Mój pierwszy leasing samochodu - pytania?

Porady i pomoc w uzyskaniu finansowania pojazdów i sprzętu. Także dyskusje o wynajmie długoterminowym. Sprawy związane z przebiegiem leasingu, użytkowaniem przedmiotu, cesje, wykup i zakończenie umowy
Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Mój pierwszy leasing samochodu - pytania?

Post autor: Michał Krupiński »

Chciałbym wrócić do poruszonych wcześniej dwóch spraw.

Przede wszystkim jeśli ma to być leasing samochodu z kratką, to absolutnie wykup nie powinien być wysoki (np. 40%) - najlepiej będzie, żeby był jak najmniejszy.
Powód? Wykup traktowany jest przez system podatkowy jako odrębna od leasingu transakcja. Zakładając, że od 1 stycznia 2011 wejdą w życie ograniczenia w odliczeniach VAT od samochodów z kratką, to jeśli ktoś podpisze umowę leasingu przed tą datą, to zachowa prawo do odliczania VAT od rat leasingowych.
Ale już wykupu, jako odrębnej transakcji nie będą dotyczyły prawa nabyte, tylko takie zasady jakie będą obowiązywały w momencie wykupu - czyli może się okazać, że przy wykupie nie da się odliczyć całego VAT od niego, a jedynie 60%.

Zatem lepiej, żeby to było 60% VAT od np. wykupu 1% wartości, a nie 40% wartości. :idea:


Druga sprawa - to fakt, że kolega szczupak00 rozważa możliwość zaprzestania prowadzenia działalności np. po roku.
Moim zdaniem leasing nie jest dobrym rozwiązaniem jeśli już na starcie nie ma się pewności co do już dość nieodległej przyszłości firmy.
Po prostu, w przypadku samochodów, leasing operacyjny musi trwać minimum 2 lata (ze względu na przepisy podatkowe). Do tego momentu ma się naprawdę niewielkie pole manewru - można (jak ktoś wspomniał) rozwiązać sprawę cesją na inną firmę, ale znaleźć chętnego, który przejmie leasing nie zawsze jest tak łatwo.

Zwłaszcza jeśli mówimy o nowym samochodzie, który właśnie w pierwszym roku - dwóch najwięcej traci na wartości.

Oczywiście przy zakupie na gotówkę czy na kredyt musząc odsprzedać np. roczny samochód, też będzie się mocno w plecy, ale w leasingu dochodzą właśnie jeszcze ograniczenia co do dysponowaniem samochodem przed tym okresem 24 miesięcy.

Co do homologacji nowej Merivy, to podaję numer do General Motors - 022 606 16 49. Na razie nie odbierają, ale jeśli uda Ci się coś ustalić, to daj znać na forum - może komuś się przyda.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Lui
PRO
Posty: 1192
Rejestracja: 4 maja 2009, o 21:29

Re: Mój pierwszy leasing samochodu - pytania?

Post autor: Lui »

Ale już wykupu, jako odrębnej transakcji nie będą dotyczyły prawa nabyte, tylko takie zasady jakie będą obowiązywały w momencie wykupu - czyli może się okazać, że przy wykupie nie da się odliczyć całego VAT od niego, a jedynie 60%.
Chyba, że wykup będzie po 31.12.2012 r.! ;)
Tylko do tej daty mają niby obowiązywać ograniczenia w odliczeniach vatu. :roll:
Z kryzysem finansowym jest jak z piłką nożną - wszyscy się teraz na nim znają.

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Mój pierwszy leasing samochodu - pytania?

Post autor: Michał Krupiński »

Chyba, że wykup będzie po 31.12.2012 r.! ;)
Tylko do tej daty mają niby obowiązywać ograniczenia w odliczeniach vatu. :roll:
Celne spostrzeżenie! :)
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
Spayker
PRO
Posty: 558
Rejestracja: 15 wrz 2009, o 17:54

Re: Mój pierwszy leasing samochodu - pytania?

Post autor: Spayker »

Lui pisze:
Ale już wykupu, jako odrębnej transakcji nie będą dotyczyły prawa nabyte, tylko takie zasady jakie będą obowiązywały w momencie wykupu - czyli może się okazać, że przy wykupie nie da się odliczyć całego VAT od niego, a jedynie 60%.
Chyba, że wykup będzie po 31.12.2012 r.! ;)
Tylko do tej daty mają niby obowiązywać ograniczenia w odliczeniach vatu. :roll:
Myślisz, że odpuszczą po 2012? :o Moim zdaniem przedłużą to do nazawsze :roll:

Awatar użytkownika
szczupak00
Posty: 10
Rejestracja: 14 sie 2010, o 08:07

Re: Mój pierwszy leasing samochodu - pytania?

Post autor: szczupak00 »

Ok. Mam jeszcze jedno ważne pytanie........

Biorę auto z kratką w leasing 36 miesięcy.... odliczam cały Vat Oraz wrzucam ratę w koszty.

Jeżeli coś się stanie z moją działalnością, tzn. będę musiał zawiesić, / zrezygnować z prowadzenia firmy.......

- czy mogę np. po 12 miesiącach płacenia rat- sprzedać auto - oczywiście ze stratą- i oddać wszystkie raty leasingowe - za jednym razem.........wtedy leasingodawca zdejmie leasing z tego auta - a osoba , która ode mnie kupi auto za gotówkę - będzie miała czyste papiery...???


czy taka operacja jest w ogóle możliwa.......??

dziękuję za odp.

Awatar użytkownika
Tomasz Piotrowski
PRO
Posty: 1162
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 20:34

Re: Mój pierwszy leasing samochodu - pytania?

Post autor: Tomasz Piotrowski »

- czy mogę np. po 12 miesiącach płacenia rat- sprzedać auto - oczywiście ze stratą- i oddać wszystkie raty leasingowe - za jednym razem.........wtedy leasingodawca zdejmie leasing z tego auta - a osoba , która ode mnie kupi auto za gotówkę - będzie miała czyste papiery...???


czy taka operacja jest w ogóle możliwa.......??
Taka operacja nie jest możliwa. Leasing nie jest kredytem. Tutaj przedmiotem umowy nie są pieniądze tylko użytkowanie.
Właścicielem przedmiotu leasingu jest firma leasingowa, na którą przepisy nakładają obowiązki. Np. osobie trzeciej nie może sprzedać samochodu poniżej wartości rynkowej.
Tylko leasingobiorca może wykupić za cenę niższą, ale w przypadku leasingu samochodów może to zrobić dopiero po 24 miesiącach.
Jeśli stanie się to wcześniej to skarbówka nie uzna poniesionych kosztów.

Dlatego przed upływem 24 miesięcy w przypadku leasingu samochodów leasingobiorca może albo zakończyć umowę i rozliczyć się z finansującym a finansujący pomniejszy pozostałe do spłaty raty o wartość uzyskaną ze sprzedaży samochodu, który został zwrócony. Albo jest cesja - chociaż na cesję nie każda firma leasingowa wyraża zgodę.

Tak jak Michael napisał powyżej leasing nie jest dobrym sposobem finansowania jeśli rozważa się zakończenie działalności wcześniej niż wynosi minimalny okres leasingu.
Lepszy będzie kredyt, który można spłacić wcześniej i sprzedać samochód.

Awatar użytkownika
szczupak00
Posty: 10
Rejestracja: 14 sie 2010, o 08:07

Re: Mój pierwszy leasing samochodu - pytania?

Post autor: szczupak00 »

ok. Dziękuję bardzo za odp.

Jeszcze mam jedno pytanie:

nie wiem co będzie dla mnie korzystniejsze.....??

kupić opla Corsę z kratką 4 os.- za 38,500 zł. netto ( czyli odliczam VAT 8500 ZŁ.) i odliczam VAT od paliwa

- czy kupić tą samą wersję na firmę , ale bez kratki 36000 zł. netto - i odliczyć Vat 6000 zł. ( odliczam mniej vatu, ale kupuję auto bez kratki na 5 osób, itd. , które jest tańsze.


Doradźcie mi !!!!

zastanawiam się nad tańszym autem, gdyż nie chcę mieć wysokich rat leasingu.

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Mój pierwszy leasing samochodu - pytania?

Post autor: Michał Krupiński »

kupić opla Corsę z kratką 4 os.- za 38,500 zł. netto ( czyli odliczam VAT 8500 ZŁ.) i odliczam VAT od paliwa

- czy kupić tą samą wersję na firmę , ale bez kratki 36000 zł. netto - i odliczyć Vat 6000 zł. ( odliczam mniej vatu, ale kupuję auto bez kratki na 5 osób, itd. , które jest tańsze.

W drugim wariancie nie da się odliczyć VAT 6000, a jedynie 4752 zł!
Wynika to z tego, że od osobowych można odliczać jedynie 60% podatku VAT (6.000 to maksymalna kwota).
W tym przypadku VAT wynosi 7920 zł, a 60% z tego daje kwotę 4752!

Natomiast co do tego czy doradzić zakup samochodu z kratką czy bez kratki, to niestety musi to być już indywidualna decyzja.
Po prostu pytanie jak bardzo dla Ciebie kratka będzie uciążliwa, itd.

Osobiście jednak - w moim przypadku - zdecydowałbym się na leasing osobówki. Tańsze samochody, gdzie nawet nie wykorzysta się limitu tych 6.000 nie dają takiej korzyści przy odliczaniu pełnego VAT. Ta korzyść jest duża dopiero przy droższych samochodach - im droższy samochód, tym korzyść większa.

Jest tylko jedno podstawowe pytanie - czy rzeczywiście rząd wprowadzi ograniczenia z początkiem 2011 roku?
Jeśli nie wprowadzi (co jest mało prawdopodobne, ale pewności nadal nie ma), to od samochodu z kratką można by było odliczać VAT od paliwa - i tu wtedy byłaby duża korzyść.
A jeśli jednak wprowadzi, jak zapowiada, no to dylemat jest znacznie mniejszy, bo i tak się vat od paliwa nie odliczy i tak...
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
Alfx
PRO
Posty: 21
Rejestracja: 14 wrz 2010, o 20:43

Re: Mój pierwszy leasing samochodu - pytania?

Post autor: Alfx »

Merivy w nowej wersji z homologacją nie uda się zakupić w tym roku.

Informację mam z salonu Opla.

Pozdr.

Awatar użytkownika
Wolny
Posty: 139
Rejestracja: 16 lut 2010, o 08:44

Re: Mój pierwszy leasing samochodu - pytania?

Post autor: Wolny »

Alfx, Są chyba sprzeczne informacje co do Merivy
http://www.fmleasing.pl/forum/viewtopic ... 5786#p5784

Masz pewność co do tej informacji, że nie będzie?


ODPOWIEDZ