Kalkulator i dokumenty księgowe

Od 1 stycznia 2019 roku zaczną obowiązywać nowe zasady ujmowania leasingu w sprawozdaniach finansowych. Według szacunków dotkną one niecały 1% firm w Europie, które będą musiały zastosować się do zasad wprowadzonych poprzez nowe standardy MSSF16. Związek Polskiego Leasingu przygotował wraz z PwC materiał informacyjny dla leasingobiorców.

Na czym polegają zmiany dotyczące leasingu w MSSF16

Nowy Międzynarodowy Standard Sprawozdawczości Finansowej nr 16 powoduje, że leasing operacyjny nie będzie już ujmowany pozabilansowo. Niezależnie od rodzaju leasingu, użytkowane na podstawie umowy aktywa oraz zobowiązania do zapłaty rat będą musiały być ujęte w bilansie.

Kto musi się zastosować do MSSF16?

Nowe zasady obejmą spółki prowadzące księgowość i sprawozdawczość w oparciu o międzynarodowe standardy sprawozdawczości finansowej. ZPL podaje, że jest to mniej niż jedna na sto europejskich firm. MSSF16 w zakresie leasingu stosować należy do umów leasingu zawartych po 1 stycznia 2019 roku. Nie ma zatem konieczności innego (nowego) ujęcia umów zawartych przed tą datą.

Broszura informacyjna ZPL i PwC dla leasingobiorców do pobrania

Związek Polskiego Leasingu wraz z PwC przygotowały materiał informacyjny dla leasingobiorców, który zawiera informacje, m.in. o praktycznych konsekwencjach wdrożenia MSSF 16, ich wpływie na poszczególne branże, a także przykłady ujęcia leasingu w księgach leasingobiorcy według nowych standardów.

Materiał do pobrania ze strony ZPL: MSSF 16: Zmiany w zakresie ujmowania leasingu w sprawozdaniach finansowych

Doceń i poleć nas

Indywidualna pomoc w wyborze oferty i leasingodawcy

Pamiętaj, że użytkownicy, którzy skorzystali z Wyszukiwarki Leasingu na FmLeasing.pl otrzymują bezpłatne wsparcie w postaci analizy otrzymanych ofert i warunków umów. Sprawdź, jak bardzo ułatwia to wybór leasingu i pozwala uchronić się przed poważnymi błędami. Dowiedz się więcej >

Joomla SEF URLs by Artio

Portal FmLeasing.pl