Pytanie dotyczące leasingu

Wczoraj informowaliśmy o pomyśle Ministerstwa Rozwoju wprowadzenia już od czerwca 2017 roku ograniczeń w prawach do zaliczania przez przedsiębiorców do kosztów podatkowych wydatków związanych z wykorzystywaniem samochodów osobowych. Dziś ministerstwo wycofało się z tego pomysłu. Przynajmniej na razie.

Niekorzystne rozwiązania miały wejść w życie 1 czerwca 2017

Zgodnie z projektem ustawy o uproszczeniach podatkowych dla przedsiębiorców, ograniczenie w zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodu wydatków związanych z użytkowaniem samochodów osobowych miało wejść już 1 czerwca 2017 roku. W projekcie znajdowało się szereg zapisów zmieniających stosowne artykuły w ustawach o PIT i CIT. Projekt nowelizacji jest częścią większej całości, a konkretnie tzw. konstytucji dla biznesu, która ma wprowadzić szereg udogodnień dla przedsiębiorców.

Ministerstwo wycofuje się i zmienia projekt

Dziś, tj. w dniu 24 listopada, Ministerstwo Rozwoju zaczęło informować media o wycofaniu się z pomysłu wprowadzenia ograniczeń. Rzeczywiście, na stronie internetowej resortu zamieszczony został zmieniony projekt ustawy, z którego zniknęły wszystkie regulacje poświęcone zmianie przepisów dotyczących użytkowania pojazdów osobowych w firmach.

Co to oznacza? Czy pomysł może wrócić w przyszłości?

Ciężko jednoznacznie stwierdzić o co w tym wszystkim chodzi. Czy Mateusz Morawiecki zdecydował o wycofaniu się z pomysłu dlatego, że jego forsowanie w kontekście pakietu ustaw, które teoretycznie mają pomagać przedsiębiorcom, wyglądałoby fatalnie? A może był to jakiś błąd, czy niedopatrzenie, że niekorzystne dla biznesu rozwiązania znalazły się w projekcie? Tego nie wiemy i na razie się nie dowiemy. Faktem jest, że ktoś wpadł na ten pomysł, poświęcił sporo czasu, żeby napisać konkretne przepisy i umieścił je w projekcie.

Wycofanie się z pomysłu bierzemy za dobrą monetę, ale nie oznacza to jednocześnie, że pomysł ostatecznie i definitywnie upadł. Można jednak ostrożnie przyjąć, że w najbliższym czasie nic się nie zmieni, tj. przedsiębiorcy nadal będą mogli zaliczać w koszty przychodu wszystkie wydatki związane z użytkowaniem samochodów osobowych.

 

Foto: freedigitalphotos.net

Joomla SEF URLs by Artio

Wiadomości na żywo

20 paź
Tych reklam nie zobaczysz w polskiej TV. Samochód stanie się usługą
19 paź
Już dwie Tesle na polskich drogach są „od nas”
18 paź
Audi dla biznesu na FmLeasing.pl
18 paź
Najnowsze wydanie zestawienia ofert Auto-Abonamentowych
13 paź
Po co wymyślono auta w abonamencie?
To i więcej na żywo na
FmLeasing.pl/LIVE

Portal FmLeasing.pl