Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Analizowanie oferty leasingu

Główny Urząd Statystyczny opublikował raport z badania działalności przedsiębiorstw leasingowych w 2014 roku. W artykule podajemy link do raportu z tabelami danych dla tych, których interesują szczegółowe dane. Natomiast sami postanowiliśmy zwrócić uwagę na kilka ciekawostek dotyczących leasingu.

Które firmy zostały przebadane?

W badaniu wzięło udział 116 firm zajmujących się udzielaniem leasingu, przy czym dla 42 z nich była to jedynie działalność uboczna. Swoje dane za 2014 rok udostępniło także 28 spółek zrzeszonych w ZPL. Czyli nie wszystkie, bo w podsumowaniu 2014 r. przygotowanym przez ZPL, dane pochodziły od 30 leasingodawców.

Ile używanych, a ile nowych?

Czas na wspomniane ciekawostki. Jak wiadomo leasingodawcy znacznie chętniej od używanych, finansują nowe środki trwałe. Niemniej kilka firm leasingowych wyspecjalizowało się w finansowaniu klientów chcących leasingować samochody czy maszyny z rynku wtórnego.

Jeżeli ktoś zastanawiał się jakie są proporcje (w przybliżeniu) w finansowaniu leasingiem używanych i nowych przedmiotów, to odpowiedzią będzie właśnie raport GUS. Wartość wyleasingowanych używanych środków trwałych w 2014 r. wyniosła 21%, a nowych 79% ogółu finansowana.

Chcesz wiedzieć więcej? To powinno Cię zainteresować: Trudny leasing - czego firmy leasingowe nie chcą finansować

Jeżeli leasing walutowy to tylko w euro

Leasing w walutach obcych stanowił aż (tylko?) 25% wartości wszystkich transakcji. Przy czym euro zdominowało ten segment – aż 98,7% umów leasingu walutowego zawieranych było w europejskiej walucie.

Długi okres leasingu mało popularny

Wspominaliśmy już, że długi okres leasingu – powyżej 5 lat – nie jest najszczęśliwszym pomysłem. Podobnego zdania są także klienci firm leasingowych, bo zaledwie 11,4% z nich zdecydowało się zawrzeć w minionym roku umowę na okres dłuższy niż 60 miesięcy.

Firmy leasingowe finansują się kredytem…

… to akurat nie jest żadna nowina dla kogoś kto zna specyfikę branży. Fundusze leasingowe pozyskują środki na zakup przedmiotów oddawanych klientom w leasing, zaciągając kredyty – często w bankach-matkach, które je kontrolują.

Ciekawostką może być jednak skala tego zjawiska. W 2014 roku 77,5% środków wykorzystanych przez firmy leasingowe na udzielanie leasingu pochodziło z kredytu.

Leasing konsumencki nadal marginalny

GUS podaje także strukturę klientów firm leasingowych. Liczebność tych, określonych jako „gospodarstwa domowe”, a więc głównie konsumentów wyniosła zaledwie 8% ogółu. Pozostali to przedsiębiorcy i administracja publiczna, przy czym udział sektora publicznego jest marginalny (0,1%).

Leasing środków trwałych nabywanych w UE

Niektóre firmy leasingowe umożliwiają finansowanie środków trwałych nabywanych za granicą, najczęściej w krajach Unii Europejskiej. Dzieje się tak często w przypadku droższych samochodów osobowych, środków ciężkiego transportu czy popularnych maszyn i urządzeń, np. budowlanych.

Raport GUS pokazuje skalę tych operacji. W 2014 r. 8% środków trwałych sfinansowanych leasingiem, zostało nabytych w Unii. Jednak ich wartość, po przeliczeniu, na złote stanowiła 10% ogółu wartości sfinansowanych przedmiotów. Potwierdza to, że leasing środków nabywanych za granicą dotyczy przedmiotów droższych.

Raport i tabele

Po więcej szczegółowych informacji odsyłamy na stronę GUS: Działalność przedsiębiorstw leasingowych w 2014 roku >

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl