Publikacja dotycząca leasingu

Coraz więcej umów leasingu samochodów z kratką zawartych przed końcem 2010 roku dobiega końca. Do tej pory leasingobiorcy mogli odliczać w pełni VAT od kolejnych rat – o ile zarejestrowali w odpowiednim czasie umowę w US. Co jednak z wykupem? W jakiej wysokości można odliczyć VAT od niego?

Pytanie użytkownika z naszego forum: "Kończy mi się umowa leasingu samochodu z homologacją czyli ze słynną kratką. Zastanawia się jak będzie z odliczeniem VAT od wykupu tego pojazdu. Słyszałem, że może być problem. Czy po wykupie mogę zdemontować kratkę bez konsekwencji czy może lepiej tego nie robić?"

Odpowiedzi na pytanie:
Można odliczyć 60% (nie więcej niż 6.000 PLN), bo dla fisuksa wykup z leasingu operacyjnego to jest odrębna transakcja od umowy leasingu dlatego nawet jeżeli umowa leasingu była wcześniej rejestrowana w US i możesz odliczać nadal cały VAT od rat leasingowych, to wykupu to nie dotyczy. Zdemontować kratkę można. Nie ma to wpływu na dokonane już odliczenia, nie ma potrzeby korygowania VAT.

(...)
Na poparcie interpretacje podatkowe dotyczące demontażu kratki i przekwalifikowania samochodu na osobowy:
IPPP1/443-10/12-2/PR z dnia 2012.03.14 - link
IPPP1/443-1722/11-2/BH z dnia 2012.02.27 - link 

(...)
Warto może przy okazji wspomnieć, że obecny stan prawny jest taki, że od 2014 roku samochody z kratką mają wrócić, tzn. będzie można od nich ponownie odliczać pełny VAT. Będzie tak jeżeli rządowi nie uda się uzyskać zgody Komisji Europejskiej na wprowadzenie nowych ograniczeń w VAT.

Dowiedz się więcej: Wykup przedmiotu leasingu i jego sprzedaż - skutki podatkowe

Pierwszy raz na FmLeasing.pl?
Sprawdź dlaczego jesteśmy wyjątkowi i w czym możemy Ci pomóc.
Dowiedz się więcej...

Portal FmLeasing.pl