Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Pytanie dotyczące leasingu

Wczoraj informowaliśmy o pomyśle Ministerstwa Rozwoju wprowadzenia już od czerwca 2017 roku ograniczeń w prawach do zaliczania przez przedsiębiorców do kosztów podatkowych wydatków związanych z wykorzystywaniem samochodów osobowych. Dziś ministerstwo wycofało się z tego pomysłu. Przynajmniej na razie.

Niekorzystne rozwiązania miały wejść w życie 1 czerwca 2017

Zgodnie z projektem ustawy o uproszczeniach podatkowych dla przedsiębiorców, ograniczenie w zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodu wydatków związanych z użytkowaniem samochodów osobowych miało wejść już 1 czerwca 2017 roku. W projekcie znajdowało się szereg zapisów zmieniających stosowne artykuły w ustawach o PIT i CIT. Projekt nowelizacji jest częścią większej całości, a konkretnie tzw. konstytucji dla biznesu, która ma wprowadzić szereg udogodnień dla przedsiębiorców.

Ministerstwo wycofuje się i zmienia projekt

Dziś, tj. w dniu 24 listopada, Ministerstwo Rozwoju zaczęło informować media o wycofaniu się z pomysłu wprowadzenia ograniczeń. Rzeczywiście, na stronie internetowej resortu zamieszczony został zmieniony projekt ustawy, z którego zniknęły wszystkie regulacje poświęcone zmianie przepisów dotyczących użytkowania pojazdów osobowych w firmach.

Co to oznacza? Czy pomysł może wrócić w przyszłości?

Ciężko jednoznacznie stwierdzić o co w tym wszystkim chodzi. Czy Mateusz Morawiecki zdecydował o wycofaniu się z pomysłu dlatego, że jego forsowanie w kontekście pakietu ustaw, które teoretycznie mają pomagać przedsiębiorcom, wyglądałoby fatalnie? A może był to jakiś błąd, czy niedopatrzenie, że niekorzystne dla biznesu rozwiązania znalazły się w projekcie? Tego nie wiemy i na razie się nie dowiemy. Faktem jest, że ktoś wpadł na ten pomysł, poświęcił sporo czasu, żeby napisać konkretne przepisy i umieścił je w projekcie.

Wycofanie się z pomysłu bierzemy za dobrą monetę, ale nie oznacza to jednocześnie, że pomysł ostatecznie i definitywnie upadł. Można jednak ostrożnie przyjąć, że w najbliższym czasie nic się nie zmieni, tj. przedsiębiorcy nadal będą mogli zaliczać w koszty przychodu wszystkie wydatki związane z użytkowaniem samochodów osobowych.

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl