Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

VAT od samochodów osobowych przy leasingu

Jeżeli zawarłeś umowę leasingu operacyjnego samochodu osobowego z homologacją ciężarową, czyli z tak zwaną kratką przed 1 stycznia 2011 i chcesz nadal odliczać cały VAT od kolejnych rat leasingowych, to musisz „zarejestrować” umowę leasingu w swoim Urzędzie Skarbowym najpóźniej do 31 stycznia 2011 roku!

Jak to zrobić?
Nowelizacja ustawy vatowskiej, która weszła w życie z Nowym Rokiem nie przewiduje konkretnej procedury – mowa jest jedynie o samej konieczności rejestracji.

Dlatego procedury „ustala” sobie każdy Urząd Skarbowy we własnym zakresie. Nie trudno się domyślić, że w tym względzie nie ma jednego standardu, a panuje bardziej radosna twórczość poszczególnych urzędów.

Odwiedziliśmy i obdzwoniliśmy kilka Urzędów Skarbowych w całej Polsce i tak:
- w niektórych USach wystarczy zgłosić się jedynie z oryginałem umowy leasingu, na której US stawia pieczątkę i wpisuje umowę do swojego „zeszytu”
- w niektórych wymagają dodatkowo pisma przewodniego, że „w związku z nowelizacją Ustawy o VAT proszę o rejestrację umowy leasingu numer…. itd.”
- najbardziej "skrupulatne" USy wymagają, poza przedstawieniem umowy leasingu, dodatkowo homologacji pojazdu i/lub dowodu rejestracyjnego…

To ostatnie rozwiązanie wydaje się nie mieć żadnych podstaw w przepisach i można je uznać za zwyczajną biurokratyczną nadgorliwość.

Tak czy inaczej, nie ma jednej procedury, o której chcieliśmy tu napisać jako wskazówkę dla wszystkich – wybierając się do własnego Urzędu Skarbowego najlepiej po prostu zabrać ze sobą wszystkie możliwe dokumenty związane z zawartą umową leasingu.

Można też wcześniej zadzwonić  do swojego US i zapytać się co jest potrzebne, ale z dodzwonieniem się może nie być łatwo – pracownicy USów „od vatu” mają ostatnio mnóstwo pracy…

Wskazówka: Rejestracja umowy leasingu nie wiąże się z koniecznością uiszczenia jakiejkolwiek opłaty skarbowej.

Uwaga1: Ponieważ trafiają do nas takie pytania, wobec tego informujemy, że konieczność rejestracji dotyczy tylko umów leasingu samochodów z kratką. Umowy leasingu "normalnych" samochodów osobowych, czy też "normalnych" ciężarowych, czy wszelkich innych środków trwałych nie muszą być rejestrowane.
Uwaga2: Zarejestrowanie umowy leasingu samochodu z kratką umożliwia kontynuację w odliczeniach całego VAT zawartego w ratach. Nie uprawnia to do odliczanie VAT zawartego w cenie paliwa do takiego samochodu. Od 1 stycznia 2011 VAT od paliwa nie można odliczać, podobnie jak wcześniej w przypadku samochodów osobowych

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl