Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Publikacja dotycząca leasingu

Ubezpieczenie przedmiotu leasingu powinno być traktowane jako jednorodna usługa z samym leasingiem. Wiąże się to z koniecznością opodatkowania tą samą stawką VAT. Takie orzeczenie wydał WSA w Warszawie (sygn. III SA/Wa 1022/09) oddalając tym samym skargę BGŻ Leasing na decyzję Izby Skarbowej w Warszawie.

Przypomnijmy, że podobny wyrok zapadł równo rok temu we Wrocławiu (sygn. I SA/Wr 881/08).

Co to oznacza?
„Normalnie”, ubezpieczenie jest zwolnione z VAT. Jednak zdaniem organów skarbowych jeżeli jest refakturowane przez firmę leasingową powinno być objęte podatkiem VAT w takiej samej wysokości jak usługa leasingu. Nie da się więc ukryć, że ubezpieczenie w leasingu staje się tym samym droższe, najczęściej o 22%.
Sprawa budzi wiele kontrowersji. Zdaniem wielu ekspertów zarówno organy podatkowe, jak i sądy błędnie interpretują przepisy, wydając niekorzystne wyroki dla branży leasingowej i podatników. Jest to tym bardziej bulwersujące, że przez wiele lat nie było wątpliwości co do tego, że ubezpieczenie w leasingu powinno być zwolnione z VAT. Jednak nagle fiskusowi się zmieniło…
Wyrok z Wrocławia został zaskarżony do NSA. Termin rozprawy nie został jednak jeszcze wyznaczony… Komentarz chyba jest zbędny biorąc pod uwagę, że skarżony wyrok zapadł rok temu.

Jakoś sobie radzą
Firmy leasingowe z pewnością będą walczyć do upadłego przed wymiarem sprawiedliwości o korzystne rozstrzygnięcie.
Póki co radzą sobie zmieniając zasady wystawiania ubezpieczeń. Ubezpieczenia przestają być refakturowane przez firmy leasingowe, a wystawiane są przez zewnętrzne, współpracujące agencje ubezpieczeniowe. Ewentualnie leasingobiorcy mają możliwość sami zawrzeć umowę ubezpieczenia, spoza pakietu oferowanego przez leasingodawcę.
Wówczas, takie samo przecież ubezpieczenie, jest już z VAT zwolnione. To dodatkowo dowodzi absurdu interpretacyjnego fiskusa i sądów administracyjnych.

Najnowsze:  Dobre wiadomości: Ubezpieczenie w leasingu ostatecznie zwolnione z VAT

Data publikacji: 11.12.2009

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl