Publikacja dotycząca leasingu

Chcąc nadal odliczać 100% VAT od rat leasingu samochodu z homologacją ciężarową N1 trzeba zarejestrować umowę w US. A co z umowami, które już raz były rejestrowane w 2011 roku?

Rejestracja w US do 2 maja 2014

Chcąc nadal odliczać 100% VAT od rat leasingu samochodu z homologacją ciężarową N1 trzeba zarejestrować umowę w Urzędzie Skarbowym najpóźniej do 2 maja 2014 roku. Pisaliśmy na ten temat tu: Zarejestruj umowę leasingu auta z homologacją do 2 maja.

Umowy sprzed 2011 roku też do rejestracji

Przedsiębiorcy, którzy leasingują samochody z kratką, a umowę zawierali przed 2011 rokiem, czyli w poprzednim „oknie na kratki”, także muszą zgłosić się do US celem rejestracji - jeżeli chcą nadal odliczać cały VAT od kolejnych rat.

Nie ma znaczenia, że umowa była już raz rejestrowana – wówczas termin na rejestrację był do 31 stycznia 2011.

Potwierdziliśmy to w Krajowej Informacji Podatkowej

Wygląda na to, że ustawodawca - zmieniając od 1 kwietnia przepisy -  zapomniał, że wiele umów leasingu samochodów z kratką zawartych przed 2011 rokiem jest nadal aktywna.

Logika podpowiada, że umowy już raz zarejestrowane w 2011 roku nie powinny być teraz objęte „obowiązkiem” ponownej rejestracji. Niestety, czytając literalnie treść nowelizacji (Art. 13), dochodzimy do wniosku, że „stare” umowy samochodów z kratką trzeba ponownie rejestrować.

Dla pewności zwróciliśmy się dodatkowo do Krajowej Informacji Podatkowej, gdzie potwierdzono nam, że umowy zawarte przed 2011 trzeba (ponownie) rejestrować.

Dowiedz się więcej: Zasady odliczania VAT od samochodów firmowych po 1 kwietnia 2014

Joomla SEF URLs by Artio
 

Portal FmLeasing.pl