dla budownictwa spadał w ubiegłym roku szybciej niż cała branża leasingowa (-30%). Pamiętać jednak trzeba, że lata 2007-2008 były okresem prawdziwego boomu w budownictwie, a co za tym idzie i zwiększonego zapotrzebowania na leasing urządzeń budowlanych. W 2010 roku spadki jednak nie powinny już się pogłębiać.

Sprawdź warunki leasingu sprzętu budowlanego >>

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl