Wczoraj informowaliśmy o pomyśle Ministerstwa Rozwoju wprowadzenia już od czerwca 2017 roku ograniczeń w prawach do zaliczania przez przedsiębiorców do kosztów podatkowych wydatków związanych z wykorzystywaniem samochodów osobowych. Dziś ministerstwo wycofało się z tego pomysłu. Przynajmniej na razie.
Niekorzystne rozwiązania miały wejść w życie 1 czerwca 2017
Zgodnie z projektem ustawy o uproszczeniach podatkowych dla przedsiębiorców, ograniczenie w zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodu wydatków związanych z użytkowaniem samochodów osobowych miało wejść już 1 czerwca 2017 roku. W projekcie znajdowało się szereg zapisów zmieniających stosowne artykuły w ustawach o PIT i CIT. Projekt nowelizacji jest częścią większej całości, a konkretnie tzw. konstytucji dla biznesu, która ma wprowadzić szereg udogodnień dla przedsiębiorców.
Ministerstwo wycofuje się i zmienia projekt
Dziś, tj. w dniu 24 listopada, Ministerstwo Rozwoju zaczęło informować media o wycofaniu się z pomysłu wprowadzenia ograniczeń. Rzeczywiście, na stronie internetowej resortu zamieszczony został zmieniony projekt ustawy, z którego zniknęły wszystkie regulacje poświęcone zmianie przepisów dotyczących użytkowania pojazdów osobowych w firmach.
Co to oznacza? Czy pomysł może wrócić w przyszłości?
Ciężko jednoznacznie stwierdzić o co w tym wszystkim chodzi. Czy Mateusz Morawiecki zdecydował o wycofaniu się z pomysłu dlatego, że jego forsowanie w kontekście pakietu ustaw, które teoretycznie mają pomagać przedsiębiorcom, wyglądałoby fatalnie? A może był to jakiś błąd, czy niedopatrzenie, że niekorzystne dla biznesu rozwiązania znalazły się w projekcie? Tego nie wiemy i na razie się nie dowiemy. Faktem jest, że ktoś wpadł na ten pomysł, poświęcił sporo czasu, żeby napisać konkretne przepisy i umieścił je w projekcie.
Wycofanie się z pomysłu bierzemy za dobrą monetę, ale nie oznacza to jednocześnie, że pomysł ostatecznie i definitywnie upadł. Można jednak ostrożnie przyjąć, że w najbliższym czasie nic się nie zmieni, tj. przedsiębiorcy nadal będą mogli zaliczać w koszty przychodu wszystkie wydatki związane z użytkowaniem samochodów osobowych.
Chcesz dowiedzieć się więcej o przyszłości leasingu?