Opóźnienia w płatnościach i windykacja w leasingu

Odpowiedz


To pytanie jest elementem zabezpieczającym przed automatycznym zamieszczaniem postów.
Emotikony
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:

BBCode włączony
[Img] włączony
[Flash] wyłączony
[URL] włączony
Emotikony włączone

Przegląd tematu
   

Rozwiń widok Przegląd tematu: Opóźnienia w płatnościach i windykacja w leasingu

Re: Opóźnienia w płatnościach i windykacja w leasingu

autor: Gotka7 » 6 paź 2016, o 20:09

Na razie ale chyba muszę znaleźć prawnika. :)

Re: Opóźnienia w płatnościach i windykacja w leasingu

autor: Lui » 6 paź 2016, o 16:32

Domyślam się, że ta umowa została wypowiedziana i nie została wznowiona?
Korzystasz z jakiejś pomocy prawnej, w sensie adwokat czy coś?

Re: Opóźnienia w płatnościach i windykacja w leasingu

autor: Gotka7 » 6 paź 2016, o 08:21

Witam, ja mam inny problem. Sądy niestety nie działają szybko, a firma windykacyjna celowo jeszcze przedłuża i odwleka sprawy sądowe. Moja sprawa jest w Sądzie po tym jak firma windykacyjna próbowała odebrać mi auto przez policję w 2014 r. Policja sprawę odrzuciła i auto nadal użytkuje gdyż spłacam raty leasingu. Jednak nie mogę się z nikim w leasingu porozumieć i odsyłają mnie do firmy windykacyjnej jako pełnomocnika. Firma windykacyjna wnisoła sprawę do Sądu i już we wrześniu miało być kolejne posiedzenie Sądu ale firma windykacyjna udowodniła brak prawidłowego umocowania i sprawa została przez Sąd zawieszona z urzędu. Oczywiście firma windykacyjna twierdzi, że nie mam zwrócić auto i nie chcą ze mną rozmawiać, a ja we wrześniu wpłaciłam wartość wykupu i nie mam dokumentów. Sprawa w sądzie nie wiadomo kiedy się odbędzie. Proszę o pomoc co mogę zrobić w tej sprawie.

Re: Opóźnienia w płatnościach i windykacja w leasingu

autor: Spayker » 29 kwie 2014, o 13:13

poszkodowana pisze:myślą że spłacę a potem będę się męczyć z ubezpieczycielem?
Myślisz, że leasingodawca to instytucja charytatywna?
W tej chwili nie mają koparki, nie mają odszkodowania i... do tego wszystkiego nie mają nawet płatności za raty od Ciebie.
A za koparkę przecież zapłacili.

Nie uważasz, że coś tu jest nie w porządku? :roll:
poszkodowana pisze:jesteście najgorszym leasingiem z jakim miałam doczynienia.od samego początku w w kotka i myszkę toczyliście gre.
Jesteście czyli kto, bo nie padła nazwa. :|

Re: Opóźnienia w płatnościach i windykacja w leasingu

autor: poszkodowana » 29 kwie 2014, o 13:00

Ja mam nietypowe pytanie i nie typową sytuację. W listopadzie ur. na autostradzie ukradli mi kop-ład. Śledztwo z mojego nacisku wznowili i jeszcze nie jest skończone więc dlaczego leasing straszy mnie sądem i komornikiem skoro wszystko w toku? myślą że spłacę a potem będę się męczyć z ubezpieczycielem? jesteście najgorszym leasingiem z jakim miałam doczynienia.od samego początku w w kotka i myszkę toczyliście gre.

Re: Opóźnienia w płatnościach i windykacja w leasingu

autor: Hoover » 24 mar 2010, o 17:04

o czym zapominają przede wszystkim bankowe firmy leasingowe szczególnie w momemcie rozliczania umowy poprzez doliczanie wartości końcowej przedmiotu leasingu stanowiącej wyodrębnioną opłatę za jaką korzystający po upływie określonego w umowie czasu trwania umowy może nabyć ten przedmiot. Dlatego firmy leasingowe nie podlegają na podstwie ustawy o nadzorze finansowym KNF.
Co za bzdury. Odszkodowania w umowie leasingu mają charakter umowny. Każda firma leasingowa ma swój własny sposób obliczania odszkodowania umownego i wiadomo, że część z nich ujmuje w nim wysokość wykupu.

Przecież jest to oczywiste, bo jak sobie wyobrażasz rozliczenie umowy leasingu z wykupem 40%? Że firma leasingowa ma nie wziąć go pod uwagę, a dodatkowo jeszcze może zwrócić leasingobiorcy nadwyżkę uzyskaną z odsprzedaży przedmiotu leasingu? :roll:
Trochę logiki... :roll:

[Podstawy leasingu] Istota leasingu

autor: wydrych » 23 mar 2010, o 22:42

Zgodnie z treścią cytowanej definicji kodeksowej leasingu, istotą leasingu jest oddanie do użytkowania przedmiotu umowy leasingu za wynagrodzeniem pieniężnym. Dlatego wynagrodzenie te nie jest tożsame co spłata pożyczki lub kredytu, o czym zapominają przede wszystkim bankowe firmy leasingowe szczególnie w momemcie rozliczania umowy poprzez doliczanie wartości końcowej przedmiotu leasingu stanowiącej wyodrębnioną opłatę za jaką korzystający po upływie określonego w umowie czasu trwania umowy może nabyć ten przedmiot. Dlatego firmy leasingowe nie podlegają na podstwie ustawy o nadzorze finansowym KNF.


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
// NOTATKA MODERATORA //
Wpis użytkownika oryginalnie został umieszczony przez niego w innym wątku.
Został on jednak przeniesiony do tego, jako bardziej pasujący i przydatny tu treścią.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Re: Opóźnienia w płatnościach i windykacja w leasingu

autor: Tomasz Piotrowski » 4 lis 2009, o 16:44

Problemy z płatnościami według LeasePlan.
Od razu uprzedzę, że nie ma w tym nic odkrywczego i nic poza tym co już jest w tym wątku.
Wielu przedsiębiorców w obecnych trudnych czasach ma problemy z utrzymaniem płynności finansowej czy terminowym spłaceniem raty leasingowej. Warto wiedzieć na co można, a na co nie należy liczyć. Elastyczne podejście i wydłużone terminy płatności to jedne z najbardziej pożądanych atutów u partnerów biznesowych. Często właśnie od elastyczności kontrahenta zależy utrzymanie ciągłości współpracy. Nierzadko zakres tej elastyczności znajduje swoje odzwierciedlenie w przepisach prawa. Warto zatem mieć świadomość z jednej strony na jakiego rodzaju ustępstwa możemy liczyć ze strony naszego partnera, a z drugiej jakie grożą nam konsekwencje, jeśli nadwyrężymy jego dobrą wolę.

Leasing to umowa, w ramach której finansujący przekazuje korzystającemu prawo do używania określonego przedmiotu leasingu przez ustalony okres, w zamian za ustalone raty leasingowe. W przypadku firm sektora Car Fleet Management (zarządzania flotą samochodową) umowa ta dotyczy najczęściej tzw. pełno-obsługowego leasingu operacyjnego (inaczej Full Service Leasingu) albo leasingu finansowego pojazdu. Terminowa zapłata rat za leasingowane auto jest natomiast podstawowym obowiązkiem korzystającego, wynikającym z owej umowy. Konsekwencje, wynikające z uchybienia temu obowiązkowi są określone w pierwszej kolejności w umowie leasingu, a dalej w przepisach prawa.

Magdalena Kawczyńska, doradca prawny LeasePlan Fleet Management: W przypadku, gdy korzystający nie zapłacił co najmniej jednej raty, a finansujący zamierza z tego powodu wypowiedzieć umowę leasingu, powinien wyznaczyć korzystającemu na piśmie odpowiedni termin dodatkowy, do zapłacenia zaległości. Termin ma być odpowiedni", co oznacza, że nie może być on zbyt krótki np. liczony w godzinach. Najczęściej ten dodatkowy termin" jest już z góry określony w umowie leasingu i korzystający wie, ile będzie miał czasu na zapłatę zaległości, aby uniknąć wypowiedzenia. W wezwaniu powinna znaleźć się również informacja, że w razie nie dokonania zapłaty w tym terminie, finansujący wypowie umowę leasingu ze skutkiem natychmiastowym."

Trzeba pamiętać o tym, że umowa leasingu nie może być dla leasingobiorcy mniej korzystna niż przepisy Kodeksu cywilnego. Jeśli tak się dzieje, należy przede wszystkim zachować spokój, ponieważ takie postawienia są w świetle prawa po prostu nieważne.

Umowa nie może przewidywać np., że wezwanie do zapłaty i termin zostaną klientowi zakomunikowane telefonicznie. Nie można także wypowiedzieć umowy bez wyznaczenia dodatkowego terminu do zapłaty. Umowa leasingu może być natomiast korzystniejsza i przewidywać okres wypowiedzenia. Firmy leasingowe, w ramach elastycznego podejścia do klientów, mają też możliwość ustalenia, że niezapłacenie dopiero dwóch lub więcej rat będzie skutkowało wyznaczeniem przez finansującego dodatkowego terminu dodaje Magdalena Kawczyńska.

W przypadku leasingu finansowego skutkiem wypowiedzenia umowy, z powodu niezapłacenia rat za samochód, jest obowiązek zapłacenia przez korzystającego wszystkich, przewidzianych umową, a niezapłaconych rat. Zostaną one jednak pomniejszone o korzyści, jakie klient uzyskał, w związku ze spłaceniem pojazdu przed umówionym terminem. Korzystający musi też oczywiście zwrócić auto firmie leasingowej.

Jakub Bartosiak, dział prawny LeasePlan, pokazuje ten mechanizm na przykładzie: Umowa leasingu zawarta została na 36 miesięcy. Korzystający nie zapłacił 25. raty (poprzednie 24 regulował w terminie). Finansujący (po uprzednim wezwaniu do jej zapłaty!) wypowiada umowę. Korzystający ma obowiązek zapłacić 12 pozostałych do zapłacenia rat. Należna finansującemu kwota powinna zostać pomniejszona o wartość zwróconego przedmiotu leasingu (jako korzyść uzyskana prze finansującego). Jeśli finansujący wzywa do zapłaty całej kwoty, korzystający może się bronić na drodze sądowej."

W przypadku leasingu operacyjnego musimy dodatkowo wziąć pod uwagę wymogi, stawiane przez ustawę o rachunkowości. Jeśli dochodzi do wypowiedzenia umowy z powodu nie płacenia rat leasingowych, klient zobowiązany jest do zapłaty firmie leasingowej określonego w umowie procentu pozostałych do końca umowy rat.

Artur Sulewski, dyrektor handlowy, LeasePlan Fleet Management: W praktyce wypowiedzenie umowy leasingu jest rozwiązaniem ostatecznym. Celem leasingodawcy jest przecież utrzymanie długofalowych relacji z klientem. Jako firma musimy zawsze pamiętać o tym, że działamy nie tylko w sektorze leasingowym, ale przede wszystkim, że jest to branża usługowa. Oznacza to, że niezależnie od tego, jak doskonałą będziemy mieli ofertę, jeśli nie będzie ona poparta profesjonalną obsługą, to nie odniesiemy sukcesu. Poprzez profesjonalną obsługę rozumiem natomiast zarówno dostosowywanie się do potrzeb klientów, jak i umiejętność elastycznego podejścia, w sytuacji kiedy borykają się oni z trudnościami finansowymi. W takich sytuacjach proponujemy na przykład rozłożenie większych płatności na raty.

Z drugiej jednak strony musimy pamiętać, że aby pozostać wiarygodnym dostawcą musimy również na czas regulować należności względem naszych dostawców. W przeciwnym razie odbije się to na poziomie świadczonych przez nas usług. W dzisiejszych czasach nie wystarczy iść żeby nie zostać z tyłu trzeba biec! Bieg z kolei pochłania sporo energii w przypadki firmy komercyjnej tę energię dają środki na koncie. Właśnie dlatego tak bardzo istotne jest wzajemne zrozumienie i chęć kooperacji."

Robert I. Bielecki, dziennikarz branżowy: Problemy z dopływem środków na terminową spłatę rat dotykają coraz więcej przedsiębiorców. To konsekwencja kryzysu z jakim mamy do czynienia w wielu branżach. Jeśli firma spodziewa się takich kłopotów, to powinna czym prędzej zgłosić się do leasingodawcy w celu renegocjacji umowy. Nierzadko można liczyć na elastyczność, chociaż niekoniecznie zadowalającą. Lepiej jednak wykazać troskę o wywiązywanie się z umowy niż udawać, że nic się nie dzieje i doprowadzić do utraty środków transportu, a w efekcie bankructwa przedsiębiorstwa."

Re: Opóźnienia w płatnościach i windykacja w leasingu

autor: ZROZPACZONA » 6 paź 2009, o 14:46

// Z uwagi na zdublowanie treści post został edytowany.
// Dyskusja jest kontynuowana w temacie:
// Windykacja w leasingu i odbiór przedmiotu umowy

Re: Opóźnienia w płatnościach i windykacja w leasingu

autor: Tomasz Piotrowski » 17 wrz 2009, o 16:52

Szkoda, że Roy nie rozwinął myśli. Może admin wysłałby e-mail do kolegi, żeby tu się zgłosił i wyjaśnił o co mu chodzi? 8-)

Na górę