Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Publikacja dotycząca leasingu

Związek Dealerów Samochodów pochwalił się, że udało mu się zablokować wniosek derogacyjny rządu polskiego w sprawie przedłużenia od 2014 roku ograniczeń w odliczeniach VAT od samochodów osobowych i z kratką. Czy to prawda?

Ograniczenia w VAT od 2014 roku

Obecny stan prawny przewiduje, że samochody z kratką mogłyby ponownie wrócić z początkiem 2014 roku. Rząd tymczasem ograniczenia chce przedłużyć do końca 2018 roku, a jednocześnie je zmodyfikować.  Przedsiębiorcy mogliby odliczać 50% podatku VAT zawartego w cenie lub ratach leasingu samochodów osobowych oraz z kratką, ale nie więcej niż 8 tysięcy złotych. Obecnie jest to 60%, maksymalnie 6 tysięcy zł. Mieliby także możliwość odliczania 50% VAT zawartego w cenie paliw używanych do napędu firmowych pojazdów (obecnie nie można odliczać wcale). Jednak w zamian ograniczeniu do 50% uległaby możliwość odliczania VAT od wydatków eksploatacyjnych (obecnie wolno 100%).

Zmiany wejdą jeżeli zgodzi się Unia

Rząd, żeby mógł wprowadzić nowe propozycje w życie, musi wcześniej uzyskać zgodę Komisji Europejskiej. Wniosek o derogację został już przesłany do Brukseli kilkanaście tygodni temu.
Rozpatrywanie wniosku przez KE trwa z reguły do 8 miesięcy - oznacza to, że w okolicach wakacji jest szansa poznać jaka zapadnie decyzja w tej sprawie.

Dealerzy protestują

Projekt rządu spotkał się z ostrą krytyką polskiej branży motoryzacyjnej, między innymi Związku Dealerów Samochodów. Kilka tygodni temu ZDS przesłał pismo do Komisji Europejskiej ze skargą na działania podjęte przez polski rząd.

Unia odpowiada, ZDS się cieszy

Pod koniec marca Dyrekcja Generalna ds. Podatków i Unii Celnej Komisji Europejskiej odpowiedziała ZDS-owi pismem, z którego wynika mniej więcej tyle, że Unia zdaje sobie ze wszystkiego sprawę i dochowa procedur. Co prawda zbiegło się to w czasie - o czym poinformował SAMAR -  że wniosek polskiego rządu został odesłany do Ministra Finansów w celu uzupełnienia i naniesienia poprawek, ale ciężko uznać to za, choćby czasowe, zablokowanie procedury derogacyjnej.

Tymczsem ZDS, w komunikacie prasowym, informuje, że “przynajmniej na razie, udało się zastopować procedurę wprowadzania do polskiego systemu podatku VAT derogacji w stosowaniu dyrektywy”.

Zadecyduje polityka?

Jak uczy doświadczenie o decyzji KE zadecyduje najpewniej polityka - czyli to jaki posłuch w Brukseli ma Donald Tusk i Jan Rostowski. Ten, jak mogliśmy się już nieraz przekonać, jest dość duży.
Oczywiście może zdarzyć się, że KE jednak nie pójdzie na rękę naszemu rządowi, ale jest zdecydowanie za wcześnie, żeby już teraz snuć tego typu rozważania i rozbudzać nadzieje.

Czeka nas jeszcze, co najmniej kilka miesięcy niepewności i na razie nic w tej kwestii się nie zmieniło.

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl