Trudne czasy wymagają sięgania po nietypowe metody… Co prawda opisane tutaj rozwiązania pozwalające poprawić płynność finansową przy pomocy leasingu lub wynajmu długoterminowego nie są nowością i stosowane były przez przedsiębiorców od zawsze, to jednak trudna sytuacja gospodarcza spowodowana rozprzestrzenieniem się koronawirusa powoduje, że sięgających po nie może być znacznie więcej niż w „normalnych” czasach.
Trudne czasy wymagają sięgania po nietypowe metody… Co prawda opisane tutaj rozwiązania pozwalające poprawić płynność finansową przy pomocy leasingu lub wynajmu długoterminowego nie są nowością i stosowane były przez przedsiębiorców od zawsze, to jednak trudna sytuacja gospodarcza spowodowana rozprzestrzenieniem się koronawirusa powoduje, że sięgających po nie może być znacznie więcej niż w „normalnych” czasach.
KRÓTKO: Czego dowiesz się z tego artykułu?
Omawiamy rozwiązania pozwalające uwolnić gotówkę przy pomocy leasingu (w tym leasingu zwrotnego) lub wynajmu długoterminowego. Zalety i wady rozwiązań poprawiających płynność.
Spis treści
Leasing zwrotny – uwolnij pieniądze, leasingując posiadany pojazd
Leasing zwrotny polega na tym, że firma leasingowa odkupuje środek trwały od przedsiębiorcy, a następnie oddaje mu w leasing ten przedmiot. Głównym celem tego rodzaju leasingu jest uwolnienie gotówki, które przedsiębiorca przeznaczył wcześniej na nabycie środka trwałego.
Należy pamiętać, że z tego właśnie powodu (jest to uwolnienie środków, a nie inwestycja) leasing zwrotny jest dla leasingodawców transakcją podwyższonego ryzyka. Oznacza to, że są oni mniej skłonni, żeby udzielać finansowania w porównaniu ze zwykłym leasingiem operacyjnym lub finansowym. Tym bardziej w obecnej, kryzysowej sytuacji, kiedy działy analiz o wiele bardziej wnikliwie weryfikują wnioski klientów, a najbardziej dotknięte skutkami epidemii branże są niemal automatycznie odrzucane.
Jednak już teraz do FmLeasing.pl zwróciły się dwie firmy leasingowe, które na czas epidemii koronawirusa zamierzają szerzej udzielać leasingu zwrotnego. Co prawda są to firmy pozabankowe, jednak obecne na rynku od wielu już lat i dobrze nam znane. Działają w swoich niszach, finansując m.in. starsze pojazdy i sprzęt, także klientom ze złą historią kredytową i finansową. Co za tym idzie, oferowany przez nich koszt leasingu jest wyższy niż w przypadku „standardowych” bankowych rozwiązań. Nadal jednak będzie to rozwiązanie sporo tańsze niż jakiegoś rodzaju szybkie kredyty lub pożyczki „ratunkowe”.
Poniżej znajdziesz szczegóły oferty, zestawienie zalet i wad oraz możliwość przesłania zapytania bezpośrednio do wspomnianych firm oferujących obecnie leasing zwrotny.
Szczegóły oferty leasingu zwrotnego
- Oferta dotyczy nawet ponad 10-letnich pojazdów oraz maszyn poruszających się na kołach (samochody osobowe i ciężarowe, ciągniki siodłowe, maszyny budowlane, rolnicze itp.).
- Jak uzyskać? Po złożeniu wniosku, dział analiz podejmie decyzję. Poza wnioskiem konieczne będzie przesłanie faktury proformy, zdjęć pojazdu i dowodu rejestracyjnego.
- Po wydaniu zgody nastąpi wycena wartości pojazdu przez rzeczoznawcę.
- Po podpisaniu umowy nastąpi przelew środków na konto firmowe.
Dowiedz się więcej: Leasing zwrotny – Kiedy się przydaje i jak uzyskać?
Zalety i wady leasingu zwrotnego
uwalniasz gotówkę na dowolny cel
nadal dysponujesz posiadanym dotychczas pojazdem
dawno zamortyzowane sprzęty można finansować jeszcze raz, mając co miesiąc koszty podatkowe
koszt leasingu zwrotnego jest wyższy niż w przypadku nowego leasingu
Sprzedaż dotychczasowego samochodu/sprzętu i leasing nowego
Opisany wcześniej leasing zwrotny nie zawsze jest korzystny, ewentualnie nie zawsze jest możliwy. Dlatego alternatywną opcją uwolnienia gotówki zablokowanej w posiadanych środkach trwałych może być ich sprzedaż, a następnie leasing innych w ich miejsce.
Tak się dzieje dość często w przypadku posiadanych samochodów osobowych, np.: po spłaconym już leasingu. Takie auto można sprzedać, uwalniając środki, a następnie wziąć w leasing kolejne – może być nie tylko nowe, ale także używane. Zwłaszcza jeśli wcześniej posiadany samochód został wykupiony prywatnie po leasingu, to taki zabieg jest dodatkowo bardzo korzystny podatkowo – sprzedajemy auto bez podatku, a nowy leasing daje koszty uzyskania przychodu.
Naturalnie taka opcja nie jest niczym odkrywczym i możliwa jest do przeprowadzenia nie tylko w przypadku samochodów, ale także każdego innego posiadanego środka trwałego. Choć należy pamiętać, że auto leasing jest najszybciej i najłatwiej dostępną formą finansowania, a sama sprzedaż posiadanego pojazdu na rynku wtórnym też może odbyć się znacznie szybciej, niż dzieje się to w przypadku np.: maszyny – zwłaszcza w obecnej „koronawirusowej” rzeczywistości rynkowej.
Dobre i tanie oferty leasingowe możesz otrzymać bezpośrednio z wielu firm i samemu wybrać najlepszą po skorzystaniu z naszej Wyszukiwarki Leasingu.
Zalety i wady sposobu z nowym leasingiem
uwalniasz gotówkę po sprzedaży dotychczasowego samochodu/sprzętu
niski koszt nowego leasingu, zwłaszcza po obniżkach stóp procentowych
łatwa dostępność finansowania, zwłaszcza w przypadku samochodów
konieczność sprzedaży dotychczasowego samochodu/sprzętu
Wyszukiwarka Leasingu
Tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od wielu leasingodawców
Sprzedaż dotychczasowego samochodu i wynajem długoterminowy nowego
Opcja wynajmu długoterminowego, czyli inaczej leasingu operacyjnego z wysokim, balonowym wykupem jest pewnego rodzaju alternatywą dla opisanego w poprzednim fragmencie klasycznego leasingu z wykupem.
Może to być całkiem ciekawa opcja tymczasowa w obecnej sytuacji, gdyż w porównaniu ze zwykłym leasingiem, rata wynajmu jest niższa, a dodatkowo firmy oferujące wynajem zazwyczaj mają bardziej liberalne podejście dotyczące wkładu własnego – możliwy jest wynajem auta bez wpłaty początkowej. Więc w przypadku sprzedaży dotychczasowego samochodu/ów i zastąpienia go/ich wynajmowanym, do dyspozycji pozostanie jeszcze więcej uwolnionej gotówki.
Są jednak ograniczenia, gdyż najem długoterminowy możliwy jest w zasadzie wyłącznie w przypadku chęci sfinansowania nowych samochodów osobowych.
Podobnie jak w przypadku leasingu, oferty wynajmu długoterminowego także można otrzymać na FmLeasing.pl bezpośrednio z firm leasingowych i flotowych i samemu wybrać najlepszą po skorzystaniu z Wyszukiwarki Wynajmu.
Zalety i wady sposobu z wynajmem długoterminowym
uwalniasz gotówkę po sprzedaży dotychczasowego samochodu/sprzętu
niższa rata miesięczna za najem auta niż w przypadku leasingu
możliwość zawarcia umowy nawet przy zerowej wpłacie własnej
konieczność sprzedaży dotychczasowego samochodu/sprzętu
Wyszukiwarka ofert wynajmu
Tanie i dobre oferty najmu długoterminowego bezpośrednio od wielu finansujących
Podsumowanie
Opisane powyżej metody uwalniania środków finansowych przy wykorzystaniu leasingu lub najmu mogą być dodatkowym sposobem poradzenia sobie w trudniejszym momencie. W normalnej sytuacji nie przyszłoby nam do głowy nakłaniać nikogo do zaciągania nowych zobowiązań, aby zyskać gotówkę na chwilę, “na przeżycie”. Jednak obecna sytuacja jest wyjątkowa i przede wszystkim mamy nadzieję, że tymczasowa, więc każdy dostępny sposób wart jest rozważenia.
Leasing vs COVID-19 - dział specjalny
Specjalnie utworzony dział na FmLeasing.pl, poświęcony sytuacji wywołanej pandemią koronawirusa COVID-19 w kontekście rynku leasingu: Leasing vs COVID-19
Komentuj i czytaj komentarze do tego artykułu na forum: Koronawirus i leasing - jak sobie radzić, jakie podejmować decycje itd. >
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Leasing czy wynajem długoterminowy samochodu?
Wynajem długoterminowy samochodów jest alternatywą dla klasycznego leasingu z wykupem. Coraz więcej przedsiębiorców, chcących sfinansować nowy pojazd, zastanawia się - wybrać leasing czy wynajem długoterminowy? Która forma dla kogo jest korzystniejsza? Skorzystaj z kalkulatora porównującego koszty i wysokość raty.
Jak zacząć jeździć samochodem o połowę droższym w ciągu 3 lat?
Weź samochód w leasing, wykup go i sprzedaj. Kolejny będziesz mógł wziąć nawet o połowę droższy nie płacąc więcej za ratę. Sprawdź jak…
Ile trwa i jak wygląda procedura zawarcia umowy leasingu?
Podajemy przybliżony czas trwania wszystkich formalności (od złożenia wniosku do wydania przedmiotu) oraz jak one wyglądają w praktyce u większości polskich leasingodawców.
Lista najtańszych nowych samochodów - ceny zakupu i wysokość rat leasingowych
Potrzebujesz taniego samochodu do firmy, dla pracowników, może masz dość dokładania do eksploatacji wysłużonych aut? Prezentujemy najtańsze dostępne w Polsce modele samochodów osobowych oraz typu VAN wraz z kosztami leasingu.
Szybki leasing - 5 wskazówek dla spieszących się
Załatwienie formalności leasingowych w ekspresowym tempie jest oczywiście możliwe, warto jednak zrozumieć jak działa ten mechanizm i przede wszystkim jak uniknąć kosztownych błędów.
Autor: Michał Krupiński
Jestem autorem tego artykułu. W branży leasingowej działam od 2000 roku, co – jak łatwo policzyć – daje ponad 20-letnie doświadczenie. Od 2009 jestem wydawcą i współzałożycielem serwisu FmLeasing.pl.
Chętnie odpowiem na pytania dotyczące niniejszej publikacji. Kontakt i więcej informacji o mnie na stronie: Michał Krupiński