Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Drewniany samochodzik zabawka

 Aktualizacja   Ważne  Rząd zmienia część zasad podatkowych – tradycyjnie już proces legislacyjny odbył się w błyskawicznym tempie, z niedorzecznie krótkim czasem na konsultacje i terminem wejścia w życie. Choć cała uwaga mediów i opinii publicznej skupiła się na opodatkowaniu spółek komandytowych, to przy okazji w ustawie znalazł się także zapis, który uderzy w niektórych leasingobiorców.

 Aktualizacja  14 gru: Nowe przepisy o amortyzacji dotyczą także umów już zawartych
Odpowiadamy na wątpliwości, które pojawiły się po artykule w DGP, który może wywoływać wrażenie – czego potwierdzeniem są kierowane do nas pytania – że zmiana ominie leasingobiorców, którzy zdążyli wziąć leasing przed końcem bieżącego roku. Niestety… więcej w dalszej części artykułu

KRÓTKO: Czego dowiesz się z tego artykułu?

Rząd wprowadził przepisy, które w praktyce wydłużą minimalny okres amortyzacji samochodu osobowego wykupionego z leasingu. Wejdą one w życie już 1 stycznia 2021 r.

Spis treści

  1. Środek trwały wykupiony z leasingu nie będzie używany
  2. Co to zmienia? Wydłuża się okres amortyzacji
  3. Kiedy zmiany wchodzą w życie?
  4. Kto nie straci? Na szczęście większość nie musi się martwić
  5. Kto traci? Leasingujący samochody osobowe z wysokim wykupem
  6. Brak okresu przejściowego dla już zawartych umów
  7. Treść nowelizacji

Środek trwały wykupiony z leasingu nie będzie używany

Rząd zmienił kryteria dla używanego środka trwałego. Obecnie za używane uznaje się środki trwałe, jeżeli podatnik udowodni, że przed ich nabyciem były wykorzystywane co najmniej przez okres 6 miesięcy.

Nowa definicja otrzymuje brzmienie:

„Środki trwałe /.../ uznaje się za używane, jeżeli podatnik udowodni, że przed ich nabyciem były wykorzystywane przez podmiot inny niż podatnik co najmniej przez okres 6 miesięcy.” – fragment nowelizacji

Wprowadzenie tej jednej drobnej zmiany (podkreślony fragment) powoduje, że środka trwałego, który został wzięty w leasing jako nowy, nie będzie można traktować jako używanego po jego wykupieniu z leasingu.

W leasingu operacyjnym wykup jest transakcją odrębną – jest to niejako dodatkowe zawarcie umowy sprzedaży z leasingodawcą, która wywołuje inne skutki, niezależnie od samej umowy leasingu. Dotychczas wykupiony przedmiot mógł być traktowany jako używany, gdyż wcześniej znajdował się w leasingu przez okres co najmniej 6 miesięcy. Po zmianach będzie uznawany nadal za nowy, gdyż wykorzystywany był cały czas przez tego samego podatnika.

Co to zmienia? Wydłuża się okres amortyzacji

Brak możliwości uznania wykupionego z leasingu środka trwałego za używany uniemożliwi zastosowanie indywidualnej stawki amortyzacyjnej, czyli w praktyce wydłuży się okres na dokonanie pełnego odpisu amortyzacyjnego.

Pełnego odpisu od używanych samochodów osobowych można dokonać nawet w ciągu 30 miesięcy, czyli dwa razy szybciej niż od aut nowych.

Kiedy zmiany wchodzą w życie?

Ustawa była procedowana w pośpiechu i została uchwalona w dniu 28 listopada 2020 roku oraz tego samego dnia podpisana przez prezydenta. W poniedziałek 30 listopada została opublikowana w Dzienniku Ustaw, tym samym wypełniając konstytucyjny wymóg ogłoszenia niekorzystnych rozwiązań podatkowych na co najmniej miesiąc przed ich wejściem w życie.

Oznacza to, że nowe przepisy wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2021 roku.

Kto nie straci? Na szczęście większość nie musi się martwić

Pozornie problem wydaje się marginalny, gdyż w przypadku maszyn i urządzeń czy choćby samochodów ciężarowych itp. nadal będzie można zastosować przyśpieszone sposoby amortyzacji – degresywną lub jednorazową (ta druga dostępna dla tzw. małych podatników).

Zmiana nie dotknie także przedsiębiorców, którzy zdecydowali się na leasing z wykupem niższym niż 10 tys. zł, gdyż taki wydatek można jednorazowo zaliczyć w koszty. Z danych Związku Polskiego Leasingu wynika, że tak kończących się umów jest przytłaczająca większość – ponad 95%. Poza tym wielu przedsiębiorców stosuje wykup prywatny, aby uniknąć podatku przy odsprzedaży, więc ich planowana zmiana w ogóle nie dotyczy.

Kto traci? Leasingujący samochody osobowe z wysokim wykupem

Jednak z amortyzacji degresywnej lub jednorazowej nie można skorzystać w przypadku nabycia samochodów osobowych, a jeśli wykup wynosi więcej niż 10 tys. zł, to przedsiębiorca musi zastosować amortyzację liniową. Dotychczas mógł zastosować indywidulną stawkę i w pełni zamortyzować osobówkę jako używaną w ciągu 2,5 roku. Po zmianach, zakładając, że w leasing brane było nowe auto, amortyzacja po wykupie zajmie aż 5 lat, czyli tyle, ile wynosi dla nowych samochodów osobowych.

Ciężko oprzeć się wrażeniu, że rządowi chodziło o uderzenie przede wszystkim w podatników, którzy po wprowadzeniu w 2019 roku limitu kosztów 150 tys. zł dla samochodów osobowych, korzystają z leasingu jako rozwiązania optymalizacyjnego. Biorą w możliwie krótki leasing nowy, drogi samochód, po czym planują go wykupić za wysoką wartość, np.: zbliżoną do 150 tys. zł. Dzięki temu najpierw zaliczają w koszty część rat leasingowych, a następnie amortyzacją pojazd po wykupie. Co sumarycznie w ciągu nawet 4,5 roku pozwala zaliczyć w koszty kwotę sporo przewyższającą ustawowy limit 150 tys. zł.

Jednak jak to zwykle w takich przypadkach bywa, rykoszetem oberwą także przedsiębiorcy, którzy niekoniecznie są krezusami. Niektórzy biorą nowe auta w leasing z wysokim wykupem lub w formie wynajmu długoterminowego tylko dlatego, żeby móc płacić niższą ratę. Po zakończeniu umowy wykupują pojazd za stosunkowo wysoką wartość, aby nadal użytkować go w firmie, nawet przez kilka lat. Teraz zostają zmuszeni do dwukrotnego wydłużenia okresu amortyzacji po wykupie, czyli tak naprawdę do zwiększenia swoich obciążeń podatkowych.

Brak okresu przejściowego dla już zawartych umów

Nowelizacja nie przewiduje okresu przejściowego dla umów już zawartych. Jeśli transakcja wykupu nastąpi po 31 grudnia 2020 roku, to konieczne będzie zastosowanie nowych zasad amortyzacji – nawet jeśli umowa leasingu została zawarta w okresie obowiązywania starych przepisów.

 Aktualizacja  Otrzymujemy pytania o artykuł, który ukazał się 10 grudnia 2020 r. w Dzienniku Gazecie Prawnej: Leasing korzystniejszy jeszcze przez trzy tygodnie. Jego treść jest płatna wobec czego przybliżymy kontekst. Czytelnik zadał pytanie: Wziąłem w leasing samochód osobowy. Czy jeżeli wykupię go po 31 grudnia 2020 r., nie będę mógł już ustalić dla niego indywidualnej stawki amortyzacji?

W odpowiedzi DGP powołuje się na Art. 14 ustawy nowelizującej w brzmieniu:

„Przepisy /.../ stosuje się do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wprowadzonych do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych po dniu 31 grudnia 2020 r.” – fragment nowelizacji

Jednak przez niefortunny dobór słów, artykuł może wywoływać wrażenie – czego potwierdzeniem są kierowane do nas pytania – że zmiana ominie leasingobiorców, którzy zdążyli wziąć leasing przed końcem bieżącego roku. Niestety – jak już wspomnieliśmy we wcześniejszej części artykułu – wykup jest odrębną od leasingu transakcją sprzedaży środka trwałego, który podczas spłacania leasingu nie widnieje w ewidencji środków trwałych korzystającego. Pojawi się w niej dopiero po wykupie, a jeśli stanie się to po 31 grudnia 2020 r., to zastosowanie będą miały nowe, mniej korzystne przepisy.

Art. 14 jest co prawda przepisem przejściowym, ale opisuje on sytuację podatników, którzy zaczęli amortyzację do końca 2020 r. - chodzi o to, żeby mogli zachować prawo do stosowania indywidualnej stawki amortyzacji także od 1 stycznia 2021 roku.

Treść nowelizacji

Znowelizowane przepisy można znaleźć w Ustawie z dnia 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw. Dotyczą one zarówno PIT jak i CIT i znajdują się odpowiednio w art. 1 pkt 6 oraz w art. 2 pkt 16.

4.5862068965517 1 1 1 1 1 4.59 (29)
Samochód osobowy

Wyszukiwarka ofert leasingowych

Skontaktuj się z najlepiej ocenianymi leasingodawcami,
otrzymaj od nich oferty leasingu
i w prosty sposób wybierz tańsze finansowanie

Chcesz dowiedzieć się więcej?


Obliczenia i kalkulatorWykup przedmiotu leasingu i jego sprzedaż

Środek trwały wykupiony po zakończeniu umowy leasingu może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodu (KUP). Jednak jego dalsza sprzedaż będzie rodziła skutki w podatku dochodowym i VAT.


Nożyce przecinające wstęgęSkrócenie umowy leasingu. Jakie są koszty?

Niektórzy w pogoni za jak najniższą ratą decydują się na najdłuższy okres leasingu, planując za jakiś czas spłacenie wszystkich rat przed czasem. To niekoniecznie dobre rozwiązanie.


Prawy przód nowego zielonego samochodu Mini CopperLeasing samochodu osobowego - kompleksowy poradnik

Odpowiadamy na czym polega leasing samochodów. Ile kosztuje i gdzie wziąć? Kto może otrzymać, jakie warunki trzeba spełnić i jakie przedstawić dokumenty? Na co zwracać uwagę przy wyborze oferty i leasingodawcy? Ile można zaoszczędzić na podatkach?


Czerwony sportowy samochód widok przedniej maski, lampy i atrapyLeasing czy wynajem długoterminowy samochodu?

Wynajem długoterminowy samochodów jest alternatywą dla klasycznego leasingu z wykupem. Coraz więcej przedsiębiorców, chcących sfinansować nowy pojazd, zastanawia się - wybrać leasing czy wynajem długoterminowy? Która forma dla kogo jest korzystniejsza? Skorzystaj z kalkulatora porównującego koszty i wysokość raty.


Kalkulator i arkuszJak nie przepłacić za kontynuację ubezpieczenia w leasingu?

Leasingodawcy preferują, żeby leasingobiorcy korzystali z ich oferty ubezpieczenia. Jednak warto sprawdzić i porównać warunki z konkurencyjnymi propozycjami, żeby nie przepłacić za polisę.


Ikona komentarza na forumKomentuj i czytaj komentarze do tego artykułu na forum: Pytanie "z przyszłości" o amortyzację samochodu osobowego po wykupie z leasingu >

Michał Krupiński

Autor: Michał Krupiński

Jestem autorem tego artykułu. W branży leasingowej działam od 2000 roku, co – jak łatwo policzyć – daje ponad 20-letnie doświadczenie. Od 2009 jestem wydawcą i współzałożycielem serwisu FmLeasing.pl.

Chętnie odpowiem na pytania dotyczące niniejszej publikacji. Kontakt i więcej informacji o mnie na stronie: Michał Krupiński

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl