Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

VAT od samochodów osobowych przy leasingu

Od 1 kwietnia 2014 obowiązują nowe regulacje dotyczące odliczania VAT od samochodów firmowych. Zmiany dotyczą także pojazdów z homologacją N1 (z kratką i bez).

Konieczność rejestracji w US do 2 maja 2014

Ustawodawca, zmieniając przepisy, musiał uszanować prawa nabyte podatników. Takim prawem nabytym jest możliwość odliczania 100% VAT od wszystkich rat leasingu operacyjnego samochodu z homologacją N1, jeżeli umowa została zawarta na zasadach obowiązujących do 31 marca 2014 roku.

Chcąc jednak nadal odliczać 100% VAT od rat leasingu samochodu z kratką trzeba zarejestrować umowę w swoim Urzędzie Skarbowym najpóźniej do 2 maja 2014.

Jeżeli ktoś zapomni o tym obowiązku, to będzie musiał przejść na nowe zasady, tj. od kwietnia 2014 będzie mógł odliczać zaledwie 50% VAT od kolejnych rat leasingu.

Umowy zawarte przed 2011 rokiem także do rejestracji

Przedsiębiorcy, którzy leasingują samochody z kratką, a umowę zawierali przed 2011 rokiem, czyli w poprzednim „oknie na kratki”, także muszą zgłosić się do US celem (ponownej) rejestracji, jeżeli chcą nadal odliczać cały VAT od kolejnych rat. Więcej o tym pisaliśmy tu: Umowę leasingu samochodu z kratką zawartą przed 2011 też trzeba zarejestrować.

Od paliwa 50% i wydatków eksploatacyjnych też

Nowe przepisy dają możliwość odliczania całego VAT od rat leasingu samochodów z homologacją, ale nie dotyczy to VAT zawartego w cenie paliwa i wszystkich pozostałych wydatkach eksploatacyjnych. Od nich wszystkich właściciel samochodu z kratką odliczy teraz tylko 50 procent.

To i tak lepiej niż właściciel zwykłego samochodu osobowego (bez homologacji ciężarowej), który co najmniej do 1 lipca 2015 roku nie będzie mógł w ogóle odliczać VAT zawartego w cenie paliwa.

Dowiedz się więcej: Samochody z homologacją nie znikną? Przez paliwo

Chyba, że użytek wyłącznie firmowy

Pamiętajmy jednocześnie, że zarówno właściciele samochodów osobowych jak i z homologacją mają od 1 kwietnia teoretycznie możliwość odliczania 100% VAT od wszystkich wydatków (nabycie, leasing, paliwo, części zamienne, serwis, itd.).

Wystarczy, że… udowodni fiskusowi, że takiego samochodu używa wyłącznie w celach służbowych, a to niestety nie jest takie proste – o czym więcej w poniższym artykule.

Dowiedz się więcej: Zasady odliczania VAT od samochodów firmowych po 1 kwietnia 2014

Indywidualna pomoc w wyborze oferty i leasingodawcy

Pamiętaj, że użytkownicy, którzy skorzystali z Wyszukiwarki Leasingu na FmLeasing.pl otrzymują bezpłatne wsparcie w postaci analizy otrzymanych ofert i warunków umów. Sprawdź, jak bardzo ułatwia to wybór leasingu i pozwala uchronić się przed poważnymi błędami. Dowiedz się więcej >

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl