Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Publikacja dotycząca leasingu

W dniu 17 grudnia 2013 roku Rada Unii Europejskiej wyraziła zgodę na wprowadzenie przez polski rząd nowych zasad odliczania VAT od samochodów osobowych i z homologacją ciężarową N1.

Jakie będą nowe ograniczenia?

Zaakceptowanie wniosku derogacyjnego rządu polskiego przez Unię oznacza możliwość wprowadzenia nowych warunków odliczania VAT od pojazdów osobowych (w tym z homologacją N1) użytkowanych w firmach.

Warunki te mogą być następujące:

  • Możliwość odliczenia 50 proc. VAT zawartego w cenie bądź ratach leasingu i wynajmu samochodu osobowego, bez limitu kwotowego (obecnie 60 proc., ale maksymalnie 6 tys. zł).
  • Możliwość odliczenia 50 proc. VAT zawartego w cenie paliwa (obecnie brak możliwości odliczenia VAT).
  • Możliwość odliczenia 50 proc. VAT od wydatków eksploatacyjnych, np.: przeglądy, zakup opon, części zamiennych, itd. (obecnie można odliczyć 100 proc. VAT od tego typu wydatków).
  • Ograniczenia będą mogły obowiązywać do końca 2016 roku, z możliwością przedłużenia do końca 2018 roku, o ile polski rząd przedłoży Komisji Europejskiej do dnia 1 kwietnia 2016 raport o skutkach wdrożenia uregulowań.
  • Z treści zgody wynika także, że podatnicy, którzy samochody osobowe będą wykorzystywali wyłącznie w celach firmowych będą mogli odliczać VAT bez ograniczeń. Na tym etapie nie wiadomo jednak jak będzie to w praktyce rozwiązane i ewentualnie kontrolowane.

Kiedy wejdą w życie?

Wprowadzenie nowych zasad odliczeń wymaga znowelizowania ustawy o VAT. Rząd zapewne zdecyduje się na szybką ścieżkę legislacji, ale nawet ona musi potrwać około dwóch miesięcy, aby ustawa mogła wejść w życie.

Oznacza to, że najbliższy realny termin wprowadzenia nowych zasad odliczania VAT od samochodów osobowych to 1 marca 2014 roku. Niewykluczone jednak, że stanie się to jeszcze później.

Do tego momentu, poczynając od 1 stycznia 2014 będzie można kupować i leasingować samochody osobowe z homologacją ciężarową i odliczać cały VAT.

Więcej o tym: Wszystko o VAT od samochodów osobowych i z homologacją ciężarową w 2014

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl